Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Obecně o zdraví na cestách

Kateřina Sekyrková / 24.04.2001
Cestování nepřináší jen jedinečné zážitky vyvolané novým prostředím či možností odpočinout si, ale bohužel při cestování musíme počítat i s určitými zdravotními riziky.
 
  Spousta turistů má obavy z chorob, které jsou nejvíce medializovány a většinou patří mezi klasické tropické nemoci jako je cholera, spavá nemoc nebo postižení tkání různými červy. Dokonce i přehnaný strach před morem či leprou je zbytečný. V době moderních antibiotik je naprostá většina dříve obávaných infekčních onemocnění dobře léčitelná. Tropických nákaz, které by mohly bezprostředně ohrozit váš život, je jen málo a dlouhodobé statistiky dokládají, že riziko onemocnění západních cestovatelů je u nich velice malé. Ve skutečnosti na cestách zdaleka nejčastěji dochází k průjmovým infekcím (z nichž občasné střevní potíže patří k věci), zánětům dýchacích cest, zánětům jater, úrazům a v neposlední řadě i k sexuálně přenosným chorobám. Vzácnější, ale zato život ohrožující, je malárie objevující se v souvislosti s pobytem v malarických oblastech při nedodržení potřebných preventivních opatření. A navíc pravděpodobnost nákazy různými infekcemi bývá zcela odlišná pro návštěvníky měst a luxusních letovisek a pro ty, kteří pronikají do vnitra přírody, přibližují se či dokonce déle žijí v podmínkách místního obyvatelstva.
  Před plánovanou cestou je dobré prokonzultovat náročnost Vaší trasy adekvátně Vámi vybrané destinaci z hlediska zdravotního s dostatečným předstihem (vzhledem k možnému očkování) v některém z pracovišť cestovní medicíny, která informují o aktuálním riziku infekcí v jednotlivých zemích, o příslušné prevenci včetně ochrany před malárií a provádí potřebná očkování. Pro běžné turistické cesty, nenáročné jak časově tak fyzicky, ale většinou nejsou speciální zdravotnické informace třeba, i když ..jejich znalost ještě nikomu neuškodila... Mohou se hodit kdykoli nám všem, nejvíce však při expedicích do odlehlejších oblastí mimo dosah lékařské péče.
    Pozn.: Celá rubrika Nemoce + (+ znamená na cestách, stejně jako u ostatních rubrik s tímto znakem) je zpracovávána s ohledem na laickou veřejnost a na praktickou použitelnost rad v ní obsažených. Zdrojem informací této rubriky je zejména pro asijskou oblast průvodce Ivy a Ivana Brezinových Cesta na východ, ale také konzultace s odborníky nejen v oboru cestovní medicíny. Rádi bychom doplnili odborné články Vašimi vlastními zkušenostmi, nejen co se nebezpečí nemocí v jednotlivých oblastech a zemích týče, ale také zážitky z pobytu v nemocnici, léčení či jen pouhého poskytnutí zdravotnické péče v cizí zemi. A nezapomeňte, pokud cokoliv v této rubrice, týkající se cestovní medicíny, nenajdete, tak zbytečně nezmatkařte a mrkněte se do rubriky TrekODKAZY nebo do odkazů, které jsou přímo u článků - box na pravé straně. Anglické termíny v závorkách u některých onemocnění uvádíme pro ty, kdo nejsou schopni se v případě potřeby s lékařem v cizině domluvit dobře anglicky.
 
 
 
Přečteno 602x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: