Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Cesta po Asii

Perla klidného Laosu

Lenka Prokopová, / 8.11.2008
Říká se, že Vietnamci pěstují ryzí, Kambodžané se dívají, jak roste, a Laosané poslouchají, jak roste, tohle docela přesně vystihuje životní styl v Laosu. Laos na mě působil trochu jako Mongolsko – taková perla mezi hojně navštěvovanými a více turistickými zeměmi, jako je třeba Thajsko, Kambodža či Vietnam.
 

Tajná válka

Laos byl koncem 19. a začátkem 20. století kolonizován Francouzi, takže je stále možné spatřit v některých městech zbytky koloniální architektury a dokonce i koupit bagetu či zajít do francouzské restaurace. Laos byl ale bohužel také zemí, kde probíhala současné s válkou ve Vietamu „Tajná válka“, ve které Američané vyzbrojili bojovné Hmongy (jedno z etnik žijící v Laosu), aby bojovali proti rozšiřování komunistické moci, která se šířila právě z Vietnamu. Laos se stal nejbombardovanější zemí v celé historii válečnictví. Bombardováno bylo cokoliv, zatímco v Kambodži či ve Vietnamu se nesmělo bombardovat 1 km kolem nemocnic či chrámů. Po ukončení války trvalo hodně dlouho než se země zpřístupnila turistům, zejména kvůli nevybuchlé munici.

Životadárný Mekong

V Laosu jsme kromě hor na severu navštívily i královské město Luang Prabang, kam jsme připluly loďkou po Mekongu. Tato majestátní řeka, která pramení v Tibetské náhorní plošině a protéká Čínou, Laosem, Kambodžou a Vietnamem, je pro život místních lidí velmi důležitá a odehrává se na ní a okolo ní téměř vše, čehož jsme důkazem i my. Na Mekongu jsme pluly, koupaly se v něm, nechaly se na jeho břehu namasírovat a dokonce jsme na něm i bydlely.

Planina džbánů

Velice zajímavé je městečko Phonsavan, v jehož okolí se nachází Planina džbánů. Tam jsou na několika přístupných místech roztroušeny kamenné džbány velikosti člověka. Existují různé spekulace, k čemu sloužily a jsou i přirovnávány k anglickému Stonehenge, ale s největší pravděpodobností se využívaly k pohřbívání lidí a i jako jakési hřbitovy působí. Objížděly jsme je celý den, projížděly krásnými vesnicemi a nepotkaly skoro žádného turistu, takže to celé působilo lehce tajemně. Objevily jsme i kdesi ve vesnici zapomenutého Budhu v rozvalinách, byl jediný, který zůstal z kláštera zničeného během války.

TVroom-restaurace

Mezi další turisté perličky v Laosu patří město Van Vieng, které je obklopené krásnými krasovými homolemi s mnoha jeskyněmi, což je velmi pěkné. Méně pěkné, ale také oblíbené jsou TV-roomy-restaurace, kde jsou sedačky natočené na jednu stranu směrem velké obrazovce a kde můžete sledovat různé seriály, jako třeba Přátele, Simpsony atd. Z Van Viengu jsme se přesunuly na jih, kde jsme bohužel již neměly mnoho času se zastavit, strávily jsme jen 2 dny na ostrovech roztroušených po Mekongu kousek od kambodžských hranic, kde jsou domky zapuštěné na kůlech ve vodě. Můžete tu navštívit rozličné vodopády, relaxovat na břehu Mekongu či si odpočinout v závěsném hamaku v bambusové chatičce.

Noodle soup a Lao beer

Nemůžu si odpustit a nezmínit pár slov o stravování. Mezi nejlevnější varianty patří námi nazývané "supárny", stolečky obklopené plastovými židličkami, kde si můžete dát Noodle soup s masem a zeleninou – velmi zdravé a dobré, cena kolem 1 USD. I v normální restauraci jsou ale ceny přijatelné, prostě neustále vysedáváme po hospodách... Noodle soup se stala i naší snídaní a už jsme si na ni celkem zvykly. Jinak v Laosu se jí taky sticky rice, což je lepkavá rýže, z které uděláte kuličku, a namočíte ji ve všech přísadách na stole a pak jíte, podává se v malých proutěných košíčcích s víčkem. Mezi další speciality patří Lao coffee, což je laoská káva a na dně je sladké kondenzované mléko. Káva se v Laosu pěstuje na náhorní plošině Bolaven, která se nachází na jihu země a údajně patří mezi nejlepší na světě. K zahození není ani Lao beer, tady v Kambodži je to Anchor beer, které je taky dobré.

Zvířecí navštívení

Bydlení v různých guest housech se také neobejde bez setkání se zvířatkama. Všude v Asii jsou běžné malé neškodné ještěrky, které se plazí po zdech pokoje, restaurací a vůbec všude. Mezi horší patří ale třeba setkání se šváby. Jednou jsme se s Lenkou v noci vzbudily a slyšeli jsme šustivý a chroupavý zvuk – ano, nechala jsem na stole otevřené sušenky a milý šváb si na nich zvesela pochutnával. Jednou náš pokoj navštívila i myš a v Číně jsem na záchodě (což jsou většinou jakési rýhy či díry v zemi, na nádražích okachlíkované, mimo nikoliv) viděla i krysu...
 
Předchozí díly
1. Pozdrav z Číny aneb Ni Hao
2. Cesta rušnou Kambodžou
Související galerie
Cesta po Asii
 
 
Přečteno 1207x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: