Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Oblečení na běžky

Redakce, Kateřina Sekyrková / 9.01.2001
Ten, kdo si myslí, že nákupem tenkých prkýnek s vázáním, delších lehkých hůlek a speciální obuvi je dostatečně vybaven na běžkařskou túru, ten se mýlí. Nevhodně zvolené oblečení vám může pokazit túru i při jinak skvělých běžkařských podmínkách.
 

Jak už to tak bývá, oblečete-li se adekvátně počasí a náročnosti zvolené túry, ani si neuvědomíte, jak je vám dobře. Změna přichází ve chvíli, kdy zafouká silný severák, profoukne všechny barevně sladěné vrstvy oblečení a propocené bavlněné triko začne studit. Bez čepice máte v tu chvílli pocit profukovací hlavy, mokré pletené rukavice od babičky se mění v ledovou slupku, která pustí držadlo hůlky až při při rozehřátí v teplé místnosti.
Pokud na Zadově, či kdekoliv jinde, šlapete na paty Katce Neumannové, potom vězte, že řeč o elastických kombinézách tady řeč nebude. Pokud se jí však i jako turisté chcete přiblížit alespoň oblečením, potom doporučuji okoukat nošení čepice při každé vyjížďce.
Při návratu ze závodní dráhy do turistických stop bychom neměli zapomenout na to, že počet a kvalita jednotlivých vrstev oblečení je především věcí značně individuální, vycházející zejména z vašich osobních zkušeností. To však neznamená, že vám teď o oblečení na běžky už nic neřeknu a pošlu vás do terénu jako testovací králíky.
Existují určitá pravidla, shodná s cibulovým systémem oblečení (tzn. vrstvení funkčního oblečení na tělo dle venkovní teploty a náročnosti aktivit).
Běžkaření má však svá specifika:

1. vrstva - Termoprádlo - spodní prádlo jak jej neznáme
Asi nejpodceňovanější prvek českých běžkařů. Škoda. Běžkaření je aktivním pohybem v chladném prostředí. Do střetu zde tak přichází pocení a chlad. V létě se rádi necháváme ovívat větříkem, který pomáhá odvádět pot z kůže. O ledový větřík na zpocených zádech ale v zimě nikdo nestojí. Může se stát pro vaše tělo nebezpečný. Nejvíce se dá přirovnat k jízdě na kole na jaře či na podzim, kdy se do kopce zpotíme a z kopce pěkně "vytuhneme". Srovnání běžkařského oblečení s oblečením na cykloturistiku není náhodné. Na oba sporty používají stejné spodní vrstvy termoprádla.
Je třeba se při nákupu termoprádla smířit s tím, že pocení je věc přirozená a žádné termoprádlo mu nemůže zamezit. Termoprádlo transportuje vlhkost od těla a zamezuje tak studění potu na těle. V dnešní době je nabídka termoprádla široká a výběr nesnadný. Je dobré si termoprádlo vyzkoušet, zda vám padne přímo na tělo, a zda je vám na omak příjemné. Sebelepší, dražší termoprádlo, které vyniká skvělými vlastnostmi, ale nebude vám na kůži příjemné, neužijete. Každý máme práh citlivosti kůže jinde a výběr dle příjemnosti materiálu je velmi individuální. Jako nejspodnější zimní vrstvu můžete použít "letní" termoprádlo, které jste již v létě vyzkoušeli a víte, že vám příjemné je. Až na něj lze nabalit zimní vrstvu - triko s dlouhým rukávem a rolákem. Čím více tenkých vrstev, tím bude váš cibulový systém "flexibilnější". Nebojte se kombinovat "sací" vrstvy různých značek a výrobců. To, co vám může vyhovovat jako první vrstva termoprádla, nemusí vám sedět ve své zimní úpravě. Sát navzájem by se měly i konkurenční výrobky:-). Vždy však postupujte od nejslabší po nejsilnější slupku. U nohavic je dobré zvážit použití neprofukavého materiálu (tenký šusťák) v citlivých místech, jakými jsou klouby a třísla.

2. vrstva - Nepojedu přeci ve spodním prádle!
Těžko říct, jestli jde ještě o termoprádlo, nebo již o "zahřívací" vrstvu. Když to však bude plnit funkci obého, tzn. tepelné izolace a odvodu vlhkosti, máte vyhráno. Jedná se o termoprádlo s plyšem, Polartec 100 (značí sílu - jde tedy o nejtenčí, s č. 300 jde o drtiče mrazu!), ale i "méně" příjemné materiály, které však mnohdy efektivněji odvádí pot a při náročnějších aktivitách tyto vlastnosti oceníte. Polartec a jisté druhy termoprádla s plyšem vám zajistí teplo na bříšku, ale při pořádném rozjezdu byste se mohli začít doslova pařit. Zamyslete se tedy, jak často budete stavět a popíjet čajík na větru a využijete teplejší verzi 2. vrstvy, nebo jestli budete podávat vyrovnanější výkon a oceníte více než teplo efektivní odvod potu do další vrstvy oblečení.

3. vrstva - Větrovka - něco navrch
Tato nejsvrchnější slupka rozhodne o tom, jeslti jste si všechny ty vrstvy termoprádla nepořizovali zbytečně. Neprodyšná bunda, zespoda silně povoskovaná, která bezpečně ochrání před padající vodou v jakémkoliv skupenství, ale nechá vás koupat ve vlastním potu, není pro aktivní pobyt v přírodě to nejlepší, o zimě nemluvě. Na běžkách má přednost před tzv. metry vodního sloupce (parametry nepromokavosti) prodyšnost. Pokud je slunečné zimní počasí, stávají se vhodnými lehké větrovky se speciální prodyšnou membránou (Hypervent - Craft, Activent- Gore atd.), které mají dobře vyřešené větrání (síťovina v podpaží, větrací klopa na zádech). Větrovky z Pertexu či Tactelu (hustě tkaný Nylon) jsou sice méně prodyšné, ale před větrem vás skvěle uchrání a téměř nic neváží. Vzhledem ke své hmotnosti a velikosti ve stavu sbaleném, vám nebude překážet ani za pasem u kalhot či v ledvince, ve které byste stejně měli mít kousek té energie v podobě čokolády, jablíčka nebo musli tyčinek. Věřte mi, že schovanou ji stejně moc dlouho mít nebudete.
Pokud sněží, zvolte "těžší" větrovky v podobě membránových či zátěrových bund s lepšími parametry nepromokavosti. Při stejné teplotě nezapomeňte odebrat alespoň část ze spodních slupek oblečení (oproti lehké větrovce). Právě v hmotnosti těchto nepropro bund jde vývoj nejvíce dopředu a možná již za pár let budeme s sebou v ledvince vozit zázračnou bundu se všemi vlastnostmi, které bychom kdy mohli potřebovat.

Kalhoty
Na nohy se používají většinou pouze dvě vrstvy - 1. vrstvu tvoří termoprádlo zimní v podobě "Jaegrovek" s dlouhými nohavicemi nebo zateplené elastické kalhoty (nejlépe s kšandami, ať nemáte holá záda) a 2. vrstva není nic jiného než slupka kalhotová z lehkého šusťáku - Pertexu či Tactelu (ty stačí i v případě sněžení, pokud se nebudete pořád válet ve sněhu :-). Jestliže si jste jisti hezkým počasím, můžete vyjet jen v zateplených elasťákách. Zejména pánové ocení ještě jednu, úplně nejspodnější termoprádlovou vrtsvu, v podobě v přední části šusťákem vybavených trenek.

Rukavice
Dejte přednost neprofukavým před teplými. Tělo si vyrobí teplo pohybem samo, ale průvan v pletených rukavicích jej rychle vyžene. Rukavice s neprofukavou membránou (Widnstoper, NoWind, Windbloc atd.) se navíc vyrábí i různě silné, tzn. s různými izolačními vlastnostmi.

Ponožky
Nejhorší pocit je mít chodidla a nárty utopené ve vlastním potu, pěkně "zaskleníkované" v tvrdých ponožkách z nesavých umělých vláken. Pokrok ve složení tkanin, z kterých se dnes nejen sportovní ponožky vyrábí, je skutečně úctyhodný. Můžete si tak vybrat příjemné ponožky různého směsového složení (např.33%polyakryl, 57%polypropylen, 7%polyamid, 3%elastan, někdy doplněné bavlnou či vlnou), různé náročnosti (zpevněné paty a nárty, podkolenky, ponožky) a tloušťky dle jejich užití.

Nakonec je tu pro vás seznam oblečení, ke kterému třeba také osobními zkušenostmi dojdete. Snad vám trochu zopakuji a konkrétněji představím předchozí rady. Nic vám nenutím, na optimální skladbu vrstev běžkařského oblečení si musíte přijít sami. Buďte trpěliví a poslouchejte své tělo. Do ničeho se nenuťte. Vyplatí se to.
Termoprádlo:
triko krátký rukáv - Vavrys
rolák dlouhý rukáv - Craft
kalhoty dlouhé nohavice - Craft
teplé a savé ponožky - Lasting Socks TKH
2. vrstva:
rolák se zipem - Moira plyš nebo zateplený rolák se zipem z materiálu Powerstretch
Svrchní vrstva:
pertexová bunda s krátkým zipem bez kapuce - Warmpeace
pertexové kalhoty - Hannah
větrovka pro sporotvní jízdu - Craft Courier
windstopperové rukavice tenké s nápletem - Warmpeace
čepice nebo neprofukavá čelenka - no, na hlavu:-)

Cenově vás taková výbava vyjde zhruba na 5000 Kč. Ten, kdo někdy okusil tyto "hadříky" na vlastní kůži, vám jistě potrvdí, že to nejsou peníze vyhozené a rozšíříl jejich užití i na jiné aktivity.

 

 

 

 
Související články
Funkční prádlo na vlastní kůži
Sněžnice Sasquetch IV.
Buff - multifunkční prokrývka hlavy
Zimní a vpínací bundy
 
Přečteno 81832x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Nike SneakersAnthony, Reagovat
Harden vol 1Bynoe, Reagovat
Soccer Cleats On SaleBarbara, Reagovat
Yeezy ShoesJoseph, Reagovat
Longchamp BagsBarbara, Reagovat
Pandora Rings Official SiteRobert, Reagovat
NMD R1Katina, Reagovat
Nike ShoesBarbara, Reagovat
Puma ShoesRobert, Reagovat
Yeezys Shoes Barbara, Reagovat
Pandora JewelryCody, Reagovat
Pandora RingsSantos, Reagovat
Birkenstock Sandals For WomenKim, Reagovat
Longchamp HandbagsJanes, Reagovat
Adidas StoreCatalina, Reagovat
Fenty Puma SlidesSarah, Reagovat
Pandora RingsRodolfo, Reagovat
Nike ShoesAnthony, Reagovat
Nike StoreDarleen, Reagovat
Adidas ShoesHolder, Reagovat
Asics Outlet StoreCatalina, Reagovat
Asics SneakersRobert, Reagovat
Nike ShoesParker, Reagovat
Air Max Pas CherSantos, Reagovat
Nike Air Max 90 UltraSarah, Reagovat
Asics Outlet Store OnlineRobert, Reagovat
Pandora CanadaKatherine, Reagovat
NFL JerseysPhyllis, Reagovat
North Face Jackets ClearanceSantos, Reagovat
Ferragamo BeltsRobert, Reagovat
Yeezy 350 BoostRodolfo, Reagovat
Pandora BraceletHolder, Reagovat
Nike CanadaParker, Reagovat
Yeezy Boost 750Nicholas, Reagovat
Nike Air Max 97 UltraNicholas, Reagovat
Yeezy 500Maria, Reagovat
Pandora Bracelets And CharmsRobert, Reagovat
Nike Shoes For MenAnthony, Reagovat
Adidas Superstar WomenJoseph, Reagovat
Red Bottom ShoesWalker, Reagovat
Red Bottom Shoes For WomenNicholas, Reagovat
North Face Jackets ClearanceRodolfo, Reagovat
Skechers Go WalkJoseph, Reagovat
Longchamp Outlet OnlineCatalina, Reagovat
Cheap NBA JerseysAnthony, Reagovat
Fila SneakersNicholas, Reagovat
Lebron 16Robert, Reagovat
Cheap NFL JerseysPhyllis, Reagovat
Goyard Handbags On SaleKatina, Reagovat
Christian Louboutin ShoesRodolfo, Reagovat
Ed Hardy ClothingBarbara, Reagovat
Wholesale JerseysPhyllis, Reagovat
Air Max 2018Katina, Reagovat
Christian Louboutin ShoesLisa, Reagovat
Timberlad BootsRodolfo, Reagovat
Pandora JewelryParker, Reagovat
Oakley Sunglasses OutletWilliam, Reagovat
Ray Ban Eyeglasses For SaleKatina, Reagovat
Christian Louboutin ShoesLisa, Reagovat
Skechers ShoesRobert, Reagovat
Bottega VenetaWilliam, Reagovat
Adidas SuperstarPhyllis, Reagovat
Bottega VenetaLisa, Reagovat
Air Max 270 MenCatalina, Reagovat
Timberland Pro Work BootsAnthony, Reagovat
Goyard BagRodolfo, Reagovat
Birkenstock SandalsSarah, Reagovat
Ray Ban Eyeglasses CheapRodolfo, Reagovat
Hermes Belt MenJoseph, Reagovat
Timberland Outlet StoreCatalina, Reagovat
Timberland Outlet StoreAnthony, Reagovat
BalenciagaRodolfo, Reagovat
NHL JerseysParker, Reagovat
NFL StoreDarleen, Reagovat
Bottega Veneta WalletWilliam, Reagovat
FerragamoJoseph, Reagovat
Valentino OutletLisa, Reagovat
Adidas SneakersRobert, Reagovat
Pandora RingSarah, Reagovat
Air Max Pas CherKatina, Reagovat
Nike OutletParker, Reagovat
Louboutin ShoesDarleen, Reagovat
NFL GearWalker, Reagovat
Pandora BraceletWalker, Reagovat
NFL Store Online ShoppingDarleen, Reagovat
Adidas OutletParker, Reagovat
NikeWalker, Reagovat
Ray Ban Wayfarer SunglassesWilliam, Reagovat
Red Bottom ShoesLisa, Reagovat
Puma Outlet StoreNicholas, Reagovat
Lebron 16Phyllis, Reagovat
Red Bottom Shoes For WomenMaria, Reagovat
Nike StoreCatalina, Reagovat
Nike Free RunDarleen, Reagovat
Cheap Jerseys From ChinaMaria, Reagovat
Jordan 11 For SaleRodolfo, Reagovat
Nike Factory StoreLisa, Reagovat
Adidas OutletWilliam, Reagovat
Vans Outlet StoreSarah, Reagovat
Coach Factory OutletSarah, Reagovat
NMD R1Catalina, Reagovat
Jordan Space Jam 11Barbara, Reagovat
Lebron 16Anthony, Reagovat
Pandora EarringsWalker, Reagovat
NFL StoreAnthony, Reagovat
Oakley EyeglassesBarbara, Reagovat
Ralph LaurenRodolfo, Reagovat
Bottega VenetaBarbara, Reagovat
Ralph Lauren OutletBarbara, Reagovat
NMDLisa, Reagovat
Kyrie 4Katina, Reagovat
VapormaxBarbara, Reagovat
Pandora Charms UKKatina, Reagovat
Nike StoreRodolfo, Reagovat
Goyard Handbags On SaleLisa, Reagovat
BalenciagaSarah, Reagovat
Nike StoreWilliam, Reagovat
Pandora Jewelry CharmsLisa, Reagovat
Yeezy 500 Utility BlackNicholas, Reagovat
Pandora BraceletJoseph, Reagovat
Asics Outlet OnlineNicholas, Reagovat
Timberland Boots For MenAnthony, Reagovat
Goyard HandbagsSarah, Reagovat
Cheap NFL JerseysWalker, Reagovat
Jordan 11Darleen, Reagovat
Nike Lebron 15Rodolfo, Reagovat
Jordans SneakersWalker, Reagovat
Cheap Jerseys From ChinaHolder, Reagovat
MLB JerseysPhyllis, Reagovat
Cheap Jordans From ChinaHolder, Reagovat
Nike ShoesParker, Reagovat
dbdfnnpanistefanin, Reagovat
PandoraAnthony, Reagovat
Nike Air MaxKatherine, Reagovat
NFL Pro ShopPhyllis, Reagovat
NikePhyllis, Reagovat
Moncler Outlet OnlineBarbara, Reagovat
Cheap Nike Air MaxRodolfo, Reagovat
Yeezy BoostJoseph, Reagovat
Ralph Lauren OutletKatina, Reagovat
Longchamp OutletBarbara, Reagovat
James Harden shoesBarbara, Reagovat
Pandora Charms Sale ClearanceKatina, Reagovat
Poraďte mi prosímJana, Reagovat
Na punčocháče nedám dopustitEda, Reagovat
Dá se běžkovat v lyžařských kalhotách?Jakub, Reagovat
Re: Dá se běžkovat v lyžařských kalhotách?katka, Reagovat
PoraďteMilada, Reagovat
Mějte rozum přátelé...Petr, Reagovat
Oblečení na běžky.Ave, Reagovat
Re: Oblečení na běžky.Lenicka1313, Reagovat
silonkyMarek, Reagovat
BěžkySimona Růžičková, Reagovat
Re: BěžkyFredy, Reagovat
Re: Re: BěžkyP. Krupka, Reagovat
Oblečení na běžkyFredy, Reagovat
Re: Oblečení na běžkyhonza, Reagovat
OblečeníRadka, Reagovat
oblečení na běžkysalat, Reagovat
Oblečení na běžkyOtas, Reagovat
RE: obleceni na bezkykatka, Reagovat
Re: RE: obleceni na bezkyVěroš Kaplan, Reagovat
Re: Oblečení na běžkyAsdyx, Reagovat
Moira Plys - na bezky nebratwertigo, Reagovat
spodní vrstvamuf, Reagovat
RE: spodni vrstvamila, Reagovat
Re: RE: spodni vrstvajaro, Reagovat
Re: Re: RE: spodni vrstvaFredy, Reagovat
Re: Re: Re: RE: spodni vrstvajaro, Reagovat
Re: Re: Re: Re: RE: spodni vrstvaFredy, Reagovat
Re: Re: Re: Re: Re: RE: spodni vrstvaMarek, Reagovat
Re: Re: Re: RE: spodni vrstvaPetr, Reagovat
Re: Re: Re: Re: RE: spodni vrstvaKacka, Reagovat
Re: spodní vrstvaasdyx, Reagovat
Re: spodní vrstvaasdyx, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: