Vyhledej
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.

Vybavení do přírody

Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Práce v anglickém sedle

Filip Černoch / 21.10.2005
Ještě v letu se přetáčím na záda, křoví u cesty nastavuje pohostinnou, byť drsnou náruč. „Fuckin´ k..t“ zarezonuje vzduchem. Nu což, posbírám se na nohy, spočtu kosti a jdu si odchytnout neurotickou hnědku, která poslala můj zadek do vzduchu.

Anglie je koňákovi zemí zaslíbenou, navíc výplata v librách cinká lépe než tradiční „děkuji mnohokrát“, které je častou odměnou pro letní brigádníky u koní v Česku. Původně jsem byl ochotný na Britských ostrovech dělat i podstatně méně zajímavý job někde v restauraci či baru, nabídku koňského handlíře z jihozápadu Velké Británie jsem ovšem přijal s nadšením.

Náplň práce

První den a první dojem - pohoda. Příjemní lidé, vlastní pokoj, jídla jez co sníš a zítra se jen tak koukej, s prací to nemusíš přehánět. Fajn. Práce vypadá celkem jednoduše. Každý den oddělit z několika desítek právě jen těch asi patnáct-dvacet potřebných koní, stáhnout je z pastvin do stáje a poté je jezdit a připravovat pro zákazníky. To vše ve dvou až třech lidech. Trasy vedou malebnou vesničkou, bohužel z velké části po asfaltu a za plného provozu.
Následující týden je mým soukromým peklíčkem. Denně kolem pěti hodin čistého v sedle, bez ohledu na počasí, dopravu, náladu… Koně kolísají od jezdeckých pony až po obrovské coby. Od pohodářů až po neurotiky, od „profesorů“ po čerstvě obsedlé. Bolí každý sval, od jednoho obzvlášť ostrého pádu mám naražené rameno, sotva s ním hýbu. Další problém je angličtina. Nerozumím odborným termínům a obecně mám s porozuměním problémy.
Časem se fyzička lepší, chytám tempo v ježdění i jazyku, můžu naplno vychutnat příjemné stránky pobytu v Británii. Užívám si svůj první velký trh s desítkami koní, kulatým cirkem pro předvádění a slavnostně oblečeným vyvolávačem včetně kladívka. Podvečery trávím ležením na pastvinách a čtením, obklopen zvědavými čtvernožci. Jen pár dní a vesničané mě na výjíždkách zdraví a dávají se do řeči. S rodinou majitele občas vyrážíme na místní akce, spolu se synkem majitele proháníme čtyřkolku a motorku po okolí. Občasná barbecue řeší problémy s nedostatkem piva. Pohoda…

Finance

Co se peněz týče, já se domluvil na mimofinančním vyrovnání, nicméně můžete čekat asi 80 GBP týdně (hodně málo) – 150 GBP týdně, což už je na brigádu slušný výdělek. Většinou u práce s koňmi koní bývá zahrnuto bydlení, často i strava.

Pokud bych měl rekapitulovat – práce náročná, ale nikdy nudná. Lidi supr, krajina pěkná (ne tak, jako Jeseníky :-). Máte-li možnost, jděte do toho.

Máš jiné zkušenosti s prací v zahraničí?
Poděl se o ně s ostatními čtenáři Kalimery!
Článek zveřejněný i v tištěné podobě časopisu Kalimera
získává slevu 10 USD
na službu vrácení daně
od společnosti TAXBACK.
Platí pro příspěvky došlé do 30. ledna 2006.

Související články
Nepovedené zprostředkování práce ve Velké Británii
Práce na farmě ve Skotsku
Hledání práce ve Skotsku
Práce a bydlení v Irsku
Ako sme (ne)robili na Shetlandoch

Přečteno 2596x

Komentáře
Prosím prosím pomooocEva, Reagovat

Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky

Poslat odkaz
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo