Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Práce v Izraeli

Redakce, Lenka Málková / 30.01.2002
České cestovní agentury nabízí již několik let pracovní příležitosti v jedné z nejdiskutovanějších zemí světa - Izraeli. Nenecháte-li se odradit poznámkami a udivenými výrazy v obličejích známých či rodičů a vyrazíte, nebudete litovat.
 

Podmínky
Na rozdíl od pracovních možností na západ od našich hranic, které jsou určeny především studentům, Izrael je místem i pro ty, jenž školní lavice již opustili. Nechybí-li vám touha po dobrodružství, odjezdu nemůže nic zabránit. Jednoznačnou výhodou je i odlet v kterémkoliv období. Čekání na letní prázdniny vás nemusí strašit.

První kroky
V ceně, kterou agentuře zaplatíte ( kolem 14. 000,-Kč ) máte zahrnutou letenku, poplatky za zajištění práce, informační letáky a mapy. V tel-avivské kanceláři si doplatíte pojištění a měli byste počítat i s penězi na počáteční období. První plat dostanete většinou až po čtyřech odpracovaných týdnech. Vízová povinnost do Izraele byla pro občany České republiky před lety zrušena, a tak vám stačí pouze cestovní pas. Tříměsíční turistické vízum obdržíte až na letišti v Tel-Avivu. Čas od času je někdo vrácen nazpět, ale podobné případy se vyskytují i při cestování např. do Velké Británie, takže tato eventualita existuje vždy a všude.

Práce
Většina pracovních příležitostí se už tradičně objevuje v zemědělství, ale výjimkou nejsou ani pobyty v zábavním parcích či v přímořských letoviscích. S největší pravděpodobností se ocitnete daleko od civilizace v některém s tisíců mošavů. Druh práce i plodin se liší podle místa a ročního období. Nejčastěji se ale setkáte se sběrem ovoce, zeleniny nebo koření. Mimo sezónu je pak hlavní náplní nepříliš příjemná příprava půdy - orání, plení, ... atd. Zábavní parky jsou pak především kolem Galilejského jezera na severu země, ve větších městech je nejvíce příležitostí v restauracích a hotelech (pracující jsou zde většinou ilegálně).

Doprava
Doprava z Prahy, případně z Budapešti nebo Vídně vám zabere jen 3-3,5 hodiny. Po příletu ale nezapomeňte posunout ručičky svých hodinek o jednu hodinu dopředu. Izrael leží v jiném časovém pásmu!!! Ve vnitrostátní dopravě disponuje jedinou funkční sítí automobilová, autobusová doprava. Ta spojuje všechna větší města s venkovem, to vše za ceny přijatelné i pro Středoevropany (spojení Jeruzalém - Tel- Aviv vás bude stát asi 15 šekelů, 1 NIS = 9,-Kč). Železnice mají k dispozici pouze jednu trať spojující "dvě hlavní" města mezi sebou. Jeruzalémské hlavní nádraží se podobá asi nádražíčku české "Dolní Lhoty", takže nebuďte překvapeni. Cestovat se dá samozřejmě i letadlem, ale to je při rozměrech Izraele zbytečné.

Na co si dát pozor
Největší nepříjemnosti vám způsobí pravděpodobně jiný životní styl spojený s dodržováním náboženských pravidel, na které je kladen velký důraz. Nejčastěji se určitě setkáte s tzv. dnem odpočinku Židů - šabatem, ten začíná v pátek se západem slunce a končí v sobotu ve stejnou dobu. V tomto období se život v Izraeli zastaví a jen těžko se budete někam dostávat, nemluvě o nákupech či návštěvách úřadů. Nejezdí vlaky, městská hromadná doprava, restaurace mají zavřeno atd. V poslední době se kvůli zahraničních turistům od některých opatření ustupuje (hlavně ve velkých městech), ale nenechávejte nic náhodě. Židovskému svátku bezprostředně předchází svátek muslimský, a tak si např. návštěvu egyptské ambasády naplánujte na jindy. Složitá politická situace samozřejmě přináší svá rizika, ale nejvíce strachu zažijete při sledování televizních zpráv v teple vašeho českého domova. Během svého pobytu je jen velmi nepravděpodobné, že byste se stali svědky něčeho podobného. Na vojáky na každém kroku a silniční zátarasy se ale připravte. To k izraelské realitě neodmyslitelně patří.

Odměna
Poté, co si tvrdou prací vyděláte slušných pár korun, nebo spíše šekelů, je jen na vás, co dál. Lákadel je spousta a jen těžko můžu v tomto článku napsat o všech. Je však několik míst, které byste neměli opomenout - především Jeruzaléma jeho starou čtvrť, Mrtvé moře, korálové útesy v Akabském zálivu, nebo okolní arabské státy - Egypt, Jordánsko. Možností v této oblasti je nepřeberné množství, takže jeden pobyt vám stačit nebude.

A pokud vyrazíte jednou, určitě se znovu vrátíte. Neváhejte, nenechávejte nic náhodě a začněte již nyní spřádat nové plány na cesty.

Více informací najdete na www.apollotour.cz nebo přímo ve stejnojmenné brněnské agentuře.

 
 
 
Přečteno 20908x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Nike Free RunPhyllis, Reagovat
PandoraWalker, Reagovat
Nike Outlet Store Online ShoppingMaria, Reagovat
LouboutinWilliam, Reagovat
Adidas SuperstarAnthony, Reagovat
Nike CortezKatherine, Reagovat
Pandora Rings Official SiteRodolfo, Reagovat
Adidas NMD XR1Barbara, Reagovat
Nike OutletPhyllis, Reagovat
Pandora JewelryMaria, Reagovat
Nike Factory Outlet Lisa, Reagovat
Pandora Official SiteWilliam, Reagovat
Nike Air UptempoKatina, Reagovat
Cheap JerseysAnthony, Reagovat
Adidas TrainersKatina, Reagovat
Puma ShoesGeorgette, Reagovat
Nike Air MaxPhyllis, Reagovat
NikePhyllis, Reagovat
NBA StoreParker, Reagovat
Kevin Durant ShoesJoseph, Reagovat
NMD R1William, Reagovat
KD 10 ShoesBarbara, Reagovat
sssjack, Reagovat
RE: 2roky v Eilaturedakce, Reagovat
2roky v EilatuMichalle, Reagovat
RE: where is info?katka, Reagovat
where is info?stan, Reagovat
aktuální poznámkakatka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: