Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Afrikou na Čezetách

Saharské ceny a teploty

Vojtěch Hlásný / 22.07.2007
V polovině srpna jsou nezbytné doklady vyřízené, peníze vybrané a my připraveni pokračovat. Dalším cílem je město Nalut ležící 350 km na jihozápad od Tripolisu. Před cestou tankujeme dost benzínu, který se tu prodává na desítky litrů (10 l stojí 1,5 dináru, láhev vody 0,75 dináru).
 

Prvních 100 km za Tripolisem je ještě poměrně husté osídlení, pak ale začíná řídnout a nakonec je jedna vesnice každých 50 km. Posledních 120 km před Nalutem je cesta v katastrofálním stavu. Začíná foukat horký vítr Harmatan, který burácí z nitra Sahary a ohřívá Řecko. Nejen, že je Harmatan horký jako pára v hrnci a tak silný, že shodí stojící motorku (vyzkoušeno 2 x), ale navíc ho máme jako protivítr a mírně ze strany. A 43ºC ve stínu (my byli celý den na slunci, kde je teplota mnohem vyšší)  v kombinaci s tímto vichrem je vražedná. Pochybuji, že v Evropě se dá zažít.

Nalut

K večeru dojíždíme do Nalutu úplně vyřízení. Opět spíme v hostelu, který je sice plný, ale my spíme venku ve stanu. Můžeme ale používat vnitřní zařízení, tady se tedy poprvé od výjezdu sprchujeme. Ráno podnikáme výpravu na nalutský hrad, jehož počátky sahají do 7.stol.n.l. Celé město stojí na náhorní plošině, hrad stojí na jejím okraji. Z Nalutu vyrážíme do pouště, směr Ghadames. Na této 300 km trase projíždíme jen dvě vesnice, vždy po sto kilometrech. Po každém takovém přejezdu tankujeme benzín, který je díky státním cenám všude stejně levný, a dáváme si šlofíka. V první vesnici s asi  osmdesáti domy mají benzínku, obchod s jídlem a obchod s kufry. Ve druhé vesnici je jediná velká křižovatka, tam zahýbáme doprava, na západ.

Zdržovací policejní kontroly

Zastavujeme 50 km před Ghadames u policejní kontroly. Slouží tu mladý voják, popovídáme si, vyfotíme se a jedeme dál. Takové kontroly jsou po celé Libyi. Vždy zhruba po 50 km je u silnice policejní stanice, kde by se mělo zastavit ke kontrole dokladů apod. Většinou policisté nic nekontrolují, jen se chtějí zeptat odkud jsme a kouknout se na motorky. To nás přirozeně zdržuje, takže u dalších kontrol jenom troubíme, máváme a bez zastavení projíždíme.

Ghadames

Hned na kraji Ghadames je hotel, ne jehož dvoře se ubytováváme. Spaní v pokoji s klimatizací, koupelnou a příslušenstvím stojí 30 LD, spaní ve stanu na dvoře 6 LD. S recepčním se mi podařilo domluvit, že nám otevře okno od jednoho pokoje a můžeme používat sprchu a elektřinu. My ale používáme i klimatizaci, chodíme se dovnitř chladit. Teploměr v místnosti naměřil 48ºC! V Ghadames procházíme rozlehlou medinu, zapsanou v UNESCO. Píšeme taky domů maily, ale hlavně odpočíváme. Za zmínku stojí, že Čezety jedou bez nejmenších poruch.

 
Předchozí díly
1. Z Krymu do Afriky
2. Afrika poprvé
3. Tripolis
Následující díly
5. Pouští s ledovým nákladem
6. Ubarijská jezera
Související články
S Čezetou do města Tuaregů
 
Přečteno 908x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: