Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Programy Work and Travel

Redakce, Libor Bolda / 12.12.2001
Letní pracovní studentské programy v zahraničí si získaly za poslední roky v České republice značnou popularitu. Studentům programy dávají možnost legálně pracovat v zahraničí, zdokonalit se v cizím jazyce a cestovat za vydělané peníze.
 

Pracovními programy, které jsou u nás obecně známy pod cizími slovy "Work and Travel", se zabývá v České republice několik agentur, malých i velkých, dobrých i špatných, nových i zkušenějších. K průkopníkům patří u nás Camp America a CCUSA (Camp Counselor USA), později se k nim přidal z nejznámějších Apex, C&CI či Servus, svoji nabídku rozšířila o tyto programy i GTS. Poměrně slušný přehled těchto a dalších organizací najdete v odkazech Treknetu, v rubrice Práce v zahraničí. Z hlediska cestovatele, je klíčová role agentury v získání pracovního povolení a tedy i příslušných víz pro své "klienty", tedy vás. Ta byste osobně získali opravdu těžko. Pokud jedete pracovat do zahraničí poprvé, potom zprostředkování přes agenturu je vhodnou volbou.

Než však odejdete na oficiální stránky pracovních agentur a cestovek, přečtěte si pár dobře mířených kritérií volby té správné organizace.

Nejdříve si pořádně rozmyslete:
- kolik máte peněz, které jste ochotni za program zaplatit
- kam se chcete podívat a jestli zvolená destinace odpovídá i vašim jazykovým znalostem
- kolik času jste ochotni v cizině strávit prací a kolik cestováním
- kolik si chcete vydělat a jak je pro vás výše výdělku důležitá
- jakou práci vydržíte dělat stanovenou dobu

Komu jsou programy určeny
Programy Work and Travel (WAT) jsou určené studentům vysokých škol a také vyšších odborných škol. Předpokládá se u nich řádné denní studium, ovšem pro jednotlivé země se mohou tyto nároky lišit. Nějčastěji najdou uplatnění ti studenti, kteří právě nestudují první anebo poslední ročník a kterým je mezi 19 a 24 lety. Jako důležitá podmínka se bere dobrá znalost jazyka země do které jedete (angličtina, francouzština). Po vyplnění přihlášky a zaplacení příslušných poplatků budete muset absolvovat pohovor v příslušném jazyce, který rozhodne o zařazení do programu a možném výběru vašeho zaměstnavatele. Jazykovou přípravu proto nepodceňujte.

Kam se můžete takhle podívat?
Letní prázdninové programy probíhají za různých podmínek nejčastěji v zemi nekonečných možností (Spojené státy Americké), v zemi javorového listu (Kanada), v zemi protikladů (Jihoafrická republika), u protinožců (Austrálie a Nový Zéland), v Evropě v zemi galského kohouta (Francie) a na farmách po celé Velké Británii. Nově se připravují i programy v pro nás velmi exotické Kostarice.

Kolik vás to bude stát a za co platíte agentuře?
Samozřejmě se program od programu a agentura od agentury v cenách liší. Nejlevněji vás přijde práce na farmách ve Velké Británii. Nekladou se tam ani příliš velké nároky na znalost angličtiny a zaplatíte zhruba 8.600,- korun. Naproti tomu je nejdražší zajištěná práce v USA, za kterou zaplatíte 39.500,- korun. Agentury uvádějí svoje ceny i v dolarech např. 985USD + 45USD za vyřízení víz stojí klasický "independent option" = práci např. v USA si hledáte sami.

Zámoří vás tedy přijde nejméně na 40 tisíc korun, to se s Evropou nedá příliš srovnávat. Zajímavou kapitolou jsou pobyty v Africe v JAR, které pořídíte už za 21.600,- korun. Nejdražší jsou pobyty v Austrálii a na Novém Zélandě.

Cena zahrnuje většinou pracovní povolení, letenku, pojištění, informační a poradenský servis, ad. (pozor - ceny a služby se mohou lišit). Proto se vždy o ceně dobře informujte, aby jste opravdu věděli kolik budete platit. Součástí programového poplatku je i komplexní pojištění na celou dobu pobytu spojeného s účastí na programu. Vlastní pojištění většinou agentury nedovolují kvůli administrativě. Pokud hned po skončení práce neodjedete, neměl by být problém si pojištění prodloužit. Velmi důležité je nezapomenout na peníze, které budete v místě pobytu potřebovat než dostanete první výplatu (u práce v kempech je to až na konci pobytu!). Zde se výše potřebných peněz liší dle vámi vybraného programu. Na všechno se proto ptejte zástupců agentury ještě zde, v Čechách. Po zaplacení za účast na programu by vám tka ještě pár kaček (které se promění v tvrdou měnu) mělo zbýt.

Jakou práci studenti vykonávají?
Každá země má svá specifika, ale mají společné široké možnosti zaměstnání studentů v oblasti cestovního ruchu (v hotelu, v restauracích, v zábavních parcích a rekreační střediscích, v obchodních domech, různé kancelářské práce, dále jde o provizní prodeje a další jiné možnosti výdělku). Oblíbené jsou v amerických táborech sportovní instruktoři, plavčíci nebo vedoucí nesportovních aktivit.

Protipól těmto pracem tvoří již zmíněný "independent option", kde je jen na vás jakou práci si najdete. Je to nejriskantnější varianta, protože se agentura o vás stará jen určitý počet dní (obvykle 7). Pak už je všechno na vás.
Ve Velké Británii se setkáte s prací na farmách, kde zaměstnávají studenty na sbírání ovoce, zeleniny, salátů i květin. Podobné je to i v Austrálii a na Novém Zélandě, kde bývá práce často spojená i se studiem angličtiny.

Kolik si vyděláte?
V USA se celkové příjmy se liší dle délky programu od 2.500 USD až po 10.500 USD. Průměrná mzda absolventů programu činí 6-8 USD za hodinu. V Kanadě si vyděláte obdobné sumy, rozdíl je v měně, kanadský dolar je o něco méně než ten americký. V kempech si přijdete na 850 USD za 9 týdnů práce (údržbař, zahradník, pomocná síla v kuchyni a jídelně, v prádelně, truhlář, instalatér, řidič), jako vedoucí dostanete jen 600 USD. Pokud však bude kemp pro velký zájem ze strany dětí ( a jejich rodičů) prodloužen potom si při těchto týdnech navíc konečně i něco vyděláte.

Na farmách se hodinová mzda v Británii garantováná státem pohybuje okolo 3,75 GBP. Pracuje se 8-10 hodin denně a obvykle 5 až 6 dní v týdnu.

Rizika a odměny?
Hned na začátku je riziko, že vás prostě nevyberou. Ale pokud se dostanete do programu a navíc i k vybranému zaměstnavateli, určitě se nevyhnete "boji" o místo a tlaku odlišné kultury. Tady mívá řada studentů velké problémy. Stane se také, že vám zaměstnavatel "nesedí". V tomto případě mějte u sebe neustále kontakt na organizaci, která vám práci zprostředkovala. Nezapomeňte, že zejména při práci s dětmi je práce velmi tvrdá a není výjimkou, že mladí lidé nevydrží nátlak jiné kultury a cizího prostředí a rozhodnou se program ukončit dříve. To si však předem pořádně rozmyslete, neboť tím zůstanete v cizině opravdu sami a agentura se o vás již vůbec starat nebude, nemluvě o tom, že zpáteční letenku si budete platit sami. Proto volte práci a destinaci opravdu pozorně, dejte hodně na zkušenosti druhých.

Na druhou stranu vás čekají i velmi krásné zážitky, ty nejsilnější většinou provází měsíční cestování, které vám umožní poznat zemi. To je asi ta pravá odměna, kterou každý očekává. Proto si ji určite nenechejte ujít kvůli začátku školy:-), šetření vydělaných peněz nebo pospícháním za kamarády doma. Do některých destinací se možná již nikdy nepodíváte a zřejmě také již jen někdo z nás bude mít za pár let čas si cestovat celý měsíc.

Při cestě do USA a Kanady počítejte s platební kreditní kartou, je zvykem ji hodně používat, zejména později při cestování. Bez ní si nezarezervujete dnes v USA žádný hotel ani hostel ani motel, natož vypůjčit auto.

Kde najdu informace?
opakuji, všechny potřebné informace najdete v centrech jednotlivých agentur, jejichž seznam je zde, na Treknetu v "odkazech". Pokud máte zájem se účastnit programů WAT, neváhejte a včas se zaregistrujte. Počty míst bývají omezeny. Pozor, pokud jste již na "WATu" byli a chcete jet třeba znovu v příštím roce, jsou pro vás ještě nějaká místa volná. Agentury vyčlenily kvótu pro místa těm, kteří chtějí jet i podruhé, což nebývalo vždy zvykem.

Vaše zkušenosti na naše stránky
Jistě není na škodu si přečíst i zážitky těch, kteří si již tenhle "způsob léta" vyzkoušeli na vlastní kůži (např.C&CI, CCUSA, GTS). Některé z organizací dokonce pořádají promítání a osobní setkání s těmi, kteří se programů zúčastnili. Ta však bývají většinou plná pouze pozitivních názorů a zkušeností. Pokud je tedy mezi vámi někdo, kdo prožil během programu zcela něco jiného, než co mu bylo slibováno, neváhejte prosím a napište nám své názory do Komentářů k článku nebo přímo zašlete jako článek do redakce (redakce@kalimera.cz). Vaše příspěvky budou zveřejněny.

 
Související články
Práce na Aljašce - kuchař
Práce v rybárně na Aljašce
Získejte zpět daně z práce v zahraničí!
Job fair nebyl fér
WAT - What A Trouble?
Letní pracovní tábory v USA
Plavčíkem v USA
Zprostředkování a podmínky práce v USA
Související odkazy
Vrátili se z W&T s dluhem
 
 
Přečteno 5560x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: