Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > praktické

Proč cestovat do Asie nezávisle?

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 10.05.2001
Každý z nás má své důvody proč cestovat s pomocí služeb cestovní kanceláře nebo se vydávat do cizích krajin na vlastní pěst. Ať už jde o jakékoliv důvody, následující řádky stojí za to si přečíst. Vždyť slovo (ne)závislý je i v popisu našich stránek..
 

    Pokud se vydáte do Asie na vlastní pěst, čekají vás kromě prosluněné exotiky samozřejmě občas i krizové situace, těžkosti a průšvihy. Nezávislé cestování bez podpory cestovní kanceláře je někdy velice fyzicky a psychicky náročným, únavným a stresujícím výkonem, doprovázeným nekonečnými nocemi stání na přeplněných chodbičkách špinavých vlaků, úmorným vedrem či hodinami dohadování s tupými a arogantními úředníky. Jack Kerouac o tom ve své Velké cestě do Evropy píše: "Cestování po světě není samozřejmě tak bezvadný jak vypadá, to teprv když se vrátíš ze všech těch veder a hrůz a zapomeneš, jak tě poštípala kdejaká havěť a vzpomínáš jen na ty fantastický scény, který jsi viděl."

    Právě díky mezním situacím se vám ale cesta vryje do paměti natrvalo. Na příjemné a nezávazné lenošení na pláži Kanárských ostrovů zapomene člověk za pár měsíců, na bloudění v thajské džungli a mrznutí uprostřed himálajských sedmitisícovek nikdy. I boj s hladem, žízní, průjmem a špínou (a možná i s horskými démony a duchy!) může být velmi obohacující životní zkušeností. Na cestování je navíc kromě nasávání typické atmosféry a folklóru a poznávání odlišných životních stylů vzrušující právě nezbytná míra nepohodlí, rizika, překvapení a dobrodružství.

    Člověk ale přece cestuje právě proto, aby se nejistotě, náhodě a něčemu neznámému a dosud neprožitému vystavil a aby tak v cizině objevil něco, co v pohodlné domácí zaběhnuté každodennosti najít nemůže. V dokonalé předpověditelnosti západního světa je ukryta nesnesitelná nuda a je proto příjemné z něj občas vypadnout. Zbavit se přesně fungujících jízdních řádů a na chvíli uniknout ze světa, kde je vše čisté, praktické, hygienické a voňavé. Přeskočit do světa špíny a chaosu, kde nic nefunguje, na nic se nelze spolehnout a nic nejde předem plánovat a předvídat - v tom spočívá asijská cestovatelská svoboda a volnost.

    Právě proto je mnohem zajímavější vydat se do Asie bez podpory cestovní kanceláře a pokud možno i bez podrobného průvodce, ve kterém se člověk může předem přesně dočíst, co na něj v cizí zemi čeká a co tam má vidět.

 
Související články
Kulturní šok Made in India - záruka kvality
 
Přečteno 1023x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: