Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > materiály

Praní a impregnování v outdooru

Redakce, Kateřina Sekyrková / 6.03.2002
Na cestách a při zdolávání kopců jsou špinavé boty či zablácená bunda jevem, kterému se nedá vyhnout ani při nejlepší vůli. Není to ostuda, ale nánosy špíny brání po delší době vašim věcem fungovat naplno, někdy i sloužit účelu, za kterým byly zakoupeny.
 

Neprodyšné bláto
Praní a čištění se tak stává jednou z možností, jak navrátit vybavení původní vlastnosti. Nečistotami ucpané póry vnějšího materiálu neumožnují dýchat ani bundě s vysokými parametry prodyšnosti. Stejné je to s botami. Impregnování je proces, kterým dodáváte schopnost nepropustit vodu věcem, které ji buď používáním ztratily, nebo by si ji dle vašeho názoru zasloužily. Předpokladem je, že impregnovat chcete vybavení a ne špínu, proto by praní mělo vždy předcházet impregnování.

Oblečení
Překvapením pro pradlenky bývá zjištění, že nepropro i flísové bundy se mohou prát v pračce. Šetrnost údržby zde spočívá v použitém přípravku a nastaveném pracím programu. Vybraná tekutá mýdla, označená jako vhodná na věci flísové, s membránou nebo zátěrem, dokáží však vyprat i bez jakéhokoli tření materiálu nebo otáčení bubnu. Stačí je naředit s vodou v lavoru, ponořit do něj pranou věc a po dvou hodinách ji vytáhnout čistou ze špínou zakalené vody. Kouzlo? Funguje. Jde o ekonomicky i "materiálově" šetrnou údržbu, kterou můžete provést všude, kde se nalézá voda a lavor.
Než začnete zářivě čisté oblečení sušit, zamyslete se nad nutností impregnace. Vnější materiál nepropro oblečení tak získává dočasnou voděodolnou úpravu, která se stává preventivním opatřením v případě únavy zátěru, nebo poškození membrány. Nejefektivnější formou impregnace je lázeň. Stejně jako v případě praní vložíte věc do lavoru, v tomto případě plného rozředěné impregnace. Za pár minut již můžete naimpregnované oblečení vyndat a nechat pouhým pověšením usušit. Vedle impregnační lázně se používá impregnace ve spreji, která je méně efektivní, leč stále oblíbená, zejména v případě nutnosti pouze lokální aplikace. Dle údajů výrobce lze některé nepropro věci sušit v sušičce, dejte však pozor na povolené teploty. Na bundu se zalepenými, tedy odlepenými švy, která nepřežila horký vzduch v sušičce, je smutný pohled.

Spacáky
Syntetická vlákna jsou známá snadnou údržbou, která se nijak neliší od výše popsané péče o oblečení. Vzhledem k existující výplni je však lavorové (vanový) praní mnohem šetrnější, pokud se však odvážíte prát spacák jen jednou do roka, vložení do pračky se nebojte. Obecně by se spacáky neměly ždímat, aby se nenarušila jednotlivá vlákna nebo vnitřní struktura náplně. Doporučuje se pokud možno rovnoměrné sušení, nejlépe rozložením spacáku na zem.
Péřový spacák je na údržbu náročnější a musí se u něj přihlížet mimojiné k jeho vnějším materiálům, které mohou mít nepropro vlastnosti. Samotné peří je praním odmašťováno a ztrácí tak svoji pružnost, omezte tedy jeho čištění na nezbytné minimum. K dostání je speciální přípravek na praní péřového vybavení (bundy, spacáky), jednoduchým řešením je také odnést jej do čistírny.

Boty
Přírodní vosky na celokožené boty jsou jednou z možností, jak navrátit kůži její pružnost. Bota však musí být čistá, nejlépe vydrbaná kartáčem, a rozehřátá minimálně od slunce tak, aby kůže vosk "vsákla". Takové podmínky se na treku vyskytnou jen výjimečně, a tak nezbývá než použít opět impregnaci na vodní bázi v podobě tekutého přípravku, aplikovatelného na mokrou, ale vždy čistou botu. Tekutina se nanáší na botu snadno pomocí štětečku nebo speciálně tvarované násady, které jsou součástí uzávěru. Pro boty z textilie, nebo kombinace textilie a kůže či nubuku, které se chlubí jakoukoliv membránou, se kromě těchto impregnací na vodní bázi uplatňují i spreje.

Stany
Tropiko syntetického stanu před impregnací očistěte vodou. Dále máte možnost rozředěnou impregnaci na stan natírat štětcem, nebo stan v impregnační lázni vykoupat. Oboje je fyzicky velmi náročné. Jednodušší je nastříkat tropiko sprejem, zejména v případě potřeby impregnace jen na vybraných místech. Bavlněné stanovky je možné nechat zaslat výrobci (Technolen), který pomocí speciální technologie impregnaci do látky vlisuje.

Mapy
Pokud neexistuje vámi vybraná mapa v nepromokavé verzi, nevlastníte speciální nepromokavé pouzdro na mapy a zavrhujete laminaci, potom je pro vás jistě samotná informace o existenci impregnace na mapy dobrou zprávou.

Výrobky a značky
Účinek vašeho úsilí vrátit věcem jejich původní vlastnosti a barvu záleží na podmínkách, za kterých tyto úkony budete a můžete provádět. Do vlhkého deštného pralesa si přibalte impregnace na vodní bázi, ale kožené boty si pěkně v suchu navoskujte, co nejdříve to bude možné. Rozhodující je také způsob aplikace a velikost balení. Na cesty zvolte jednodávková balení, do domácnosti 300ml lahve, které vám vydrží na vyprání až 4 bund. Ceny čistících a impregnačních výrobků nejsou příliš rozdílné, odchylky činí maximálně desítky korun. V málokterém obchodě se však setkáte se všemi existujícími značkami. O to bude pro vás výběr jednodušší. Důležité je vědět, co potřebujete.
Doporučení na visačce zakoupeného vybavení, které mluví pro určitou značku pracího prášku nebo impregnace, je většinou výrobcem těchto "chemikálií" dobře zaplacené. Výjimkou není také případ, kdy se výrobce oblečení rozhodne rozšířit svůj sortiment o impregnace a naopak. Při koupi impregnace se tak zabývejte především ošetřovanými materiály a jejich vlastnostmi, ne značkami.

Praktické rady
Před koupí impregnace si pozorně zjistěte materiál, ze kterého vybavení máte (týká se zejména bot). Jednodušší je se na správnou péči a vhodné přípravky zeptat ihned při zakoupení daného výrobku. Impregnací kožených bot se jejich barva trvale změní o odstín, až dva. Nelekejte se. Boty tím dostávají ten správný "punc".
Dlouhý život vám a vašim věcem...

 
Související články
Vlezte jim do spacáku!
Letní spacáky
Bunda Pinguin Parker z materiálu Gelanots
 
Přečteno 30828x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Cheap NFL JerseysMaria, Reagovat
Christian Louboutin ShoesWebb, Reagovat
Ray Ban Sunglasses OutletKatina, Reagovat
Pandora CharmsWalker, Reagovat
Nike OutletMaria, Reagovat
Ray Ban Outlet SunglassesSarah, Reagovat
Nike KD 11Georgette, Reagovat
Retro Jordan 11Katina, Reagovat
Pandora Charm BraceletCatalina, Reagovat
Rihanna PumaSantos, Reagovat
Adidas OutletSarah, Reagovat
Asics Running ShoesJoseph, Reagovat
Yeezy SneakersCatalina, Reagovat
Pandora EarringsJoseph, Reagovat
Nike Running ShoesDarleen, Reagovat
Jordan ShoesSarah, Reagovat
Blue Tint YeezySarah, Reagovat
Nike Outlet StoreKatina, Reagovat
Nike Cortez WomenCatalina, Reagovat
Adidas StoreWalker, Reagovat
Puma Shoes For WomenLisa, Reagovat
Adidas Outlet OnlineNicholas, Reagovat
Standard Issue OakleyRodolfo, Reagovat
Nike UKBarbara, Reagovat
Nike Air MaxRodolfo, Reagovat
Pandora CharmsRodolfo, Reagovat
Oakley Outlet OnlineBarbara, Reagovat
Vans OutletGeorgette, Reagovat
Nike Running ShoesAnthony, Reagovat
Cheap Jerseys WholesaleKatherine, Reagovat
Nike Running Shoes For MenGeorgette, Reagovat
Adidas Yeezy Boost 350Katina, Reagovat
sssjack, Reagovat
nonton film onlinewatch movies online, Reagovat
prádelna a čistírnaHana, Reagovat
Muj nazorOlda, Reagovat
zátěrmifr, Reagovat
dozivotni zarukakatka, Reagovat
RE: impregnacekatka, Reagovat
impregnacetroolix, Reagovat
RE: inpregnaceKatka, Reagovat
inpregnacestouchy, Reagovat
Re: inpregnace Reagovat
Re: inpregnace Reagovat
Re: zátěr Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: