Kolo pod dohledem Nad kolem máte po celou dobu přepravy dohled, pokud jej deklarujete jako spoluzavazadlo. V takovém případě si však musíte sami poradit s jeho nakládkou do vagónu, který má "rozšířenou kapacitu pro přepravu jízdních kol“. V jízdním řádu jsou tyto vlaky označeny symbolem kola, stejně jako příslušné vagóny vypravené vlakové soupravy. Jako spoluzavazadlo se dá kolo přepravovat už jen v prvním vagóně na plošině u záchodu v každém osobním a spěšném vlaku (hned za lokomotivou) nebo na jeho druhém konci - v posledním vagóně na poslední plošině soupravy. Každá plošina pojme jen 2 kola a v letní sezóně se vám tak snadno stane, že se do takového vlaku nevejdete. Za přepravu v jednom vlaku, bez ohledu na vzdálenost, zaplatíte průvodčímu 20 Kč. Budete-li přesedat a potřebovat k dojezdu do cíle například 4 vlaky, bude vás to stát 80 Kč.
Kolo v úschově Další možností přepravy je využití služby zvané „úschova během přepravy“. V této pojízdné úschovně v nástupní stanici kolo uložíte a ve výstupní stanici si ho vyzvednete. Služba je poskytována ve vybraných vlacích označených v jízdním řádu symbolem K v kroužku nebo symbolem kufru (vlak s připojeným služebním vozem). ČD během úschovy neručí za ztrátu snadno odnímatelných věcí na kole. Pokud si na kole ponecháte brašny, budou považovány za další přepravovaný kus, za který je také nutno zaplatit. Důkazem o převzetí předmětu do úschovy je označení předmětu (kola) i dokladu o zaplacení samolepkou "Úschova během přepravy". Zaměstnanec ČD není povinen zkoumat, zda osoba předkládající doklad je oprávněna k odebrání uschovaného předmětu, takže si tento doklad dobře střežte. „Úschova“ vychází cenově stejně jako „spoluzavazadlo“, ale je větší šance, že přeprava kola nebude odmítnuta. Můžete se s klidem posadit do kupé a přemýšlet, co se právě děje s vaším kolem.
Cyklopermice Jestliže jedete s kolem na více dní nebo budete často přestupovat, potom se vyplatí zakoupení kombinovaného dokladu pro jízdní kolo. Ten plní funkci časové permanentky pro přepravu a úschovy kola. Můžete s ním během jeho platnosti opakovaně přepravovat jízdní kolo jako spoluzavazadlo, využívat úschovy během přepravy anebo uschovat kolo v úschovně ČD v železniční stanici, odkud plánujete pěší výlet. Cena dvoudenního kombinovaného dokladu pro jízdní kolo je 60 Kč, třídenního 120 Kč, pětidenního 160 Kč a týdenního 200 Kč.
Drahé zavazadlo Kolo se může ve vlacích ČD, označených v jízdním řádu symbolem kufru, považovat i za cestovní zavazadlo. Stačí kolo podat k přepravě na nádraží u výpravny zavazadel, nebo za příplatek 20 Kč přímo u vlaku. Povinností je vyplnit tiskopis "Popis kola". Při častější přepravě kola jako cestovního zavazadla je výhodné si za 40 Kč na rok pořídit „Průkaz pro přepravu kočárku nebo jízdního kola“, který příslušný tiskopis nahrazuje. Bez přirážky s ním nakládáte kolo přímo do vlaku. Tento druh přepravy je drahami uměle cenově znevýhodněn. Přepravné se odvíjí od vzdálenosti počáteční a cílové stanice - do 50 km stojí 80 Kč, do 100 km je za 100 Kč a nad 100 km 120 Kč. V ceně je i překládka zaměstnancem ČD. Ve vlacích označených kufrem je cenově výhodnější využít službu „úschova během přepravy“ a překládku si zajistit osobně.
Samostatné kolo Jestliže nemůžete z jakéhokoliv důvodu cestovat současně s vaším kolem nebo ho potřebujete doručit do jiného místa, můžete ho zhruba 3 dny předem poslat jako spěšninu. Nevýhodou je cena a formuláře, které budete nuceni vyplnit. Poslání kola na vzdálenost do 50 km vyjde zhruba na 80 Kč, do 100 km na přibližně 100 Kč, do 200 km na 150 Kč a cena se dále zvyšuje s ujetými kilometry. |