Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > expedice

První sponzorovaná cesta vede na Kavkaz

Redakce / 8.06.2007
Sport Arsenal - český výrobce cyklonosičů a cyklobrašen, si vybral z došlých zájemců o grant zatím jediný projekt, a to cestu Jirky Boška a Kláry Hejnové po kavkazských státech (Arménie, Gruzie) a východním Turecku.
 

Jiří Bošek (24 let) a Klára Hejnová (21) jsou oba studenti na TU v Liberci obor Tělesná výchova/zeměpis. Na cestu se vydají 14. července a vrátit by se měli 1. září 2007. Cestu dlouhou 2500 km ujedou tedy za 47 dní (denně kolem 60 km + volné dny do hor a odpočinek). Během cesty navštíví přírodní a kulturní krásy navštívených zemí a poznají život místních lidí.
Cestu začnou v Jerevanu. Dále pojedou kolem jezera Sevan a přes arménské pohoří na sever do nížinaté Gruzie. Navštíví vinařskou oblast Telavi, hlavní město Tbilisi a nespočet gruzínských klášterů a kostelů. V Turecku budou směřovat k jihu přes pohoří Kačkar, kde budou muset překonat sedla ve výšce 3000m n.m. V Kačkaru podniknou pár turistických výstupů a dále budou pokračovat přes Erzurum až k jezeru Van. V jeho okolí je mnoho kulturně historických památek, hradů, pevností a kostelů. Podél íránských a arménských hranic se budou vracet přes Dogubayaizit, vyhlášený palác Ishaka Pasi a okolo pětitisícové hory Ararat stále k severu. Přes bývalé hlavní město arménského království Ani dále zpět do Gruzie a do Arménie.
Předpokládané finanční náklady na cestu jsou 24 000 Kč na osobu (letenky, víza, očkování, jídlo,…). Cesta bude absolvována výhradně na kole (kromě výstupů v pohoří Kačkar) tzv. na těžko, tedy bez doprovodného vozidla. Nebudeou využívat žádnou místní dopravu. Průměrná nadmořská výška bude kolem 1500 m n.m. Spát budou ve volné přírodě nebo u místních obyvatel.
Cesta je výjimečná tím, že se podaří v krátké době navštívit tři země, přejet nejvyšší sedla Kačkaru a Araratu (kolem 3000 m n.m.) a vzniknou cyklozáznamy o těchto zemích, které budou přístupné i čtenářům časopisu Kalimera.

Všem ostatním zájemcům o grant děkujeme za účast. Ti, co stále váhají zda grant využít nebo zda se na cestu vydat, vzkazujeme, že do konce června mají ještě šanci!

 
Související články
Sponzoring cest a expedic
SPORT ARSENAL GRANT
Od Kavkazu po Ararat na kole
SPORT ARSENAL grant 2008
 
Přečteno 1490x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: