Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Okradení na cestách

Redakce, Ivan Brezina / 21.02.2001
Metody pražských kapsářů již mnozí z nás zkusili na vlastní kůži. Ale být okraden v cizině, přijít o pas, šeky, peníze, nové vybavení na cesty, může zcela překazit plánované cesty. Přitom někdy stačí řídit se následujícími opatřeními.
 

ZAVAZADLA  ŠEKY A PENÍZE   PAS   DODATEK

PREVENCE
Ušijte si malou látkovou kapsičku, do níž uložíte pas, šeky, letenku a smlouvu o zdravotním pojištění. Kapsička by měla být co nejblíž vaší kůži - můžete ji nosit zavěšenou na krku pod tričkem, bezpečnější je upevnit ji kolem pasu pod oděv. V některých obchodech s vybavením na cesty lze pod názvem "money belt" koupit speciální látkový opasek s kapsami. Stejnou službu zajistí našitá "tajná" vnitřní kapsa v kalhotech či šatech, přístupná jen při jejich svlečení. Protože se budete v některých krajích v horku dost potit, je vhodné uložit takto zabezpečené cennosti do malého igelitového pytlíku. Cenné věci a doklady nikdy nenoste ve vnější ledvince.Menší hotovost na drobné denní útraty můžete nosit v peněžence nebo v kapse u kalhot, stejně jako jste zvyklí doma. Pokud vám ji někdo ukradne, moc se toho nestane.

Kapsičku se šeky a doklady byste měli mít stále při sobě, k čemuž je třeba vypěstovat ve svém podvědomí podmíněný reflex. Neodkládejte ji při spaní, berte ji sebou do sprchy atd. Pro případ, že by vám ji přesto ukradli, je třeba mít na jiném místě uloženy kopie dokumentů a finanční rezervu, která vám umožní v cizí zemi nějakou dobu přežít a spojit se s ambasádou či příbuznými. Pořiďte si fotokopie důležitých stránek pasu (stránky s osobními údaji a vízem), letenky a smlouvy o zdravotním pojištění. Spolu s dokladem o nákupu šeků a jejich opsanými čísly ji budete nosit v nepromokavém pouzdru v batohu. Sem zároveň uložte svou čitelně napsanou domácí adresu, spojení na ambasádu a rezervní stodolarovou bankovku pro případ ztroskotání.

ZAVAZADLA
Některé typy batohů, opatřených zipem se dvěma jezdci, se dají zamknout miniaturním visacím zámečkem, což vám zajistí klid v době, kdy nebudete mít své zavazadlo pod dohledem. Při spaní v nočních vlacích, nádražních čekárnách atd. si vždy dejte cenné věci do spacáku a batoh pod hlavu. Ve vlaku si jej také můžete připoutat k lehátku (k tomuto účelu se hodí spirálovitý zámek na kolo, nebo visací zámek a pevný řetízek). V některých zemích je nejlepší vzít si batoh i přes protesty řidiče s sebou dovnitř i do autobusu. I když se vám to ale nepodaří, jsou vaše věci v ohrádce na střeše (Asie) poměrně v bezpečí. Ohlídejte si jen, aby zde byl batoh dobře upevněn a pokud možno přikryt nepromokavou plachtou a na delších zastávkách jej raději mějte stále po dozorem.

ŠEKY A PENÍZE
Odcizení nebo ztráta cestovních šeků se musí včetně jejich čísel ihned telefonicky hlásit centrále příslušné firmy, která ukradené šeky zablokuje. Nezávisle na tom, zda se je zloději mezi tím už podařilo vyměnit, vám firma na počkání vystaví šeky nové (podrobné instrukce s nouzovými telefonními čísly obdržíte při jejich nákupu). Problémy s vystavením nových šeků mohou nastat jen v případě, že jste už byli okradeni víckrát - pro firmu jste pak už podezřelí a nesolidní zákazníci a i když své peníze nakonec dostanete, může se vystavení šeků protáhnout. Odcizení či ztráta letenek nebývá velkým problémem. Lokální pobočka příslušné letecké společnosti vám po ověření v místě nákupu vystaví letenku novou, i když budete muset někdy zaplatit manipulační poplatek a může to trvat několik dní. Ideální je, pokud můžete předložit alespoň fotokopii ukradené či ztracené letenky.

Situaci, kdy se z nějakého důvodu ocitnete v cizí zemi bez finančních prostředků, lze vyřešit velice rychle a jednoduše s využitím služeb firmy Western Union, která se na mezinárodní transfery peněz specializuje. Western Union má už dnes hustou síť poboček ve všech větších městech většiny zemí světa. Vaši příbuzní či známí složí doma na vaše jméno peníze, pobočka Western union v cizí zemi si to telefonicky ověří a částku vám vyplatí. Pokud vám s penězi ukradli i doklady, lze domluvit vyzvednutí peněz na heslo. Celá transakce netrvá déle než půl hodiny a zaplatíte za ni jen asi pět až deset procent z převáděné částky (poplatek závisí na její výši a platí jej odesílatel při skládání peněz). V Čechách najdou vaši příbuzní centrálu Western Union na adrese Václavské nám. 15, Praha 1, tel. 02/24 22 29 54, fax 24 22 29 37, pobočky má tato firma v Ostravě, Olomouci, Brně, Teplicích, Plzni, Mariánských Lázních a Hradci Králové. Na Slovensku je centrála Western Union v pobočce Tatrabanky, Františkánské nám. 3, Bratislava, tel. 07/533 06 45 a v pobočkách Tatrabanky v Banské Bystrici, Košicích, Nitře, Popradu, Trenčíně, Žilině a v některých dalších slovenských městech. Další možností, jak si v případě okradení nechat z domova poslat peníze, je využít tzv. nouzového doplňkového prodeje valut, který vám zprostředkuje česká či slovenská ambasáda. I tady musí vaši příbuzní či známí peníze předem složit konzulárním odboru příslušného ministerstva zahraničí - ambasáda nemá prostředky, z nichž by vám mohla půjčit (dřív se to prý běžně dělávalo, jenže někteří lumpíci bohužel peníze nevraceli). Tento kanál lze ale použít jen ve zvláště naléhavých případech a jen k zaslání částky, která stačí k vašemu návratu domů.

PAS
Pokud jste byli okradeni, informujte policii a nechte si vystavit kopii úředního hlášení (např.v Indii tzv. FIR, first information report), budete ji potřebovat pro získání nových šeků a cestovního dokladu a případně i vyplacení pojistného. Naše ambasáda vám buď zařídí vystavení nového pasu doma v republice (což ale trvá neuvěřitelně dlouho), nebo vám do čtyřiadvaceti hodin vydá tzv. náhradní cestovní průkaz. Ten platí maximálně šest měsíců a stačí k leteckému návratu domů, ale pokud se chcete vracet domů například z Asie po zemi nebo pokračovat v cestě do dalších států, můžete mít problémy. Některé ambasády do něj totiž odmítají udělit vstupní víza. Protože je už dnes legálně možné vlastnit více pasů, je nejlepší variantou nechat si před odjezdem vystavit druhý rezervní pas, který uložíte u příbuzných či známých. Pokud budete okradeni, zašlou vám jej na českou nebo slovenskou ambasádu v příslušné zemi rychlou diplomatickou poštou přes konzulární odbor ministerstva zahraničí ČR (Loretánské náměstí 5, Praha 1 - Hradčany, tel. 02/24 18 21 27, 24 18 21 25) nebo SR (Gröslingova 6, Bratislava, tel. 07/36 17 27, 36 17 70). Kde získat do nového pasu nové vstupní vízum (bez něhož byste měli při odjezdu na hranicích problémy) vám poradí na ambasádě. Ministerstva zahraničních věcí ČR a SR se v únoru 1993 dohodla na vzájemném poskytování pomoci občanům druhého státu v případech nehod, nouze a tísně v zemích, ve kterých je zastoupení pouze jednoho z obou států (Češi prostě píchnou Slovákům, Slováci zase Čechům). Jestliže jste v průseru a v dané zemi není ani jeden z našich zastupitelských úřadů, kontaktujte teritoriálně příslušnou ambasádu v zemi sousední.

DODATEK
Ten, kdo chce být na cestách mermomocí okraden, by měl dodržovat několik osvědčených zásad:

- cenné věci a doklady noste v ledvince u pasu (která zloděje přímo neodolatelně přitahuje), v zadní kapse u kalhot nebo v batůžku na zádech (který lze v tlačenici snadno rozepnout, případně rozříznout žiletkou)
- lákejte chmatáky tím, že si budete peníze z tajné kapsičky na cennosti vyndavat a přepočítávat na ulici, aby si každý všiml, kde je máte ukryty
- odpovídejte pravdivě na otázky po ceně vašeho fotoaparátu, hodinek a dalšího drahého vybavení, aby vám nenechavci vaše bohatství záviděli
- na pláži či ve stanu nechte věci bez dozoru a v klidu se koupejte.

 
Související články
Městská a příměstská doprava v Peru
 
Přečteno 2104x
 
 
 
Komentáře
dodatekmedved, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: