Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Péče o stoupací pásy

Radim Chaloupka / 23.03.2005
Pokud se pásy během túry z lyže odlepí, máte v lepším případě po výletu, v horším případě se můžete dostat do problému s návratem domů. Lepší a snadnější je takovým situacím předcházet než je řešit v terénu. I stoupací pásy si zaslouží péči.
 
Na pásech se tvoří rády hlavně na čerstvém sněhu při přechodu ze slunka do stínu, nebo z mrazu do tepla, papuče (bakule). Z túry se v takových případech stává trápení, chůze připomíná pohyb na sněžnicích a výhody lyží jsou pryč. Naopak pokud z mokrého prosluněného sněhu vejdete s promočenými pásy na namrzlé plotny ve stínu, může srst stoupacích pásů namrznout. Pásy sotupací se tak změní na pásy klouzací - kloužou dopředu i dozadu. Tyto nepříjemné situace jsou na místě jen obtížně řešitelné. Předcházet jim lze správnou pěčí o pásy.

Obnova lepidla
Kontrolu lepivosti pásů proveďte vždy na načátku zimy a před každou túrou. Nejčastěji přestávají lepit konce pásů. Podle toho provádím buďto obnovu celých pásů, nebo pouze nelepivých konců.

Pokud pásy pouze ztratí lepivost (vyschlé lepidlo) a jinak je lepící strana čistá, stačí nanést tenkou vrstvu nového lepidla na místo, které nelepí a neslepené pásy nechat 12 hodin zavadnout.

Pokud je lepící strana znečištěná (na lepidlo se nabaluje prach, hlína, jehličí,listí, mech...), nebo je zaschlého lepidla už silná vrstva, nezbývá než staré lepidlo z pásů odstranit a teprve potom nanést nové. K odstranění staré vrstvy lepidla se mi osvědčila "metoda horké špachtle". Odstraňování lepidla ředidlem zásadně nedoporučuju. Jednak nevede k uspokojivým výsledkům a navíc hrozí poškození pásů.

Metoda horká špachtle - odstranění starého lepidla
K odstranění lepidla budete potřebovat širší špachtli šířka větší než je šířka pásu), starý hadr a vařič. Můžete použít plynový hořák nebo starou elektrickou jednopolotýnku, na které očištěnou špachtli zahřejete. Rozlepený pás položte na stůl, lepivou plochou nahoru. Stůl je dobré chránit starým ubrusem, igelitem a pod. Na vařiči zahřejte špachtli (ne do červena!), jednou rukou přidržujte pás na stole, druhou rukou seškrabujte lepidlo z pásů. Směr odstraňování od středu pásu k patě, potom od středu ke špičce. Žmolek lepidla, které zůstane na špachti, utřete do hadru a špachtli znovu nahřejte. Postup je potřeba opakovat dokud není celý pás bez lepidla. Potom naneste nové lepidlo podle popisu v předchozím odstavci.

Impregnace - voskování
Dalším pravidelným krokem údržby stoupacích pásů je impregnace pásů voskováním. Používám červený nebo modrý sjezdový SWIX, který do celé plochy pásů "po srsti" vetřu. Impregnaci provádím před každou delší túrou nebo pokud jsou pásy "suché". Impregnace zabrání nalepování sněhu na srst (papuče...), zlepšuje skluz pásu a zabraňuje promočení a případné namrznutí pásu. V neposlední řadě vosk pásy chrání, stejně jako skluznici.

Otázka voskování skialpinistických lyží
Faktem je, že na suché skluznici pásy líp drží. Ovšem domněnka, že pod pásy se skluznice voskovat nesmí není opodstatněná. Já skluznici svých skialpů pravidelně a pečlivě voskuju. Vosk je nutné do skluznice vždy zažehlit, po zažehlení pořádně seškrabat. Nakonec doporučuju důkladně skluznici a hrany lyží očistit a vyleštit suchým hadrem. Zkontrolujte, aby na lyži a na hranách nezůstaly zbytky seškrabaného vosku. Mohly by se nalepit na pásy a dočasně nebo trvale zhoršit jejich přilnavost.

Nalepení pásů na lyže
Pokud je to možné, nalepujte pásy na lyže ještě doma v teple. Teplé pásy na teplé skluznici drží mnohem lépe, než studené pásy na zmrzlé skluznici. Před nalepením pásů Vždy pečlivě zkontrolujte, jestli je skluznice čistá a suchá.

Tento příspěvek získal cenu TESTOVNY od firmy ACRON.        

sponzor Testovny

 
Související články
Běžecké hole
Vázání pro běh na lyžích
Zimní bivak na pólu i za chatou
Běžky - prkénka nejen do stopy
Mažeme běžky, tedy jedeme
Stoupací pásy na běžky
Běžky EPOKE 900
Sněžnice Sasquetch IV.
 
Přečteno 8817x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: