Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > materiály

OUTLAST

Redakce, Tomáš Hervert / 12.12.1999
Byl jednou jeden skvělý materiál. Byl původně určen na rukavice kosmonautů NASA. Tento materiál pohlcoval teplo, když bylo kosmonautům horko a vrátil jim ho zpět, když jim byla zima.
 

Tento materiál se nazývá OUTLAST Temperature Regulation a jeho kouzlo spočívá v tom, že do tohoto materiálu je zapuštěno milióny malých mikrokapslí regulujících na teplotu. Jsou-li používány na lidském organismu, fungují jako rychlý pohlcovač tepla. Teplo se tedy v tomto případě neuchovává pomocí zachyceného vzduchu, jak je obvyklé u většiny materiálů kontrolující změnu teplot, ale v mikrokapslích obsahující PCM.

OUTLAST PCM jsou látky, které působí spíše jako teplotní regulátor než izolace, a to na principu změny skupenství. Energie nutná ke spuštění tohoto procesu pochází z tepla organismu nebo zvyšující se teploty prostředí.Pokud Vám začne být teplo nebo se zvýší venkovní teplota, OUTLAST PCM látka, která je zapuštěna do Vašeho vybavení, začne měnit své skupenství z pevného na tekuté, což je doprovázeno pro Vás příjemným vyrovnáváním teplot. Cílem výrobků OUTLAST je udržovat takovou teplotu, která je pro Vaši kůži nejpříjemnější a normální v klidu. V tomto případě jsou látky PCM v jakémsi polotekutém stavu, napůl pevné, napůl tekuté. Zvýší-li se Vaše aktivita, pevné části OUTLAST "bláta" pohlcují přebytek tepla vytvořeného Vaším tělem. To Vás ochlazuje a prodlužuje dobu před spuštěním vlastního chladícího tělního systému (pocení). Tímto způsobem Vám OUTLAST pomáhá udržet teplotní rovnováhu v situacích, kdy jiné látky způsobují Vaše přehřátí, nebo teplo odvedou příliš rychle.

Začíná-li se ochlazovat, OUTLAST PCM se začne opět vracet zpět z tekutého do pevného stavu. Při této změně skupenství se Vám vrací teplo, které bylo látkami PCM vstřebáno v době Vaší zvýšené aktivity či okolní teploty.

Materiály OUTLAST se vyskytují v různých konfiguracích, určených pro udržení určitého teplotního komfortu během různých úrovní aktivit a v rozdílných teplotních prostředích. Tato látka je prakticky používána často jako podšívka do bund nebo fleece, ale mnohdy slouží i jako ochranný materiál, který je využíván hasiči, rybáři, ale i pro vojenské a jiné účely.

V očích vědců se tak nejedná o žádný zázrak, ale vynález, který má také své meze a nemůže tedy absorbovat teplo vytvořené lidským tělem donekonečna. Ale použijete-li výstroj obsahující látky PCM, nemusíte se bát, že by byly tyto látky PCM používáním spotřebovávány, nebo jejich funkce ovlivňovány stavem Vaší výstroje (déšť, špína, odřeniny).

 
Související články
Termoprádlo DEVOLD ze směsi vlny a syntetiky
 
Přečteno 2835x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: