Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Nordkapp na kole

Podlomená vůle unavených cyklotrempů

Miroslav Šlegl / 29.12.2007
Ráno projíždíme přímořským městem Alta, kterým protéká řeka Altaelva, známá jako jedna z nejlepších lososových řek na světě. Díky překvapivě častým opravám silnice kilometry neubývají, čas rychle utíká a ještě začíná foukat silný protivítr. Za velkého úsilí jedeme 12 km/h, někdy i z kopce.
 

Kachní vzpruha

K větru se přidává déšť. Vzdáváme se - končíme po 80 kilometrech v kempu úplně zničeni. Zažíváme jednu z nejkrušnějších, leč nejzajímavějších nocí celého výletu. Kolem 22 hod za obrovského troubení a všeho možného přijíždí dvanáctičlenná skupinka starých Citroenů 2CV neboli kachen, což nás dokonale probouzí. Během noci pociťujeme slabost našich spacáků doporučených do + 2°C. Je hrozná zima. Celkově naše vybavení není doporučeno do tak zimních podmínek. Používáme obyčejné spacáky, vhodné pro kolo, které váží 1kg a nejsou moc objemné. Ale díky tomu nemůžou moc hřát a my to musíme nějak vydržet. Většinou máme troje či čtvery ponožky, spíme v rukavicích a čepici. Jednou jsem uznal za vhodné spát v mikině i bundě. I přesto je pro nás lepší používat menší, lehčí spacáky a raději se oblečeme.

Zloděj v kempu

Kolem 4. hodiny ranní se náhle ozývá šustivý zvuk z předsíňky stanu a za chvíli házím botu po lišce, která má v hubě naši igelitku s jídlem a čumí na mě, jako že nic. Bota nepomohla a já jsem nucen za ní v ponožkách vyběhnout ven, kde hustě prší. Naštěstí mám úspěch a po 10 metrech běhu se liška vzdává a já se vítězoslavně vracím do stanu. Díky mokrým ponožkám a následné zimě už moc nespím. Ráno zjišťujeme další škodu, co liška napáchala. Ukázalo se, že igelitka, kterou sem zachránil, byl až druhý úlovek v pořadí. První igelitka je pryč. Bohužel byl v první tašce mimo jiné i olej na kolo, který nám bude v tak mokrých podmínkách moc chybět. Je neděle a my nemáme možnost dokoupit ukradené zásoby.

Alpské podmínky

Asi v polovině dnešní etapy se nachází ve výšce 400 m.n.m. sedlo, na které se škrábeme celých 9 kilometrů. Po horkém čaji v místní restauraci, která se tváří jako občerstvení někde v Alpách ve 3000 m.n.m. vycházíme ven a musíme si obléct skoro vše co s sebou vezeme. Rukavice, čepice, mikina, bunda a pláštěnka (nic víc se doma nevlezlo do vaků) sice vypadá jako dostatečně tepelná izolace, ale nás čeká 10kilometrový sjezd se silným studeným protivětrem a hustým deštěm. Na řadu přichází známá písnička Severní vítr je krutý, která mně zní v hlavě. Po prvních stovkách metrů přes déšť nevidíme na cestu a ztrácím spojení s rukama, které jen křečovitě drží brzdové páky. Po našem nejnebezpečnějším sjezdu rozmrzáme, ačkoliv je dole jen o pár stupňů více. Otevřený obchod nacházíme až navečer, kde si děláme radost a kupujeme ještě teplý chleba za 23 NOK (80 Kč).


 
Předchozí díly
1. Na kole přes Pobaltí až na Nordkapp
2. Via Baltica do Rigy
3. Jízda přes Finsko
4. Stereotyp silnice E75
5. Ostrý tunel na Nordkapp
6. Cílová rovinka na Nordkapp
Následující díly
8. Trajektem a vlakem do Osla
9. Dánsko-německé srovnání
Související galerie
Nordkapp na kole
 
Přečteno 1841x
 
 
 
Komentáře
jak je to se vzteklinou ?!Honza, Reagovat
potvory liškyHonza, Reagovat
Re: potvory liškyMira, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: