Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Stopem po Islandu

Reykjavík na vlastní kůži

Milan Silný / 10.05.2006
V prodejně upomínkových předmětů získáváme zdarma podrobnou mapu celého Islandu, ve které jsou na několika místech vyobrazeny i siluety duchů. Islanďané na duchy věří a berou je smrtelně vážně. Do oblastí duchů naše kroky nepovedou, takže zůstáváme v klídku. S mapou v kapse vedou naše kroky k jedné z nejznámějších islandských staveb vůbec - k vile Höfdi.
 

V této vile si v roce 1986 podali ruce americký prezident Ronald Reagan s prezidentem Sovětského Svazu Michailem Gorbačovem, čímž zahájili ukončení Studené války. Vilka je obyčejná, šedivá a nevýrazná, stojí trošku osamoceně na prostranství mezi moderními novostavbami. Kdopak asi přišel s tím nápadem, aby se Ti dva sešli právě zde?

Na mapě jsme našli vyznačený kemp, logicky míříme tím směrem. Je to snad poprvé v životě kdy mám na zádech těžký, plně naložený batoh a přesto se vůbec nepotím, ba naopak je mi chladno. Kemp leží v reykjavícké čtvrti Laugardalur, kde leží i islandský národní fotbalový stadion, termální otevřené koupaliště, botanická a zoologická zahrada. Jelikož na Islandu už turistická sezóna skončila je kemp uzavřený, nikoliv uzamčený. Hned je nám jasno, kde budeme spát a zadarmo. Abychom oddálili naše „uhnízdění,“ jdeme se ještě podívat ke hřišti. Na to, že se jedná o největší islandský stadion, je opravdu skromný.

Při procházce botanickou zahradou pod širým nebem, která je tvořena především spoustou mechů a lišejníků se Spído nečekaně přiznává, že má dneska, zrovna dneska, narozeniny a na důkaz toho vytahuje z kapsy placatici slivovice. Nelením a dávám mu nejlepší dárek, jaký mám po ruce. Dostává tu méně rozmačkanou bagetu se salámem, kterou mám v batohu ještě z domova. Tuhle pohodově sváteční chvilku si vychutnáváme na lavičce v botanickém parku. Kromě nás je zde spousta večerních sportuchtivých běžců a vypasených nebojácných kachen. Taky nesmím zapomenout na husy, ale nejsou to obyčejné husy, bez přehánění jsou to husy o velikosti prasete. No, možná trošku přeháním, ale fakt jenom trošku.

Začíná se stmívat. Je 18:45 hodin, teploměr ukazuje mínus 1 stupeň a my se lezeme do stanu a do spacáku zahřát. Stan jsme postavili prochladlýma, klepoucíma se rukama mezi dvě zabedněné chatky, takže s námi snad v noci neuletí, když by přišel nějaký pořádný vítr. Na Islandu musí být člověk připraven na všechno.

 

 
Předchozí díly
1. Letíme na Island – s jídlem a bez kartuší
2. Teplo katedrály Hallgrímskirkja v Reykjavíku
Následující díly
4. Stop s Elvissonem a Nemluvsonem
5. Výlety po gejzírech a vodopádech
6. Pochod pálivých podrážek
7. Poznáváme noční Reykjavík
8. Výlet za velrybami
9. Anglické trávníky na Islandu
Související články
Na kole po ledové zemi
Nechte se okouzlit Islandem!
 
Přečteno 1785x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: