Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > novinky

Přehlídka stanových novinek

Redakce, Kateřina Sekyrková / 25.04.2002
Vybrat si stan pouze dle fotografie a popisu v katalogu lze skutečně ztěží. Přes 1200 návštěvníků jarní výstavy stanů si se zájmem nejen prohlíželo, ale také na vlastní tělo vyzkoušelo 76 postavených stanů, včetně letošních novinek.
 

Jarní výstava stanů, pořádaná firmou Holan sport na strahovském stadioně, letos představovala více než loni prezentaci novinek na našem trhu. Nebylo tedy překvapením potkat zde prodavače z jíných outdoorových obchodů, kteří se přišli stejně jako potencionální zájemci o stan podívat, co lze letos pořídit (v jednom z obchodů Hudy sport prý na výstavu stanů dokonce dostali dovolenou, ale to spíše berte jako nepodloženou zprávu neboli skvělý drb).

Nejvíce zvědavého zájmu, ale také nejistotě, se těšily nové, náročné stany Husky. Parametry vodního sloupce podlážky i tropika stanů nové Husky Extreme řady dosahují hodnot 10 a 6 mm, což jsou čísla, které si mnozí z návštěvníků nedokázali plně spojit se značkou Husky. Tyto stany poznáte v katalogu dle počátečního písmene jejich názvu - F (Flame, Fog, Fast, Fan). Vedle své méně náročné řady stanů Outdoor, které všechny začínají na B (Balca, Bird, ..) vypadaly tyto stany postavené a řádně vypnuté skutečně dobře, bohužel jsme ještě neměli možnost otestovat jejich skutečnou kvalitu. Zkrátka, během výstavy nepršelo a nezafoukal ani pořádný vítr.

 Výrazně tak vzrostla konkurence menších náročných stanů pro 2 osoby. Co do váhy, vítězily stany jednopruté Coleman VIPER a novinka firmy Technolen (ovšem bez udaných jakýchkoliv parametrů), ale geodetické dvoupruté řešení konstrukce zřejmě letos vítězí (Coleman OHIO, Hannah EDGE a FIGHTER) . Pokud se k tomu přidá asymetričnost této konstrukce, vypadá stan skutečně stabilně a ani váha nepřesáhne 4 kg. Tento typ stan existuje i ve své třípruté podobě - Hannah VERTIGO, EXPEDITION a stany od firmy Jurek.

Rodinné stany se dočkaly na našem trhu velkého rozkvětu, a tak je z čeho vybírat. Vedle standardní nabídky nestandardně velkých stanů firmy Coleman, kdy mimořádný obdiv patřil stanu QUADSPACE, se ukázali býti dobrým konkurentem stany JUREK (jediné náročněšjí rodinné stnay na českém trhu) a LOOP - konkrétně stany STAM a AMOT pro 4 - 6 osob, o které se na výstavě stanů staral (tzn. postavil je, vypnul a zase zboural) sám zástupce této firmy. Vedle rodinných stanů zde firma LOOP představuila také nové "náročnější" outdoorové stany. Za zmínku stojí stan VENDE, který se výrazně lišil od všech ostatních stanů pro 2 osoby řešením vstupního vchodu.

Vyhledávanými se staly stany s vnějšími tunýlky, které umožňují rychlé postavení pouze vnější části stanu, což oceníte zejména v dešti. Mezi takové stany na výstavě patřil např. stan BOA a APACHE (Coleman), LITE TREK (Freetime), TREK (prodloužené stany Atak firmy Jurek) a VAUDE. Zde bychom chtěli upozornit na kvalitu prutů, která ovlivňuje snadnost stavění a bourání těchto stanů s "výhodnými" vnějšími tunýlky. Pokud nejsou spoje mezi tyčemi zpracovány kvalitně, vězte, že čas při stavbě a bourání stanu určitě neušetříte. To vám mohou dokázat členové týmu Holan sportu, kteří se podíleli na stavbě a sklízení stanového městečka (v 7 lidech se všechny stany bourali téměř 3 hodiny).

 Více informací o jednotlivých stanech najdete u popisek fotek, které se vyskytují jednak přímo v článku (po odkliknutí i ve větší velikosti), jednak v příloze (tam jsou konkrétní typy stanů). Pokud máte k celé akci nebo ke stanům jakékoliv připomínky či rady, neváhejte a napište je do Komentáře článku nebo na naši adresu: redakce@treknet.cz.

 
Související články
Starý stan za nový!
 
Přečteno 1040x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: