Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Nepromokavý obal na mapu

Ondřej Němeček / 1.03.2007
I přes nejmodernější techniku je déšť stále o krok před námi. V horách a při cestování pak o celé dva. Být připraven na déšť je velice složité a často i náročné. Nicméně je zde mnoho možností, jak deštivé následky na svém těle zmírnit. Ale co vaše výbava - resp. nejdůležitější část výbavy, kterou je mapa? Znáte ten pocit, když musíte při prudkém lijáku pod pláštěnkou určovat, kde to vlastně stojíte a kudy se vydat? Po několika skoro zničených mapách, a to jsem se ještě pohyboval jenom po „českých kopečcích“ a déšť byl velice vlídný, jsem se rozhodl využít nepromokavý obal na mapu značky Outdoordesigns, který mi doma ležel několik měsíců bez hnutí. Dnes ho s sebou beru všude.
 

Obal nejen do deště

Celý obal je nepromokavý, má uzávěr na dvojitý přehnutý suchý zip, přes který neprojde ani kapička. Důkazem nepromokavosti a pevnosti zipu může být moje osobní zkušenost s ponořeným obalem na dně sudu po dobu dvou dní, uvnitř obalu novinový ústřižek - suchý.). To, že je nepromokavý však obalu nedává dispozice jenom do jednoho typu počasí. Skvěle ochraňuje mapu před prodřením, opotřebením, roztrhnutím a vůbec před všemi negativními činiteli. Výborně poslouží i při zimním lyžování, kdy zdánlivý suchý chladný vzduch a krásný sníh působí na mapu skoro stejně jako při dešti.

Další výhody

Mapu můžete mít vždy při ruce tak, že si obal pověsíte buď na krk, nebo na krosnu - mapu máte vždy tak, že ji nemusíte zdlouhavě rozkládat (zvláště zdlouhavé je to při silném větru) a orientovat se, poté opět skládat a uklízet. Mapa v obalu též drží tvar a pohodlně se na ni dá odložit buzola a začít s orientací, což je mnohdy s rozloženou papírovou mapu v horším počasí nereálné. Další výhodou může být například možnost rozložení obalu na větší, či menší, podle vaší potřeby.

NevýhodyRoh na suchý zip

V tomto případě se jedná se o rozměr obalu – tzn. že mapu musíte naohýbat do obalu způsobem „jak mi to vyjde“ nikoli po připravených ohybech na mapě, jak ji skládáme všichni již od narození. Avšak, že s mapou už většinou vícekrát (za den) nehýbete, tak jí moc neuškodíte. Druhou nespornou nevýhodou je typ „úchytů rohů“, které mají na starosti, aby vám obal držel menší tvar. Existují dva – na suchý zip (viz fotografie) či na umělohmotný patent. A zde je velká chyba výrobce – na suchý zip funguje bezvadně, několik mých přátel však vlastní (teď již tedy ne) podobné obaly s patentem, který se jim po chvíli užívání a namáhání vytrhl, poněvadž je uchycen k obalu svou velmi malou plochou. Z nevýhod je to snad vše.

Modely a typy

Variant a druhů obalů na mapy existuje mnoho a neustále se tento sortiment mění a zlepšuje. Dokazuje to i fakt, že tento můj – nyní asi 2 roky starý -, který jsem si vzal jako příklad, jsem již nikde nesehnal, objevilo se však mnoho jiných. Všechny se pohybují v cenové relaci okolo 300 – 400 Kč.
V obalu nosíme nejen mapu, kterou chceme mít vždy při sobě a hlavně v pořádku (neboť právě na orientačním vybavení mnohdy stojí celá výprava do „neznáma“), ale i cestovní pas, peněženku, menší knížku (průvodce) atd. Všechny tyto věci, na kterých nám záleží a které jsou pro nás důležité, se pohodlně do obalu vejdou a zůstanou 100% suché. Investice tedy rozhodně stojí za to.

Tento příspěvek je zařazen do soutěže TESTOVNY  o ceny od  firmy ACRON        


 

 
Související články
Pláštěnky a ponča na batoh
Vítr není jediný nepřítel stanu
Navigace na kole
 
Přečteno 3950x
 
 
 
Komentáře
MaOndra, Reagovat
Mapa se dá sehnat Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: