Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Svazijsko

Rande se svazijskou královnou

Miroslav Černý / 21.01.2009
Svazijské království patří k těm chudším částem glóbu a zcela jistě k těm nejchudším světovým monarchiím. Možná právě proto se zde s atributy královské moci téměř nesetkáte a zejména na venkově máte pocit nulového dohledu jejich veličenstev. Vůbec představa, že se pohybujete v zemi, která má svého afrického krále a královnu, bezděčně svádí k pousmání.
 

Zrovna končí druhý den mého kempování v srdci svazijského buše, v NP Mlilwane. Sedím na baru, popíjím Castle a udiveně se koukám na jednoho zřízence, jak na břehu jezera, s nímž kemp sousedí, připravuje obrovskou hromadu sena. Vůbec netuším, kdo ho k tomu navedl, proč to dělá. Rychle se smráká, žádný dobytek v dohledu. Prostě záhada.

Objednávám si ještě jedno pivo, když tu se jen pár metrů přede mnou rozčeří dosud poklidná hladina. Už téměř není vidět a bar i jeho okolí spoléhá na jedinou, z doškové střechy visící žárovku. Rozostřeně mžourám do tmy a znenadání se z černého pozadí odlepí o něco světlejší skvrna. Hromada sena se začíná divoce otřásat pod tíhou zvířecího těla. Hlasité říhnutí a vodní příšera se přihlásila ke své identitě. Naštěstí velkoryse: mezi jezerem s tunovým hrochem a několika volně postávajícími stany chyběla jakákoliv bariéra. Proto to seno!

Jakoby to nestačilo, do unaveného večera se z ničeho nic rozkvílel nepříjemný zvuk klaksonu. Slyším, jak se otvírají prohnilá vrata kempu a za okamžik přede mnou defiluje kolona limuzín se svazijskými vlaječkami na kapotě. Vozidla si to míří rovnou k centrálnímu ohništi a, pánbůh potěš, z prvního vozu vystupuje svazijská královna. Není to žádný výmysl, skutečně to byla ona. Pamatuji si ji z fotografie z hraničního přechodu. Tentokráte ale dorazila bez manžela.

Z dalších limuzín vystoupila ochranka, dvorní dámy a skupina divoce vyhlížejících tanečníků. Nečekaný večírek mohl začít. Monarcha v sukních. Hroch v hromadě uschlé trávy. Tanec v rytmu bubnů z koziny. Jako ze snu.

 

 
Související články
Přechod svazijské hranice
Pěší safari v Mlilwane
 
Přečteno 576x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: