Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika

Počítačový program pro turisty

Redakce / 14.11.2009, Aktualizováno
Počítačový program Turistické trasy českého výrobce EAGLE software je užitečný pro všechny příznivce letní i zimní turistiky. Program umožňuje prohlédnout si turistické mapy vybraných lokalit, ve kterých si lze naplánovat trasu dle svých fyzických možností, následně se o ní dozvědět důležité údaje a případně si ji později archivovat.
 
Turistické trasy jsou mapový software určený pro PC s operačním systémem Windows 98 a novějším. V současné době program obsahuje mapy šedesáti českých, šesti slovenských a tří zahraničních oblastí. Na každé mapě jsou vyznačeny všechny rozcestníky, značené turistické cesty a naučné stezky. Uživatel si může otevřít jednu nebo i více map najednou.

Program vyhledává trasu na základě nastavení. Možností se nabízí několik - můžeme například povolit jen některé druhy cest nebo značení, nebo vyhledávat trasu nejkratší, či s nejmenším nebo naopak největším stoupáním. Anebo tu, která se bude co nejvíce držet turistických značek. Hotová trasa se dá poté uložit, vytisknout, vložit do deníku výletů nebo exportovat do souboru vhodného pro GPS, do obrázku, tabulky nebo webové stránky.ilustrační foto k počítačovému programu Turistické trasy

Místo do trasy zadáme z rejstříku nebo poklepáním na libovolné křížení cest v mapě. Jakmile jsou v trase alespoň dvě místa, začne se kreslit výškový profil, ze kterého se dá vyčíst převýšení, délka trasy, barva značení, názvy průchozích míst a druhy cest. U vybraných míst se zobrazí i fotografie. Přepneme-li se do itineráře trasy, jsou zde navíc uvedeny poznámky k místům a cestám, údaje o kilometráži, stoupání, klesání, sklonu, názvy značení atd. Posledním pohledem na vytvářenou trasu je statistika. Ta říká, které místo v trase se nachází nejvýše a nejníže, jaké je celkové převýšení, nejprudší sklon z kopce a do kopce, nebo kolik procent trasy tvoří jaký druh cesty.

Deník slouží k evidenci již uskutečněných výletů. Ke každému výletu si můžeme zaznamenat název, datum a čas konání, počasí a další naše postřehy z výpravy. Evidovat lze i celý průběh trasy z programu Turistické trasy, nebo přímo stopu z GPS. Program dále dokáže z deníku vygenerovat webové stránky, na kterých jsou výlety rozděleny podle roků a obsahují výškové profily, mapy, itineráře, GPS soubory tras a další dostupné údaje. Deníků je možné vést si i několik, což ocení například vícečlenné rodiny. 

Co mohou Turistické trasy svým uživatelům ještě nabídnout? Program dále umožňuje například otevírat stopy, trasy a body ze souborů GPX v textové (itinerář, statistika) i grafické (mapa, výškový profil) podobě. Patříte-li mezi příznivce hry geocaching, můžete díky programu zobrazovat na mapě kešky ze souborů LOC a GPX, přecházet na webové stránky kešek nebo je do LOC a GPX ukládat. 
Důležitá je také možnost administrace mapy, díky které je možné jednoduchým způsobem doplňovat nebo upravovat cesty, místa, objekty, fotografie a texty.

Volně dostupnou verzi programu Turistické trasy lze stáhnout na stránkách www.trasy.net v sekci Stažení. Tato verze však uživatele omezuje nutností opisovat při používání neregistrovaných map desetimístné číslo. Omezení se vytratí placenou registrací - platí se zvlášť za program a zvlášť za jednotlivé mapy. Jaké mapy si uživatel pořídí, záleží jen na něm, v budoucnu si navíc může jakoukoliv mapu do programu přikoupit. Až do 24. prosince 2009 je nyní možné program zakoupit s 20% slevou za 119 Kč, cena jedné mapy je 55 Kč. Aktualizace jednotlivých map jsou na webu dostupné zdarma.

PR článek

 
Související články
Praktická automapa
Atlas cyklotras a turistických zajímavostí
Turistický atlas Česko 1:50 000
Zimní mapy 2012/2013 zdarma ke stažení
Kapesní cyklistická mapa
Běžecké mapy Jeseníků a Beskyd zdarma
 
Přečteno 1348x
 
 
 
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: