Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > novinky

Novinky jarního Sport Prague 2002

Redakce, Redakce / 13.03.2002
Jarní veletrh Sport Prague 2002 již patří minulosti. Velký počet vystavovatelů dodal veletrhu starou slávu. Vystavovatelé ukázali návštěvníkům trendy, kterými se sportovní a cestovatelské vybavení bude u nás v následujícím roce ubírat.
 

Trendy jsou zmíněny na konci článku, nejdříve se pojďme prokousat novinkami, které ještě nestihly být zveřejněny na stránkách jednotlivých výrobců.

STANY
Slabým, ba snad nejslabším místem Sportpragu byly stany. Nebyly tam vystavené téměř žádné. Slávu českých stanů zde zastupovali nejpovolanější - bratři Jurkové, ale jinak se zdá, že vše je ponecháno na organizátorovi tradiční výstavy stanů.

Přitom právě konkurence na trhu stanů se letos nejvvíce zostří. Boj o zákazníky letos vyvolají zejména firmy Husky, Loop, Freetime, které si zařazením extrémní řady do svých katalogů najdou své místo i v "outdoorových speciálkách". Firma Jurek představila nové rodinné stany ze silikonizovaného materiálu. Zvětšila plochu podlážky existujících stanů (z Ataku se tak stává Trek), změnila složení a průměry tyček, obohatila i barevnou škálu, ale hlavně nabízí také rodinné stany pro 4 - 8 osob. Mohli jsme se seznámit s "rukávkovým" (způsob větrání) modelem Kombat. Vše si navíc můžete prohlédnout v krásném, VŮBEC prvním katalogu firmy Jurek.

Dle katalogu firmy High Peak by mohl být výjimečný svoji váhou jednoprutý stan Ultralight. S tímto stanem pro dvě osoby si při jeho balení do batohu snadno pohrajete - váží 1,2 kg.

Zástupci firmy Husky uvedli na trh zmiňovanou řadu tzv.extreme series, charakteristickou propracovaností a kvalitou materiálu. Konkrétněji jde o stany s duralovými tyčkami, vyššími parametry vodního sloupce na podlážce i tropiku, ale také sněhovým límcem. Firma Husky také mimojiné na letošní rok ohlásila zastřešení všech svých výrobků pod jeden název Husky. Filippo Spinelli již tedy na pultech prodejen neuvidíme.

SPACÍ PYTLE
Warmpeace doplnil svou řadu spacích péřových pytlů o nový typ - Caravan 750. Originální je nové řešení podložení zdrhovadla, které zabraňuje zasekávání materiálu do jezdce zipu. Této inovace se dočkaly i ostatní typy spacáků. Explorer má navíc i nově vyřešenou kapuci. Na spacáku Viking se používá materiál Ripstop Tactel Nylon.
Husky se pochlubil novou řadou spacáků, stejně jako u stanů pod názvem "extreme", které jsou zajímavé protiskluzovými pruhy na horní a dolní části spacáku.

BATOHY
Treksport přivezl do Čech jednokomorový horolezecký batoh Cerro Torre 45. Existující dvě verze pro muže a pro ženy se liší konstrukcí bederního pásu a ramenních popruhů. Má odnímatelný posuvný vrchlík s vnitřní a vnější kapsou, poutka na karabiny, tvrdá gumová síť překrývá lezecký materiál a lano se umisťuje pod stahovací popruh na komoře. Výrazných změn dostály také oblíbené batohy Little 32 a Light Bag, které se novým designem odlišily od malých batohů konkurenčních firem, ale ne zcela šťastně. Necháme se jejich úspěchem překvapit.

Slovenská firma Treksport změnila také od nového roku výhradního distributora pro Českou republiku. Stal se jím Vertical sport. Jsme zvědavi, jak si stále cenově náročnější batohy Treksport povedou ve vnitřní konkurenci s takovými značkami jako jsou Vaude a Karrimor, které firma Vertical sport také dováží.

Značka Karrimor patří oprávněně mezi nejlepší batohy dostupné na našem trhu a dokazuje to doživotní zárukou svých výrobků. Dobrým nápadem se stalo našití bederního popruhu na vnější stranu ledvinky, který tak zamezuje volnému pohupování plné ledvinky a umožňuje ničím neomezený pohyb. Nejde však o novinku vybraných prodejen, kde jste si ji mohli zakoupit již na začátku roku.

Oblíbený čtyřicetilitrový batoh Alpinist značky Doldy se dočkal většího bratříčka v podobě batohu Alpinist 55 a navíc s nastavitelnými zády.

U batohů značky Vaude vznikla zjednodušením zádového systému Tergoflex konstrukce zvaná TergoLite.

TERMOPRÁDLO
Vylepšené střihy se dotkly kolekce plyšových trik firmy Moira, ale také doplnění dámské řady cyklo firmy 2F, konkrétně o zcela nové dámské cyklotriko.
U výrobce termoprádla Vavrys - Craft Shift se nově vyrábí druhá vrstva termoprádla ze 100% recyklovaného polyesteru. Vnitřní strana má typický vlas, líc je plochý s ripstopem. Vše v módních barvách a příjemné na těle.
Funkční spodní prádlo začala vyrábět také slovenská firma Treksport.

LEZENÍ
Horolezce možná překvapí speciální neuzavřená osma z drátu se dvěma polohami - zamčeno/odemčeno nebo expresky s novou šířkou a jinak tvarovaným ostrým rohem karabiny.
Firmě Lanex jde konkurence firmy Singing Rock jen ku prospěchu. Pro tuto sezónu má připraveno pod názvem Viper špičkové lano o nízké hmotnosti. Firma Raveltik představila dva nové cepíny - Demon.

OBLEČENÍ
Početná kolekce Hannahu má nejen oddělené kolekce pro muže a ženy, ale používá i nový (pečlivě chránění) materiál Climatic.
Není novinkou, že se firma Warmpeace odvážila vyrábět dětské outdoorové vybavení. Neměli bychom však zapomenout na význam této firmy co se uplatňování novinek týče (Pertex, Powerstretch, N2S..atd). V příští sezóně by se ráda více věnovala také dámskému oblečení.
Tilak doplnil výrobu firmy Warmpeace z materiálu Windstopper N2S (Next-to-skin) o triko s krátkým a dlouhým rukávem. Katalog Tilaku, co se oblečení týče, se pěkně ztenčil. Jde však pouze o přechodné období "přestavby" celé kolekce. Uvidíme na podzim.
Sport Schwarzkopf již kromě jedné jediné bundy zcela opustil výrobu zátěrových bund. Soustředí se tak plně na membránové bundy Gelanots. Nejpodařenější se zdá být bunda Total Maniac a kolekce odlehčených "nepropro" bund (Activ, Pulser).

CYKLO
Přestože náš časopis není plně zaměřen na cykloturistiku, pár střípků stojí za zmínku. Svoji bezpečnost při šlapání na kole v noci (ale i při běhu či chůzi) můžete nyní jednoduše zvýšit nasazením pásku 3M s ocelovou výztuhou. Pásek se vám sám omotá kolem ruky či lýtka. Exempláře byly na výstavě k zakoupení u firmy Jelínek.
Příjemným zjištěním bylo vypilování designu některých cyklobrašen.
Automatická přehazovačka byla součástí vystaveného kola firmy Kelly´s, jejíž stánek naše redakce vyhodnotila jako nejnápaditější, i když zvenčí jste měli pocit, že jdete do tunelu hrůzy. Klid a příjemná hudba v tmavém tunelu byly na prohlížení kol ve vitrínách to pravé pohlazení po cykloduši.
Vedle kol si své místo na trhu nacházejí také cestovní koloběžky, ať již skládací, nebo vskutku pevné, s možností vézt batožinu na předních i zadních kolech. Tyto skutečně cestovní koloběžky jsme zahlédli na stánku Velamos, jejichž distributor Czech bikes také zahájil prodej kol zkrachovalé značky Liberta.

NEZAŘADITELNÉ Střípky
Gumotex vystavoval nafukovací jednomístný kajak Solar, doplněný v zadní části síťí na věci a zespoda směrovou ploutvičkou, vhodnou pro začátečníky. Novinkou je také dvoumístný kajak K2 do divokých peřejí, vhodný pro cestovní kanceláře.Také nestárnoucí pálava se dočkala změny v podobě rovných sedaček místo šikmých. Trekingová kanoe Orinoco se dá již zakoupit nejen v červené, ale také zelené barvě. Motorové pracovní čluny Byboat, vhodné pro rodiny či rybáře, byly doplněny větší verzí, kam se nevejdou pouze dva, ale 4 lidé. Samonafukovací karimatky se rozhodl Gumotex vyrábět ve dvou různých délkách a šířkách tak, aby dosáhl hmotnosti pod 1 kg. Karimatka Treking Lite váží 940 g (180 x 50 x 2,5 cm) a její materiálově vylepšená verze se systémem vzduchových kanálků v pěnové výplni Molitan se může pochlubit při stejných rozměrech 1100 g.

Obchody Alpinus již na území ČR nemají výrobky polského výrobce Alpinus. Místo toho si zajistil výhradní distribuci výrobků značky Garmont (boty a oblečení), které jsou více než povedené.

VauDe přišlo s odlišným zavazováním bot tkaničkou stáhnutou suchým zipem (Advanced Lacing System), novou bundou s vynikající membránou TransActive a s nepromokavými zipy, novým střihem a stahováváním v kapsách. Novinkou VauDe je i vařič Markill Peak Injection.

Novinkami byly i LED svítilny a čelovky Lucido.

TRENDY
Jít s dobou bude dle shlédnutých novinek více než příjemné. Častější používání fleecových materiálů s neprofukovou membránou (Windstopper, Nowind, Windbloc), důraz nejen na funkčnost, ale také design (cyklobrašny, batohy), neustálé propracovávání detailů na již existujících věcech (boty Meindl) , to vše mluví ve prospěch většího komfortu, ale také vzhledové nositelnosti. Rozumné ztenčení nabídky je naopak ku prospěchu u firem, které nedokázaly svoje batohy, stany nebo oblečení prezentovat jednoduše a předhledně. Heslo "i méně znamená více" se tak uplatnilo u velmi dobře vypadajících batohů Corazon. Nejen vedoucí značky v oblasti outdooru rozšiřují nabídku oblečení pro volný čas řadou "street", která znamená usnadnění situace pro pohodové cestovatele. Volné, pohodlné střihy, barevná elegance, nápady a také dámské střihy, to vše znamená určitý průlom v nabídce oblečení na cesty. Dámské oblečení bych tímto ráda prohlásila vůbec za vítězství outdooru na letošním Sportpragu a českém trhu vůbec.

Nakonec to, co bylo na začátku
Speciální lince autobusů Pražské integrované dopravy ze stanic metra Českomoravská a Vysočanská se podařilo zvládnout počáteční sobotní nával návštěvníků bez větších problémů. Ty nastaly až při koupi vstupenek. Fronty se natáhly až na několik stovek metrů. Doufáme, že někteří z vás přítomných využili právě tohoto okamžiku k přečtení námi distribuované tištěné verze Treknetu - Kalimery.

Pokud jste narazili na novinky, které v našem přehledu chybí, nespěte a přiložte je do komentáře k článku!
Děkujeme

Na článku se podíleli: Lenka Málková, Libor Bolda, Kateřina Sekyrková

 
Související články
Batoh Treksport Liquidator 8L (+ camelbak Water Bladder), model 2005
 
Přečteno 1930x
 
 
 
Komentáře
RE: RE: Ad první katalog JurekLucka, Reagovat
RE: Ad první katalog Jurekkatka, Reagovat
RE: informovanostkatka, Reagovat
informovanostDufi, Reagovat
Ad první katalog JurekLucka, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: