Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Afrika > Svazijsko

Pěší safari v Mlilwane

Miroslav Černý / 21.09.2008
Zažít pravé africké safari je sen mnoha cestovatelů. Zkušenost mít divoká zvířata takříkajíc na dosah je nenahraditelná, ale ve stejný okamžik také obtížně zpracovatelná.
 
Stále si třeba ještě nejsem schopen zařadit vzpomínku na obrovského nosorožce jen pár metrů za okny našeho expedičního vozidla, jak se prodírá požárem zničenou buší v jižní části Krugerova národního parku. Spálená země ostře kontrastuje s jeho divokou živočišností, která si jakoby nechce připustit svou konečnost. SMRT a ŽIVOT. VĚČNOST a POMÍJIVOST. Neustálý koloběh. To je pro mě africké safari.
Když ale výpravy za zvířaty zbavíme aureoly filozofie a romantiky, nelze opomenout jejich negativní prvky, zejména intenzivní komercializaci, jíž v posledních letech prochází a která je k nezastavení. Ty nejznámější rezervace (Serengeti v Tanzanii, Etosha v Namibii a Kruger v Jihoafrické republice) trpí vysokou návštěvností. Jen do Krugerova národního parku zavítá každoročně přibližně devět set tisíc lidí a místa v kempech se musí předem rezervovat. Z důvodu bezpečnosti, což je pochopitelné, se nesmí v oblastech výskytu velkých predátorů vystupovat z vozu. Pěší safari s průvodcem je zase předražené a nabízí ho jen omezený počet parků. Nádherný zážitek z buše, pouště či pralesa se tak někdy promění ve zklamání a v pocit zbytečně vyhozených peněz.
Rezervace v Mlilwane (Mlilwane Wildlife Sanctuary), nacházející se v samém srdci Svazijska nedaleko hlavního města Mbabane, je čestnou výjimkou. Nepřítomnost velkých šelem umožňuje absolvovat pěší safari, a to dokonce bez společnosti rangera. V informačním centru se dají sehnat kvalitní mapy okolí, mlilwanská savana je navíc dostatečně přehledná a usnadňuje orientaci v terénu. Pak už jen zbývá si ráno přivstat, sbalit batoh, dalekohled a jít. Celou velkou pětku (tedy slona, nosorožce, buvola, lva a leoparda) sice nespatříte, ale přímý kontakt z divočiny vše vynahradí. Stačí se dívat. Stádo zeber na protějším svahu, žirafa v koruně akácie, skupinka pakoňů za zády. A pozor na krokodýly.
 
Související články
Přechod svazijské hranice
Krugerův národní park - Noemova archa Jižní Afriky
Lesotho - království v oblacích
Konec krále zvířat
Na trase Maseru – Semonkong
Rande se svazijskou královnou
 
Přečteno 525x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: