Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > expedice

První sponzorovaná cesta vede na Kavkaz

Redakce / 8.06.2007
Sport Arsenal - český výrobce cyklonosičů a cyklobrašen, si vybral z došlých zájemců o grant zatím jediný projekt, a to cestu Jirky Boška a Kláry Hejnové po kavkazských státech (Arménie, Gruzie) a východním Turecku.
 

Jiří Bošek (24 let) a Klára Hejnová (21) jsou oba studenti na TU v Liberci obor Tělesná výchova/zeměpis. Na cestu se vydají 14. července a vrátit by se měli 1. září 2007. Cestu dlouhou 2500 km ujedou tedy za 47 dní (denně kolem 60 km + volné dny do hor a odpočinek). Během cesty navštíví přírodní a kulturní krásy navštívených zemí a poznají život místních lidí.
Cestu začnou v Jerevanu. Dále pojedou kolem jezera Sevan a přes arménské pohoří na sever do nížinaté Gruzie. Navštíví vinařskou oblast Telavi, hlavní město Tbilisi a nespočet gruzínských klášterů a kostelů. V Turecku budou směřovat k jihu přes pohoří Kačkar, kde budou muset překonat sedla ve výšce 3000m n.m. V Kačkaru podniknou pár turistických výstupů a dále budou pokračovat přes Erzurum až k jezeru Van. V jeho okolí je mnoho kulturně historických památek, hradů, pevností a kostelů. Podél íránských a arménských hranic se budou vracet přes Dogubayaizit, vyhlášený palác Ishaka Pasi a okolo pětitisícové hory Ararat stále k severu. Přes bývalé hlavní město arménského království Ani dále zpět do Gruzie a do Arménie.
Předpokládané finanční náklady na cestu jsou 24 000 Kč na osobu (letenky, víza, očkování, jídlo,…). Cesta bude absolvována výhradně na kole (kromě výstupů v pohoří Kačkar) tzv. na těžko, tedy bez doprovodného vozidla. Nebudeou využívat žádnou místní dopravu. Průměrná nadmořská výška bude kolem 1500 m n.m. Spát budou ve volné přírodě nebo u místních obyvatel.
Cesta je výjimečná tím, že se podaří v krátké době navštívit tři země, přejet nejvyšší sedla Kačkaru a Araratu (kolem 3000 m n.m.) a vzniknou cyklozáznamy o těchto zemích, které budou přístupné i čtenářům časopisu Kalimera.

Všem ostatním zájemcům o grant děkujeme za účast. Ti, co stále váhají zda grant využít nebo zda se na cestu vydat, vzkazujeme, že do konce června mají ještě šanci!

 
Související články
Sponzoring cest a expedic
SPORT ARSENAL GRANT
Od Kavkazu po Ararat na kole
SPORT ARSENAL grant 2008
 
Přečteno 1486x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: