Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Práce a bydlení v Irsku

Helena Kuncová / 22.02.2006
Do Dublinu jsem se vypravila letos na dva letní prázdninové měsíce. Spolu s kamarády jsme si chtěli vyzkoušet, zda si dokážeme najít byt a práci, poznat a procestovat Irsko. Prostě obstát v cizím prostředí.
 

Hledání bydlení a práce

Najít byt není problém. Inzerátů je dost, některé byty jsou pronajímány přímo s účelem ubytování skupiny mladých lidí pouze na léto. Je-li vás víc a spokojíte-li se s jednodušším vybavením a malým prostorem, zaplatíte každý 200-250 Euro za měsíc. Nájem luxusnějších bytů se pohybuje od 350 Euro výše pro každého.
Pokud chcete v Irsku pracovat, je téměř nutností získat PPS Number, jakési osobní číslo pro  veškerý styk s úřady. Sociální úřad pro jeho vystavení od vás vyžaduje potvrzení o trvalém bydlišti. To musí podepsat majitel či pronajímatel bytu.

Rady zkušených

Jelikož jsem v bytě žila na černo, prohlášení jsem potřebovala získat od někoho jiného než pana domácího. Pomohla mi lékařka původem z Česka, dlouhodobě usazená v Irsku, mimochodem velmi sympatická paní.  Několikrát jsme zašly na kávu a já na ní vyzvídala, jak se jí v Dublinu žije. „První dva roky jsem to tu nenáviděla. Co se týče služeb, bylo to tady mnohem horší než dnes. A autobusy, ty jezdily do mojí vesnice maximálně jednou za den. Lidé k sobě byli přátelští, a když se potkali přátelé v autech jedoucí každý jiným směrem, neváhali prostě zastavit dopravu, jen aby mohli prohodit pár slov. To už se dnes nevidí. A taky nezapomeňte, že Dublin není Irsko. To je město. Chcete-li poznat opravdové Irsko, musíte na západ, do Kerry. Tam ještě žijí tradice.“ Její rady jsme uposlechli. Se zájezdem jsme projeli Ring of Kerry, národní park Connemara, pobřeží Giant´s Causeway města Belfast, Cork, Galway. Z nejkrásnějšího místa Irska - útesů Cliffs of Moher - jsme neviděli téměř nic, neboť byla neproniknutelná mlha. Ale nevadí, alespoň zbylo něco na další návštěvu.

Práce

„Ahoj, já jsem Vivien. Tady máš uniformu a zařiď se v kuchyni. Za chvíli tu bude pěkný nával.“  Nával? Sem snad chodí obědvat celý Dublin... To jsem si říkala po prvních dvou hodinách práce v Sandwich baru, kde jsem měla na starosti kuchyň, úklid stolů a přípravu pokrmů. Po pár dnech jsem si na hory nádobí, horké a vlhké klima v kuchyni zvykla. Co mi taky zbývalo jiného, když jsem chtěla pracovat. Fyzická práce, minimální mzda, částečný úvazek, pracovní doba od dvanácti do půl páté. O takovou pozici mají v Irsku zájem desítky lidí. Shánění práce je opravdu těžké, záleží na vytrvalosti, neústupnosti a štěstí. Jde o to být ve správnou chvíli na správném místě, a když už tam jste, tak se snažit co nejvýhodněji prodat. Mně se povedlo práci sehnat za tři dny, mnozí hledají i dva měsíce, bez úspěchu. „Jak by Vás charakterizovali Vaši přátelé třemi slovy?“, „Jaké jsou Vaše kladné a záporné vlastnosti?“ takovéto otázky pokládala manažerka obchodu s přírodní kosmetikou zájemcům o pozici prodavačky během skupinového pohovoru, kterého se zúčastnila má kamarádka Ema.
“Gratuluji, pohovorem jste úspěšně prošla, přijďte si zkusit prodávat, určitě vám to půjde.“ Nakonec Emu nepřijali. To vše se táhlo tři týdny. Irští zaměstnavatelé si zkrátka mohou vybírat. „Ty něco Emě jako prodáš a to pak prodá zas tobě. No a máte zkušenosti s obchodem. Tak se to tu se životopisy dělá.“, zněla rada naší známé lékařky. Na každou i sebehloupější práci, jako je např. vytírání a mytí záchodů, tu vyžadují mít zkušenosti. Nejlépe roční či delší. Pokud je nemáte, tak si je vymyslíte. Někteří lidé tak rázem mají zkušenosti úplně se vším, od mytí záchodů po prodávání obuvi. K získání práce to může pomoci, ale někteří zaměstnavatelé paradoxně životopisy ani nečtou a dají zkrátka na první dojem. Nebo zaměstnají prvního, kdo přijde. Takto jsem získala práci já. Nejlepší je vystihnout dobu, kdy některý zaměstnanec odchází a v obchodě či restauraci naléhavě potřebují novou pracovní sílu.

 
Související články
Nepovedené zprostředkování práce ve Velké Británii
Práce na farmě ve Skotsku
Hledání práce ve Skotsku
Práce v anglickém sedle
Práce v Irsku ve fastfoodu
Ako sme (ne)robili na Shetlandoch
 
Přečteno 9952x
 
 
 
Komentáře
Práce v Irsku 2009alča, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: