Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Plošticová nemoc západní polokoule

Redakce, Roman Diatka / 27.08.2003
Na cestě do neznámých krajů se nejvíce vyplatí dobrý průvodce. A určitě lepší než tištěný je průvodce živý, a nejlepší je biolog. Nosíte mu všelijaké úlomky, větvičky, hmyzí nožičky, on jim dává jména a k mnoha přidává zajímavé příběhy. Třeba o ploštici.
 

Tato ploštice Triatoma infestans, co ti sedí na rameni, přenáší Chagasovu nemoc. Máme veliké štěstí že jsme ji potkali! Za normálních okolností totiž vylézá pouze v noci. Žije tady v Argentině, a vlastně v celé Americe na jih od rovníku. Na sever od rovníku se zase vyskytuje Triatoma dimidiata a další podobná ploštice Rhodnius prolixus. Místní lidé jim říkají barbeiro, chupano nebo chupanca.

Ploštice nejčastěji najdeme ve starých venkovských chatrčích, ale jen v nadmořských výškách do 3 000 m n. m. a . Do chatrčí je láká sláma, rákos a jiné organické látky, které slouží jako stavební materiál a ve kterých se ploštice nejraději zdržují. Přes den se ukrývají ve škvírách a spárách pod střechou i v podlaze. V noci vylézají z úkrytů a sají na člověku i dalších obratlovcích krev. Jistě, je to nepříjemná věc, ale to by samo o sobě nebylo to nejhorší. Do ranek po kousnutí nebo škrábanců se totiž může dostat jejich trus, a nakazit tak hostitele již zmíněnou Chagasovou nemocí.

Chagasovu nemoc můžete na svém těle pocítit jen na západní polokouli, v obou Amerikách. Od USA až po Chubut v Argentině, kde je rozšířena rovnoměrně ve všech zemědělských oblastech. Ve Spojených státech se stala vzácnou, protože díky vysoké životní úrovni tam chybí vhodné životní prostředí pro přenašeče (ploštice). Zřídka se s ní setkáte i v rozlehlých pralesích Brazílie, kde však překážkou není životní úroveň, ale absence hostitelů (teplokrevní obratlovci) na rozlehlém území.
Přívlastku Chagasova vděčí svému objeviteli brazilskému lékaři a mikrobiologovi Carlosu Chagasovi, kterého při boji s malárií v amazonském pralese domorodci upozornili na ploštici sající krev. Podařilo se mu v jejích útrobách najít drobného bičíkovce (nazval ho na počest svého učitele Osvalda Cruze Trypanosoma cruzi) a popsal chronické i akutní příznaky nemoci, kterou u lidí vyvolává.

Chagasovu nemoc tedy způsobuje jednobuněčný bičíkovec, Trypanosoma cruzi. Po infekci plošticí, často nepozorované, se za 1 - 4 týdny dostaví akutní příznaky: horečka, zarudnutí a otok kolem očí, postižení místních lymfatických uzlin. Následující chronická fáze nemoci může postihnout až 30 % napadených. Dochází při ní k poškození srdečního svalu, centrálního nervového systému (dostavují se vážné neurologické poruchy a často až demence) a vylučovací soustavy. Chagasovou nemocí je v současné době postiženo asi 17 milionů lidí.

Původně bylo napadení plošticí jedinou cestou přenosu choroby. S rozvojem zdravotnictví se paradoxně otevřela nová cesta jejímu šíření, a to krevní transfuzí. Tak se bohužel nakazilo mnoho lidí, kteří se stěhovali z venkovských oblastí do městských aglomerací v bouřlivě se rozvíjejících městech chudých jihoamerických států. Po odhalení této nové cesty přenosu byla okamžitě zavedena opatření, která dalšímu šíření choroby při transfuzích zamezila. V 70. a 80. letech 20. století bylo podle statistik zastoupení infikované krve v krevních bankách 1 - 2 %, ve výjimečných případech až 50 % (v bolivijském Santa Cruz de la Sierra).

Proti Chagasově nemoci neexistuje očkování. Ačkoli je to jedna z nejobávanějších nákaz, která nás může při cestě na západní polokouli potkat, je riziko nákazy při běžných turistických cestách opravdu mizivé. K dostatečné ochraně stačí vyhnout se nocování ve starých venkovských chatrčích s dřevěnou podlahou.

 
Související články
Očkování při cestách do Asie
Městská a příměstská doprava v Peru
Tajemství jihoamerických zásuvek
 
Přečteno 1560x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: