Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Asie > Afghánistán

Piknik po Afghánsku

Ondřej Adamovský / 18.03.2005
Je pátek, v muslimském světě volný den. Tádžik jménem Hošim nás bere na jednu z nejoblíbenějších místních zábav - piknik se svými přáteli a příbuznými. Kufr auta máme plný jídla, čaje a nádobí. Pod sedačkou řidiče leží kalašnikov. To prý aby se nebál, když jede domů po setmění.
 
Hošim je Afghánec, kterého jsme potkali v autobusu z Mashadu, posledního většího města Íránu, do afghánského Heratu. Nabídl nám roli průvodce, řidiče a překladatele v jedné osobě. V Heratu, kde se narodil, žije přes 40 let. Řadili jsme Hošima mezi dříve narozené, ale věk lze u zdejších lidí jen ztěží odhadnout. Většinou vypadají starší než skutečně jsou.
Herat je dvousettisícové město poblíž hranic s Iránem na západě Afghánistánu. Během více než dvaceti let válek, které skončily teprve před třemi lety, měl Herat štěstí a není zničený tolik jako jiná města. Na větších křižovatkách dokonce řídí dopravu fungující semafory a místy je zavedena elektřina. Asfaltová silnice vedoucí z Heratu končí po pár set metrech. I tak je to přepych, který si mohou dovolit jen větší města.

Vjíždíme z asfaltky na prašnou, špatně udržovanou cestu plnou výmolů a děr od raketových střel. Hošim barvitě vypráví o minulých režimech, a cesta obtížným terénem tak ubíhá rychleji. Naším dorozumívacím jazykem je ruština, kterou jako obchodník s látkami používá při cestách do sousedního Turkmenistánu.

Po několika kilometrech se dostáváme do bezejmenné vesnice, jichž jsou po Afghánistánu stovky. Naše auto se snadno ztrácí ve spletité změti cest a cestiček, které se ani nedají nazývat silnicemi. Zavřené brány a vysoké zdi nám nedovolují nahlédnout do života místních obyvatel. Přijíždíme k jedné z hliněných zdí na okraji vesnice, za kterou se dá jen tušit Hošimova rozlehlá zahrada plná jabloní, morušovníků a řádek s vinnou révou. Hluboké brázdy u každého stromu napovídají, že se musí pečlivě zavlažovat. Zdejší teploty dosahují až 50 oC a voda se nosí ze vzdálené říčky poblíž vesnice.

Zanedlouho přijíždějí další Hošimovi hosté - jeho přátelé, sousedé a obchodníci ze stejné ulice, kde prodává své látky zakoupené především v Iránu a Číně. I tak uzavřená společnost, jako jsou tito pozvaní lidé, nechává své manželky a dcery doma. Dokonce ani neprozrazují jejich jména a ony se nikdy nesetkají. Jediné dvě přítomné ženy patří do naší výpravy.
Hošim je zkušený hostitel a vybírá místo ve stínu jednoho z velkých stromů. Rozkládáme těžké perské koberce a pomáháme vynášet věci z auta. Mimo dosah slunce se kupí jídlo - afghánský chléb nán, maso a zelenina, melouny a hroznové víno, limonády, termosky se zeleným a černým čajem. Místo cukřenky pokládáme na koberec bonbóny, přes které se neslazený čaj pije. Afghánská pop hudba, která je velmi populární a je slyšet téměř všude, nám vyhrává z kazety v přehrávači napojeném na autobaterii. Muži připravují v přenosných papiňácích maso s cibulí, krájí zeleninu na salát a vše pak prostírají přímo na koberec, kde všichni sedíme v kruhu. Zahradní piknik může začít.

Jíme rukama, maso i omáčku nabíráme kousky chlebových placek. Atmosféra ve společnosti je už od začátku velmi uvolněná a přátelská. Po zbytek dne hrajeme karty, procházíme se zahradou a povídáme si s těmi, se kterými se domluvíme anglicky nebo rusky. Všechny zajímá, jaké je to u nás, vyptávají se na naše zvyky, náboženství, rodiny. Na oplátku vyzvídáme i my. Neopomeneme se zeptat na postavení ženy a její roli ve společnosti. Překvapuje nás, jak muži na naše otázky ochotně a bez rozpaků odpovídají. Dokonce kruh tancujících a tleskajících mužů se osměluje vyzvat k tanci i ženy-cizinky.

V zahradě zůstáváme až do večera. Nikdo z nás do této chvíle nevěřil, že v zemi, která má na západě tak špatnou pověst, zažijeme něco podobného. Byl to jeden z prvních silných zážitků na naší cestě Afghánistánem, kde sice na turisty připravení nejsou, ale o skvělé průvodce zde nouze není.
 
Související články
Trek po afghánském Malém Pamíru
Jak se nosí burka
 
Přečteno 1510x
 
 
 
Komentáře
sssjack, Reagovat
Pěkný článekJan Pavlík, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: