Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Nordkapp na kole

Ostrý tunel na Nordkapp

Miroslav Šlegl / 15.12.2007
Jsme dva dny jízdy od Nordkappu. Jedeme po pobřeží a za slunného počasí dojíždíme na poloostrov Porsangerhalvoya, přes který vedou jen dvě cesty. Jedna vedlejší do městečka Havoysund a druhá hlavní až na Nordkapp.
 

Supermarketoví turisté

V Olderfjordu, na samém začátku poloostrova, kupujeme náš první norský chleba za 20 NOK(70 Kč), což rozdýchávám ještě hezkých pár kilometrů. Kdybychom museli kupovat po celý pobyt v Norsku pouze tak drahý chleba, s naším rozpočtem by to udělalo rychlý konec. Naštěstí jsme po pár dnech našli v supermarketu našeho vítěze přes chleby. Byl to u norských obyvatel nejmíň oblíbený, ale turisty nejvíce vyhledávaný Kneipp brod za pouhé 4 norské koruny. Ať už se o Norsku říká že je bůhví jak drahé, v supermarketech se dá nakoupit jídlo za ceny srovnatelné u nás. Tím nemyslím, že si můžete koupit 20 dkg salámu za 30 Kč. To vás v Norsku přijde na 120 Kč, ale kdo se pár dní obejde bez salámu, tvrdého sýru, či kvalitních párků, může ušetřit s levnějšími potravinami. To platí pro všechny severské státy.

Šlapací dědek z Brna

Poslední noc před vytouženým cílem trávíme v malém městečku Repvåg asi 80 km před Nordkappem. I když jsme se stanem schovaní před velkým větrem za budovou hotelu, při opravovaní dalších prasklých drátů v kole nám mrznou prsty. Hned ráno potkáváme jednoho dědka z Brna, jak jsme ho nazvali, podle jeho vrásek na čele. Dědek má totiž 62 let a šlape si to sám na horském kole z Finska přes Nordkapp do Švédska a dál až do Brna. Na Nordkappu byl den před námi a jede stejnou cestou jako my až na Lofoty. Domlouváme se, že se třeba někde potkáme. A potkali.

Ostrým tunelem na ostrov

Na ostrov Mageroya, kde leží turistický nejsevernější bod Evropy, vyrážíme spolu se skupinkou Poláků, kteří si autobusem dojeli pod Nordkapp, ale až na něj jedou na kole. Blížíme se k 7 km dlouhému tunelu, který spojuje ostrov s pevninou. Jeho nejnižší část se nachází 200 metrů pod mořským dnem. Sklon cesty dolů je 9%, nahoru pak 10%. Rovinka v tunelu není. Frčíme si to tunelem dolů přes 70 km/h, ale to jen díky tomu, že ve tmě nevidíme na tachometr a konečnou cifru se dozvídáme až venku. Normálně se za každého pasažéra v autě musí platit za průjezd tunelem 60 norských korun, ale nám bylo odpuštěno. Po výjezdu z tunelu nás obklopují samé skály a kopce, na kterých roste jen nízká tráva. Ve městě Honningsvåg, které má statut nejsevernějšího města na světě, nakupujeme jídlo.


 
Předchozí díly
1. Na kole přes Pobaltí až na Nordkapp
2. Via Baltica do Rigy
3. Jízda přes Finsko
4. Stereotyp silnice E75
Následující díly
6. Cílová rovinka na Nordkapp
7. Podlomená vůle unavených cyklotrempů
8. Trajektem a vlakem do Osla
9. Dánsko-německé srovnání
Související galerie
Nordkapp na kole
 
Přečteno 2104x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: