Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Pláštěnky a ponča na batoh

Jaroslav Kabrhel / 17.03.2008
Dokud nezačne pršet, člověk ji nepotřebuje. Jakmile se však spustí v horách déšť, už je pozdě přemýšlet nad tím, zdali jsou věci v batohu v suchu. Nejjednodušším řešením, jak mít věci v batohu v suchu, je strčit vše do jednoho velkého igelitového pytle. Sehnat však takový pytel, který přesně sedne na batoh, může být značný problém. A pak asi moc dobře nepůjde použít spodní vstup do batohu.
 
Nejen výrobci batohů se tak předhánění s výrobou pláštěnek na batohy. Bohužel, ne každá pláštěnka ochrání váš batoh. Koncem devadesátých letech byla značka Doldy synonymem ke kvalitním batohům. Jelikož vlastním od této značky batoh Pumori 65, před cestou do Rumunska (2005) jsem si koupil jejich "pláštěnku".

První Rumunsko nebyl problém, mnoho nepršelo, a když, tak to bylo takové drobné mrholení. Takže jsem neodhalil vážné nedostatky Doldyho "pláštěnky." Druhý rok nás hned první den v rumunských horách přivítal velmi prudký liják, ve kterém jsme byli nuceni jít asi dvě hodiny k chatě. Po 30 minutách byl batoh pod pláštěnkou totálně mokrý a voda se začala dostávat i dovnitř batohu. A jelikož nám počasí moc nepřálo a pršelo skutečně často a hodně vydatně, batoh byl pod pláštěnkou stále mokrý.

Když jsem se vrátil domů, provedl jsem jednoduchý test. V koupelně bratr nad vanou držel Doldyho "pláštěnku" a já ji prudce z jedné strany sprchoval. A výsledek? Stačilo přiložit z druhé strany k "pláštěnce" ruku a bylo hned jasné, že se jedná o šmejd. Ruka pod "pláštěnkou" byla hned mokrá.

Vyrazil jsem tedy do obchodu a "pláštěnku" úspěšně reklamoval. Dostal jsem zbrusu nový šmejd, který opět neprošel koupelnovým testem. Na další reklamaci jsem se vykašlal; Výrobce nikde neuvádí parametry své "pláštěnky", takže by to bylo tvrzení proti tvrzení. Zbytečně jsem tak vyhodil asi 300 korun.

Vloni (2007) jsem si před cestou do Rumunska pořídil pláštěnku od firmy Jurek. V horách jsem pak měl možnost ji pořádně otestovat v prudkém lijáku. Výrobce udává nepropustnost 7 000 mm H2O a pláštěnka skutečně batoh ochránila.

Bohužel se na hřebeni přihnal velmi silný vítr a rval nám pláštěnky z batohů dolů a unášel je do hlubokých údolí. Některé odlétly, já svoji zachránil. Vítr neodnesl jen ty pláštěnky, které byly k batohu napevno připevněny popruhem.

Srovnávat Jurkovu pláštěnku s pseudo pláštěnkou od Doldyho je jako srovnávat Porsche se stodvacítkou. Jurkova pláštěnka nepromokla a zdrhovadlo šňůry se nerozjíždí. Kdežto Doldyho "pláštěnka" v prudkém dešti promokne a zdrhovadlo šňůry se neustále rozjíždí a pláštěnka padá z batohu dolů, i když nefouká vítr.

Velkou nevýhodou všech pláštěnek na batoh je to, že nechrání batoh v oblasti vzad. Máli horal na sobě nepromokavou bundu a na batohu pláštěnku, není batoh chráněn v místech zad. V dešti po horalových zádech pomalu stéká voda a pomalu prosakuje do batohu. Vody není mnoho, ale kapka ke kapce a batoh je po deštivém dni od zad provlhlý.

Řešením může být pláštěnka - pončo s hrbem pro batoh. Z několika výprav do rumunských hor mohu konstatovat, že kvalitní nepromokavá ponča vyrábějí české firmy Jurek a Condor. Výhodou ponča tedy je ochrana horala a batohu jako celku, nedochází k prosakování vody do batohu od zad. Pohyb však v ponču je o něco jiný než v nepromokavé bundě, prodyšnost je o něco nižší. Osobně dávám přednost nepromokavé bundě a kvalitní pláštěnce na batoh. Pončo s hrbem pro batoh bych doporučil těm, kteří nemají a ani neuvažují o koupi kvalitní nepromokavé bundy. Pro ně je pončo velmi vhodné, jeho cena se pohybuje okolo tisíce korun.

Také máte zkušenost s vybavením, kterou byste rádi předali dále?
Pošlete nám svůj příspěve a vyhrajte v
soutěži TESTOVNY  praktické ceny od  firmy ACRON - www.acron.cz.



 
Související články
Ponča, poncha, pončopláštěnky
Doldy Vesper 26
Nepromokavý obal na mapu
Vítr není jediný nepřítel stanu
 
Přečteno 9832x
 
 
 
Komentáře
Pláštěnky k batohůmgoralka, Reagovat
Re: Pláštěnky k batohůmgoralka, Reagovat
Pytel do batohu.Jenda, Reagovat
PolopončoNA, Reagovat
Sehnat pytel který sedne do batohu, Reagovat
Re: Sehnat pytel který sedne do batohu,katka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: