Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > doprava

Autem po Route 66 napříč USA

Vlaďka Jelínková / 28.02.2009
Vydat se po road 66 z Chicaga až do Los Angeles byl dávný sen mnoha beatniků a hippie v šedesátých letech. Dnes už byste z této pověstné šestašedesátky nalezli jenom pár menších, skoro zapomenutých silnic, které už často ani nejsou označeny typickým žlutým erbem s nápisem Route US 66. Nicméně zdolat ten nekonečný kontinent od východu až na západ touží mnoho lidí i dnes, a to nejen Američanů. Také my jsme se tímto snem nechali zlákat a vydali se na měsíční cestu napříč USA.
 

Hromadná doprava v USA

První otázka, která při plánování cesty vyvstane, je, jaký dopravní prostředek použít. Možností je několik. Můžete se zkusit spolehnout na americkou hromadnou dopravu v podobě železnice nebo autobusů sítě Greyhound. Lze si koupit například třítýdenní jízdenku, která vám umožní vystoupit a znovu nastoupit kdekoli budete chtít. Nicméně musím přiznat, že takto budete ve svém cestování velmi omezeni, protože hustota americké železniční a autobusové sítě se s Evropou bohužel nedá srovnat. Pokud byste chtěli procestovat pouze velká města na východním pobřeží, jako je Washington D.C., Philadelphia, New York či Boston, poslouží vám dobře i tzv. chinatown busy. Ty jsou velmi levné, poměrně komfortní a jezdí často, ale připravte se na spolucestující všeho druhu a nástupní a výstupní stanice ve spíše zapadlých čínských čtvrtích.

Koupě auta

Tímto jsme v podstatě vyčerpali možnosti hromadné dopravy, když opomeneme letadlo jako možnost příliš drahou a také omezenou na větší města. Zbývá nám tedy půjčení či koupě auta. Koupě má své jisté výhody, ale také rizika. Vyplatí se vám hlavně, pokud plánujete cestu delší než dva měsíce. Musíte ale počítat s tím, že nikdy nevíte, v jakém stavu auto kupujete, takže se vám taky lehce může stát, že auto se uprostřed rozlehlé nevadské pouště či kansasských kukuřičných polí zastaví, vypoví službu a vy si budete muset nějak poradit. Při koupi také musíte počítat s jistým zdržením, než se vám podaří uzavřít pojistku. Ne všechny pojistné společnosti mohou být ochotny vám bez amerického řidičského průkazu pojistku dát, a pokud vám ji dají, tak velmi často s nemalou přirážkou. Následný prodej auta vám zrovna tak zabere nějaký čas a v některých státech, jako třeba v Kalifornii, musíte absolvovat poměrně přísné kontroly emisí, které nemusí každé auto splnit.

Auto z půjčovny

Pokud jste se rozhodli, že si auto radši půjčíte, je dobré kontaktovat co nejdříve několik půjčoven, porovnat ceny a auto si zarezervovat. Dávejte si pozor, aby vám půjčovny řekly plnou cenu včetně daně a pojištění.Většinou máte na výběr mezi několika druhy pojištění od úplně základního, které vám tohoVyhlídka na Grand Canyon příliš nekryje, až po plné pojištění, kde nemáte vůbec žádnou spoluúčast a kde vám případně poskytnou i úplnou výměnu auta. Vzhledem k tomu, že na své cestě asi překonáte velmi dlouhé vzdálenosti, určitě si zaplaťte auto s tzv. unlimited mileage, aby vám pak nezapočítali každý ujetý kilometr. Půjčovna si také započítává všemožné příplatky, např. za vrácení auta v jiném místě, než v jakém si ho půjčujete, za druhého a každého dalšího řidiče, za řidiče mladšího 25 let nebo za půjčení auta přímo na letišti. Takže když uvedu naší konkrétní zkušenost, tak jsme měli auto půjčené na 25 dní, vypůjčili jsme si ho v Newarku a vraceli ho v San Franciscu, měli jsme dva řidiče nad 25 let a plné pojištění kryjící veškeré výlohy bez spoluúčasti a vyšlo nás to na cca 1800 dolarů. Bez plného pojištění by auto vyšlo o 600 dolarů levněji, ale takhle jsme alespoň mohli jet v klidu! Hlavně si při půjčování dobře pročtěte smlouvu, aby vás pak nepotkala nepříjemná překvapení. Ve smlouvě musí být uvedeno, zda je dovolené s autem vyjet mimo stát, ve kterém si ho půjčujete, zda případně můžete vyjet i do zahraničí (to kdybyste si třeba chtěli udělat výlet do Mexika nebo Kanady), kdo hradí škody na autě včetně oděrek a poškrábání, a zda musíte auto odevzdat s plnou či prázdnou nádrží. Pokud všechno klapne, tak vzhůru za americkým snem!

 
Související články
Propustné z autobusového nádraží
Žigulíkem do Sýrie
První dny na Novém Zélandu - koupě auta
Jízda mexickým autobusem
 
Přečteno 8050x
 
 
 
Komentáře
Proč se ten článek jmenuje Autem po Route 66 napříč USA?Mája, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: