Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

Nepovedené zprostředkování práce ve Velké Británii

Redakce, Jindřich Šourek / 10.11.2004
Rozhodl jsem se už koncem února 2004, že v létě vyrazím do zahraničí naučit se anglicky a zároveň si přivydělat. Zvolil jsem Velkou Británii (VB), protože s blížícím se vstupem do EU byla velká šance, že do VB nebude třeba pracovní vízum.
 

Výběr programu a agentury
Tím pádem ovšem vyvstal problém jak sehnat práci, protože se dalo čekat, že až v květnu vstoupíme do EU, bude minimálně právě tohle léto velký nával na cizí pracovní trhy. Z obavy abych neskončil na letištní lavičce mezi nechtěnými návštěvníky, svěřil jsem se agentuře GTS International, jejichž pracovní program Work and Travel UK významně odpovídal mým představám o létě v zahraničí.

Agentura zajišťuje práci v hotelovém průmyslu ve VB. Práce, ubytování a všechny formality okolo mají být zařízeny před odjezdem a člověk tam má jet najisto. Cena programu: 15500 Kč bez jízdenky (letenky), pojištění, nevratného registračního poplatku 500 Kč a poplatku 50 GBP (= 2500 Kč) za registraci na daňovém úřadu ve VB. Tolik teorie. Praxe vypadala úplně jinak.

První kroky do programu
Nejdříve je třeba se u GTS zaregistrovat. To jsem učinil 9. března 2004 a zaplatil jsem za to nevratných 500 Kč. Za tyto peníze dostanete několik vlídných slov od jedné ze zaměstnankyň a několik formulářů. Ty vyplníte, přiložíte anglicky psaný životopis a domluvíte si pohovor v angličtině (kvůli zjištění jak jste schopní komunikovat). Projdete-li pohovorem uspokojivě, zaplatíte 500 jako zálohu na program, sepíše se smlouva a zvolíte si datum nástupu do programu a jeho délku (v mém případě 21. června 2004 - 20. září 2004). Poté GTS všechny tyto písemnosti zašle do Británie partnerské organizaci TWIN, která musí do 3 týdnů odpovědět, jestli vás berou nebo ne. Pokud vás nevezmou, bude vám záloha 5000 Kč vrácena. Vezmou-li vás, což se v mém případě stalo 16. dubna 2004, doplatíte zbylých 10500 Kč.

První problémy
Ačkoliv jsem v dubnu zaplatil celý program, nevěděl jsem co přesně budu dělat a kam přesně mě agentura ve VB umístí. Tyto údaje, souborně označované jako "umístění" (placement letter), jsem měl dostat 1-2 týdny před datem odjezdu. A to je hlavní kámen úrazu, okolo kterého se vše točí. Placement letter jsem nikdy nedostal.

Dne 11. března 2004 jsem podepsal smlouvu na program Work and Travel UK (mimochodem pro mě poměrně nevýhodnou), ve které ovšem není stanoveno, kdy vlastně mám obdržet onen placement letter. Lhůta 1-2 týdny před datem odjezdu je jen na internetových stránkách ve všeobecných informacích o programu. Dne 16. dubna 2004 když jsem doplácel 10500 Kč mi agentura předložila k podepsání smlouvu jinou, která je navlas stejná jako ta první, jen s tím rozdílem, že je zde výslovně uvedena lhůta doručení placement letteru 1-2 týdny před datem odjezdu. Měl jsem tedy podepsané 2 smlouvy a 16. dubna se měl můj styk s GTS prakticky přerušit až do obdržení placement letteru. V této době jsem tedy začal naplňovat první část jejich sloganu ("studuj a žij naplno"). Studoval jsem naplno, protože při plánovaném odjezdu 21. 6. 2004 mi na 6 zkoušek vyšly 2 týdny. Zkoušky jsem zvládl 15. 6. 2004 a těšil se tedy taky na onen život naplno. A nic.

Nové podmínky
Placement letter nepřišel ani 2 týdny, ani 1 týden před odjezdem. Z GTS mně 4 dny před plánovaným odjezdem přišel e-mail, že se mění storno podmínky a název programu na Internship UK a že mám přijít podepsat novou smlouvu. Nechtěl jsem dělat problémy a nic zdržovat, když už datum odjezdu bylo za dveřmi. Druhý den jsem přišel podepsat smlouvu ve které se mimo jiné změnila i lhůta pro doručení placement letteru. Ze 1-2 týdnů před datem odjezdu na "1-2 týdny před datem odjezdu a ve výjimečných případech až na 1 den před datem odjezdu"! Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli to mám vůbec podepsat. Ale protože jsem velmi stál o to do Anglie jet, podepsal jsem. Myslel jsem si své a doufal, že teda teď už konečně té nové smlouvě dostojí a já se během víkendu dozvím, kam že to v pondělí mám jet a co přesně budu dělat.

Ani po opakovaných návštěvách a nespočetných telefonátech mi 4 dny po datumu odjezdu nikdo nebyl schopný říci, kdy a kam pojedu. Jen mě neustále ujišťovali, že určitě pojedu, a ať nemám o léto ve Velké Británii strach. Měl jsem ho mít.

První kroky zpět
V pátek ráno 25. 6. 2004 jsem se opět osobně vydal do pobočky GTS v Praze ul. Ve Smečkách, je-li něco nového. Samozřejmě že nic. Navíc jsem odcházel s pocitem, že se snad mám stydět za to, že neustále otravuji, když chci předem domluvenou protislužbu za své peníze. Odpoledne mi to ale nedalo a rozhořčeně jsem tam ještě volal a chtěl mluvit s ředitelem pobočky nebo s někým odpovědným. Přepojili mě. Všechno jsem odvyprávěl a čekal, že se už konečně dozvím něco konkrétního. Nebylo tomu tak. Byl mi vyjádřen soucit a poprvé ze strany GTS zazněla slova o stornu celého programu s tím, že by mi vrátili celých 16000 Kč (tedy i s původně nevratným registračním poplatkem 500 Kč). A to už jsem věděl, že to asi nebude jen tak, ale hlavně jsem nabyl dojmu, že agentura GTS nedělá vše co je v jejích silách, jak mně bylo pořád tvrzeno. Sedl jsem tedy k počítači a napsal písemnou stížnost na centrálu GTS.

V úterý 29. 6. 2004 dopoledne mi přišlo vyjádření z centrály, že skutečně dělají, co je v jejich silách, a mám-li další otázky, mám zavolat. To jsem udělal ihned po přečtení e-mailu a pan Pína z centrály GTS mě ujistil, že nemám mít strach. Partnerská agentura TWIN se prý konečně rozhoupala a zrovna dnes odjeli jiní 4 opoždění klienti tohoto programu. Do konce týdne mi placement letter prý určitě přijde. A pokud snad ne, že mě přesunou do jiného programu, který spočívá v tom, že mi najdou ubytování v Londýně a poskytnou asistenci při hledání práce, ale že do Británie každopádně odjedu. Z pana Píny už jsem měl alespoň dojem seriózního jednání, takže jsem se poněkud uklidnil a pokračoval v činnosti, kterou jsem dělal už 3 týdny. Čekal jsem dál.

Byl opět pátek (2. 7. 2004) a nic. Ráno volám na centrálu, jestli je nějaký posun. Dozvěděl jsem se, že pan Pína je ze zdravotních důvodů nepřítomen a posléze jsem byl přepojen na pana Majera. (Všimněte si, že kdybych já nezavolal, tak se zase nic nedozvím.) Pan Majer mi řekl, že dosud nic nepřišlo. Jak jinak. Domluvili jsem se ale, že to hned zaurguje, a že pokud nic nepřijde do 16:00, mám zajít na pobočku a že by mě tedy přesunuli do toho druhého programu. Dvakrát jsem mu říkal, že se do Prahy můžu dostat do hodiny a půl (byl jsem tou dobou ve vsi kousek za Mladou Boleslaví), a že pokud mi v 16:00 zavolá, mohu tedy na pobočce být nejdřív v 17:30. Tak jsem se domluvili. Přesně v 16:00 mi pan Majer skutečně volal. Placement letter nemají.

Půjčil jsem si tedy auto a vydal se do pobočky. Když jsem tam asi v 17:45 dorazil, myslel jsem, že omdlim, že mě vomejou a nakonec ještě trefí šlak. Čekal jsem v agentuře s odvoláním na centrálu 20 minut na zástupce vedoucí, která právě nebyla přítomna. Nakonec se mě ujala jiná slečna. Tak jsem jí vysvětloval, o co jde. Koukala na mě, jako by se nechumelilo, a pak mi vyčítavě řekla, že jsem měl přijít dřív, že v pátek v šest večer už mi stejně nemůže sehnat ani to ubytování v Londýně ani jízdenku, ani nic. Pak se tam mihla zástupce vedoucí, zopakovala mi, že pro mě v tuhle chvíli opravdu nemohou nic udělat a začala se věnovat jinému klientovi.

Na to ta první slečna zavolala na centrálu, vyčetla přede mnou panu Majerovi, že mě tam poslal na půl šestou a příště ať to nedělá. Já už v tuhle chvíli viděl rudě. Tak jsem se radši zvedl a vypadl, aniž bych podepsal jakýkoliv dokument na ten jiný program nebo storno toho starého.

Když jsem si venku utřídil myšlenky v hlavě, hned jsem volal panu Majerovi na centrálu, jak si to představuje a co jako teď bude dál. Ten se mi omlouval, že nevěděl, že nejsem z Prahy, a že myslel, že se tam dostanu na 16:30 a ne na 17:30. Možná jsem mu to do telefonu dostatečně nezdůraznil, možná to bylo nedorozumění, nicméně mám dojem, že chyba vznikla na straně pana Majera. Když jsem ukončil hovor, volala mi ta slečna z GTS, že pro mě našla volnou jízdenku na čtvrtek 8. 7. 2004 na 18:30 a že s tím ubytováním to také nějak zařídí, že nemám mít strach. Chápete to?! Tak pan Majer mě hnal do Prahy kvůli něčemu, co stejně mohli udělat bez mého písemného souhlasu, notabene když mé peníze už měli od dubna. Musím konstatovat, že v agentuře GTS neví jedna ruka co dělá druhá.

Nicméně jsem v pátek 2. 7. 2004 odjížděl z Prahy s tím, že ve čtvrtek pojedu do Británie víceméně na blind, čemuž přesně jsem se chtěl vyhnout. Jakmile jsem dorazil zpátky k Mladé Boleslavi, hned jsem se na internetu díval do jakého programu mě to vlastně chtějí přeřadit. Najdete ho na http://www.gtsint.cz/go/cz/WatUKNajduSamEdinburgh/ a řeknu vám, že skutečně stojí za to. Když se to nakonec sečte a podtrhne, vyjde vám, že za zpracování přihlášky, 4 dny ubytování v Londýně a asistenci zaplatíte 6700 Kč a vůbec nemáte práci jistou! Dříve tam navíc stálo, že první interview se zaměstnavatelem se v sezóně očekává 10 dní po příjezdu. A to ve chvíli, kdy u nás začaly letní prázdniny a mimo Čechů se tam hrnou hordy Poláků a vůbec lidí z celé EU. Ani jsem nemusel dlouho přemýšlet a s létem v Británii jsem se pro tenhle rok nadobro rozloučil.

Protože jsem nechtěl dělat zbytečné problémy, hned v sobotu ráno jsem v 09:00 volal do GTS, že mi tento program absolutně nevyhovuje, že do něj být přeřazen nechci, a že to, co chci, je provést storno a dostat zpátky peníze. Tedy volal... zkoušel jsem to od 09:00 do 10:00. Nikdo to nebral, ačkoliv měli mít normálně otevřeno. Tak jsem pak zavolal na callcentrum, ať jim do pobočky nějak dají vědět, že s nimi potřebuju nutně mluvit kvůli stornu. No a kolem poledního telefon. Volala ta slečna, se kterou jsem jednal den předtím. A hned na mě spustila, jestli si jako z ní dělám legraci, že ona kvůli mně včera hodinu telefonovala, aby mně sehnala jízdenku, a že teď z toho bude storno poplatek, a že to bere jako osobní útok a neférové jednání. Nic nedbala mého vysvětlování, že to není nic osobního, že ona má jen tu smůlu, že pro mě představuje tak neseriózní agenturu. Třískla mi telefonem. No já už se musel jen smát. Prostě konečná.

Epilog: Dne 7. 7. 2004 vrátila GTS Jindřichu Šourkovi 16000 Kč a vydala mu Formulář o zrušení účasti v programu Internship UK. Jako důvod zrušení účasti v programu klient J. Š. uvedl následující: Nesplnění smluvních závazků ze strany GTS a Hrubá nespokojenost s jednáním s klientem.

The END.

GTS mi vrátila i původně nevratný registrační poplatek 500 Kč.
Nezkrácená verze textu je na www.gtsfuckoff.zde.cz
Vyjádření GTS International k této zkušenosti je v příloze v pravém boxu této stránky.

 
Související články
Hledání práce ve Skotsku
Práce v anglickém sedle
Práce a bydlení v Irsku
Ako sme (ne)robili na Shetlandoch
Ať nenaletíte jako my
Zkušenost s prací na Kypru
 
Přečteno 6291x
 
 
 
Komentáře
Valentino SandalsNicholas, Reagovat
Clarks Shoes For WomenMaria, Reagovat
Jordan ShoesWilliam, Reagovat
Asics Gel Nimbus 18Anthony, Reagovat
Kyrie Basketball ShoesPhyllis, Reagovat
Pandora OutletAnthony, Reagovat
Bottega Veneta HandbagsSarah, Reagovat
Timberland OutletAnthony, Reagovat
Cheap NHL Hockey JerseysDarleen, Reagovat
Pandora JewelryHolder, Reagovat
Jordan 11 RetroGeorgette, Reagovat
Ray Ban EyeglassesLisa, Reagovat
Nike KD 10Rodolfo, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteSantos, Reagovat
Moncler JacketsLisa, Reagovat
Pandora JewelryBynoe, Reagovat
Adidas NMDKatina, Reagovat
Birkenstock Outlet OnlineCody, Reagovat
Fenty Puma by RihannaKatherine, Reagovat
Puma Shoes For WomenCody, Reagovat
Valentino SandalsWilliam, Reagovat
Birkenstock Sandals For WomenRodolfo, Reagovat
Timberland Outlet StoreRobert, Reagovat
Adidas ShoesSantos, Reagovat
Skechers WomenLisa, Reagovat
SkechersKim, Reagovat
YeezysKim, Reagovat
Vans OutletKim, Reagovat
Curry 4Kim, Reagovat
Nike Cortez MenWebb, Reagovat
Jerseys CheapKatherine, Reagovat
NFL Shop OfficialKatherine, Reagovat
Cheap MLB JerseysHolder, Reagovat
Rihanna Puma SlidesBynoe, Reagovat
Fitflop Outlet Sarah, Reagovat
Jimmy Choo Shoes OutletDarleen, Reagovat
NFL Shop OnlineHolder, Reagovat
Longchamp HandbagsSantos, Reagovat
FitflopLisa, Reagovat
Pandora JewelryKim, Reagovat
Longchamp Outlet SaleWilliam, Reagovat
Nike OutletLisa, Reagovat
Adidas Outlet StoreTim, Reagovat
Nike UptempoKatina, Reagovat
Nike Kyrie 3Walker, Reagovat
Ralph LaurenWilliam, Reagovat
Curry 4Barbara, Reagovat
Stephen Curry ShoesTim, Reagovat
Kyrie 3 ShoesMaria, Reagovat
Wholesale NBA JerseysKatherine, Reagovat
Ray Ban WayfarerKatina, Reagovat
Adidas YeezyWebb, Reagovat
Nike Sneakers For MenAnthony, Reagovat
YeezyRodolfo, Reagovat
Custom NHL JerseysParker, Reagovat
Louboutin ShoesSarah, Reagovat
VansGeorgette, Reagovat
GTS Reagovat
Re: GTS Reagovat
Pandora JewelrySarah, Reagovat
NFL Jerseys From ChinaPhyllis, Reagovat
Fjallraven BackpackNicholas, Reagovat
Polo Ralph Lauren Outlet OnlineRodolfo, Reagovat
Pandora Jewelry Official SiteTim, Reagovat
NFL Team ShopAnthony, Reagovat
Adidas Outlet OnlineCody, Reagovat
Adidas Outlet StoreWilliam, Reagovat
Christian Louboutin ShoesDarleen, Reagovat
NFL Jerseys ChinaDarleen, Reagovat
Adidas Shoes For WomenKim, Reagovat
Pandora Charms CanadaWilliam, Reagovat
Nike Running ShoesRobert, Reagovat
MLB Jerseys WholesaleAnthony, Reagovat
Cheap Ray Ban SunglassesLisa, Reagovat
Harden shoesRodolfo, Reagovat
Louboutin OutletCatalina, Reagovat
Yeezy boostWebb, Reagovat
Moncler Outlet OnlineBarbara, Reagovat
MLB ShopKatherine, Reagovat
YeezysDarleen, Reagovat
Air Max 95Catalina, Reagovat
Cheap MLB Jerseys From ChinaDarleen, Reagovat
Cheap JerseysPhyllis, Reagovat
Fenty PumaJanes, Reagovat
Yeezy ShoesWebb, Reagovat
Moncler OutletRodolfo, Reagovat
Pandora Jewelry OutletLauren, Reagovat
Pandora Jewelry OutletWebb, Reagovat
Coach Outlet OnlineSantos, Reagovat
Vapor MaxWilliam, Reagovat
Kevin Durant ShoesJanes, Reagovat
Air JordansBynoe, Reagovat
The North Face JacketsTim, Reagovat
Rihanna PumaBarbara, Reagovat
Air Max 2018Bynoe, Reagovat
Air Force 1Webb, Reagovat
Pandora JewelrySarah, Reagovat
Oakley Sunglasses On SaleKatina, Reagovat
Yeezy 500 BlushAnthony, Reagovat
VansJoseph, Reagovat
Birkenstock OutletAnthony, Reagovat
Louboutin HeelsBarbara, Reagovat
Pandora Official SiteAnthony, Reagovat
Ray Ban Sunglasses SaleKatina, Reagovat
Air Max UKKatina, Reagovat
Nike SneakersAnthony, Reagovat
Ceske taxin Londyn - Rads TransfersRadek, Reagovat
RE: reakceFil, Reagovat
reakceMartin, Reagovat
potíže s GTS jsou klasikaLucyová, Reagovat
Re: potíže s GTS jsou klasika Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: