Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Svazijsko

Přechod svazijské hranice

Miroslav Černý / 14.09.2008
„Česká republika? Moment. Ne, to tu nemám.“ Tak začal rozhovor se svazijským celníkem na hraničním přechodu Golela. Zatímco celní úředníci Jihoafrické republiky nám bez problémů orazítkovali pasy, svazijská strana se zdráhala uvěřit, že země pod názvem Česká republika vůbec existuje.
 

Zoufale nahlíželi do formuláře z poloviny devadesátých let dvacátého století, který vydalo jejich ministerstvo zahraničních věcí a v němž se náš stát nevyskytoval. Po delším čase se jim sice podařilo objevit Československo, ale problém stále nebyl vyřešen, protože i kdyby uvěřili, že Česká republika je pokračovatelem Československa, potřebovali bychom pro vstup do země víza, která nám nemohou vydat.
Už jsme se pomalu loučili s vidinou krásných svazijských savan, když tu celník trochu slevil ze své úřednické umíněnosti a rozhodl se ověřit si správnost údajů ve formuláři na vyšších místech. Strávil asi půl hodinu telefonováním, ale přesto vše výsledek zůstal stejný. Pouze pokud bychom přistoupili na variantu přímého transferu přes Svazijsko a ještě stejný den vystoupili ze země, jsou nás ochotni vpustit. Chvíli to zvažujeme, někoho napadá možnost souhlasu s požadavkem a pak jeho následné nedodržení, ale nakonec nás představa královského vězení nutí odmítnout. Transfer nemá cenu, blíží se noc, nic nebude vidět a je to zajížďka. Poslední, co si ze svazijské celnice pamatuji, je obraz krále Mswatiho III., jak na mě ze zdi posměšně pomrkává. A jeho manželka, visící poblíž, zrovna tak.
Znovu tedy absolvujeme proces vpuštění do JAR, jehož celníci nejsou ani tak moc překvapeni, a kopírujeme svazijskou hranici. Další hraniční přechod je nedaleko, tak proč si to nezopakovat ještě jednou, nadhodil kdosi. Třeba nejsou přechody vzájemně informovány, třeba to tentokrát vyjde. A taky že jo. Tady už ani žádný formulář neměli. Celníkovi bylo úplně jedno, odkud jsme a kam míříme, naše pasy si ani pořádně neprohlídl. Tupý úder razítkem bylo to jediné, co nás tu potkalo. Naštěstí. Teď už vím, že by byla chyba se do Svazijska nedostat.

 
Související články
Černé přepadení
Jižní Afrika mýma očima
Afrika stopem
Pěší safari v Mlilwane
Zklamání z hory i mysu
Na trase Maseru – Semonkong
Rande se svazijskou královnou
 
Přečteno 744x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: