Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Indie

Poslední cesta vede do Váránasí

Redakce, Petr Drbohlav / 7.04.2004
Ve dvou tisících zdejších chrámech se společně modlí bezdomovci nakažení leprou s pracháči v šatech ušitých na míru. Smradlavé pisoáry jsou rozmístěny na špinavých zdech, většina z miliónu obyvatel přesto vykonává svou potřebu raději pár metrů od nich.
 
Vítejte ve Váránasí – nejposvátnějším ze sedmi svatých hinduistických měst, nejstarším nepřetržitě osídleném městě na zemi. Drzé opice se zde prohánějí po střechách domů, přímo na ulici se vyhazují odpadky, které požírají všudypřítomné krávy. Musíte si dávat setsakra pozor, abyste nešlápli do kravského lejna.

Večer brouzdáme úzkými uličkami potemnělé Godauli, nejstarší části města. Marně se snažíme najít náš hotýlek. Místo toho objevujeme jen prodavače slaďoučkého mléčného čaje, který si objednáváme a usedáme na schod. Míjí nás rozjařený pohřební průvod s mrtvolou zabalenou do barevné látky. Srdce se nám svírá a na vteřinku zastavuje. Za chvíli prochází kolem nás ještě jeden dav lidí. Jenže tentokrát místo mrtvoly nese otepi slámy na podpal. Narychlo měníme plán. Místo do Shanti Guest House míříme tam, kde tušíme posvátné hinduistické krematorium pod širým nebem – burning ghat Dashashvamedh.

Opíráme se o chatrné zábradlí a rozhlížíme se. Všudypřítomný kouř z doutnajících ohňů nás štípe do očí, cítíme pach pálícího se lidského masa. Hned se objevují dva strážníci a zakazují nám fotit. V záři plamenů se jeden z Indů nechává holit. V nedalekém chrámu se rozeznívají bubny a brahmíni spolu s věřícími zpívají. Členové rodiny namáčí nosítka se zabaleným nebožtíkem v posvátných vodách Gangy a odkládají ho čekat do fronty. Kapacita ghatu je omezená. Ale být pohřben tady, v mýtickém Varánasí, je snem většiny Indů.

Spalovači už staví z polen další hranici, na sousední obrací zuhelnatělé tělo. Padá jim mimo oheň. Jasně rozeznáváme bezvládné ruce, nohy, hlavu a žebra. Tyčemi ho vrací zpátky, ale za okamžik jim zase padá. A to už je nejvyšší čas propíchnout lebku, a zabránit tak explozi způsobené vařícím se mozkem. V prachu vedle nás si hrají štěňata, povaluje se koza, pár Indů sedí a povídá si jakoby nic, opodál někdo sleduje televizi.

Od řeky, o které se říká, že teče přímo z vlasů boha Šivy, k nám doléhá vrčení motoru z loďky s turisty, kteří pozorují tuto velkolepou podívanou. To nás vrací zpět do reality. Fascinováni neskutečným děním jsme ztratili pojem o čase. Jak dlouho jsme tu stáli? Deset minut, hodinu, dvě? Uvědomujeme si, že nás bolí hlava z toho, jak jsme se nadýchali hustého dýmu a omámeni pokračujeme v hledání hotýlku.
 
Související články
Co se dělá v Indii s krávou, když zemře?
 
Přečteno 878x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
KalimeraMartin, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: