Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Práce v zahraničí > zkušenosti

(Ne)bezpečná cesta za výdělkem

Redakce, Karolína Dytrtová / 18.06.2002
Vylepšit si v létě studentský rozpočet je pro mnohé jediná šance, jak zbytek roku finančně přežít nebo si třeba vydělat na svou Cestu. Práce v zahraničí je nejjednoduší a při tom zajímavou alternativou - trochu si vydělat a přitom se někam podívat.
 

Pokud zrovna nemáte dobré tipy a kontakty od svých přátel, které se nezištně prozrazují jen těm nejbližším, usednete za Internet, kde se snad něco najde…Je až s podivem, jak jsou adresy a lokality vhodné pro "workingholidays" tajné. No jasně, příští rok už by tam byly davy českých konkurentů, s ještě lepšími pracovními výkony, než jsou ty vaše...

Zabrouzdáte tedy na stránky agentur, které vám zaručeně práci "pomůžou" sehnat. Tato pomoc samozřejmě něco stojí a také se velmi liší v kvalitě a solidnosti. Renomované pracovní agentury jako jsou Servus ci Student Agency vám práci opravdu zprostředkují, a to i s legálním pracovním povolením. Na ty je ale teď už pozdě, práce na léto se musí shánět v dostatatečném předstihu. Zájem je velký a administrativa kolem povolení zdlouhavá.

Vedle nich jsou tu také agentury a podnikavci, kteří vám za úplatu pošlou ty správné informace a o zbytek se již musíte postarat sami. Nikdo vám však nezaručí, že tyto kontakty v zásilce či e-mailu budou aktuální a použitelné, nebo jestli tam vůbec budou.

Další možností je sledovat inzeráty s konkretními nabídkami. I tady je nutná obezřetnost - zvláště pro dívky, neboť právě zde nejvíce riskujete. Snaha na poslední chvíli sehnat práci v zahraničí a následná nedostatečná informovanost o zaměstnavateli může být osudovou chybou. Nikdy byste se neměli nechat zaslepit lákavými výdělky, snažte se rozlišovat mezi nespolehlivým, falešným nebo záměrně nejasným inzerátem a důvěryhodnou, otevřenou nabídkou práce. V České republice působí v oblasti prevence obchodu s ženami nezisková organizace La Strada, která poskytuje několik velmi užitečných rad nejen ohledně obsahu nalezeného inzerátu. Tyto rady a doporučení by si měli přečíst všichni mladí lidé vyjíždějící za prací a zkušenostmi.

Inzerát, který si zaslouží vaši pozornost, by měl obsahovat přesný název agentury nebo firmy nabízející nebo zprostředkovávající práci, jasný popis činnosti a řešení pracovního povolení. Dejte přednost inzerátům, které uvádějí co nejrozsáhlejší informace: místo, kde se zaměstnání nachází, počet pracovních hodin v měsíci a podmínky odměny. Dříve, než na inzerát odpovíte, se pokuste zjistit, zda agentura skutečně existuje a je řádně zaregistrována. Neváhejte požádat o informaci velvyslanectví země, do které máte namířeno. Později při kontaktu s agenturou či zaměstnavatelem žádejte důkladný popis práce, přesné adresy, kde budete bydlet a vykonávat práci, výšku stanovené odměny, způsob a termíny vyplácení, zajištění pracovního povolení a zdravotního pojištění. To vše by pak měla obsahovat vaše písemná pracovní smlouva, kterou podepisujte jen v případě, že je v jazyce, kterému rozumíte. Nikdy nepodepisujte smlouvu, které nerozumíte, lze ji vždy vyžádat v češtině! Ještě důležitější radou je v žádném případě nevydávat zaměstnavateli svůj pas, ani pod záminkou vyřízení pracovního povolení, pokud pracujete nelegálně. Vždy si veškeré formality můžete vyřídit sami a pokud vás zaměstnává na černo, k ničemu váš pas nepotřebuje. Pokud by se vám i přesto stalo, že o svůj pas přijdete, vystaví vám ho na nejbližším konzulátu. Dalším pravidlem je nenechávat si od zaměstnavatele hradit cestu, což je důležité pro vaši budoucí nezávislost, pokud se konkrétní podmínky pro práci ukážou jako nevyhovující.

Závěrem ještě důležitá rada před cestou: informujte vám blízkou osobu o místě vašeho pobytu a domluvte se na pravidelném kontaktu. Zanechte doma fotokopii cestovního pasu a svou poslední fotografii. Zdá se vám to příliš "závislé"? Věřte, že trocha opatrnosti vám ušetří problémy na vašich cestách za nevšedními zážitky a výdělky.

SOS a INFO linka La Strady: 02/22717171; út + čt: 10 - 16 hod, st: 12 - 20 hod.

 
Související články
Špatné zkušenosti s pracovními agenturami
 
Přečteno 9609x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
Re: Lži JANA ZÍMYCarlos, Reagovat
Cheap NFL JerseysWalker, Reagovat
Valentino ShoesKatherine, Reagovat
Nike FactoryKatherine, Reagovat
Asics Outlet Store OnlineRobert, Reagovat
Coach OutletRodolfo, Reagovat
Adidas ShoesBarbara, Reagovat
Womens Nike ShoesNicholas, Reagovat
Adidas OutletKatina, Reagovat
Jordan 11Rodolfo, Reagovat
Kate Spade OutletBarbara, Reagovat
Lebron ShoesAnthony, Reagovat
NFL StoreAnthony, Reagovat
Jordan 5Holder, Reagovat
Cheap NHL JerseysKatherine, Reagovat
Ray Ban Outlet SunglassesLisa, Reagovat
Red Bottom ShoesKatherine, Reagovat
Zíma podvodnikales, Reagovat
Jan Zíma Deviant Reagovat
AVNESS PODVOD Reagovat
avnes podvod Reagovat
Jan Zima,podvod Reagovat
Zíma podvodnik Reagovat
Jenda ZímaJenda Zíma, Reagovat
JLež3Jenda, Reagovat
Re: JLež3 Reagovat
Re: JLež3 Reagovat
Lež2Jenda, Reagovat
Re: Lež2 Reagovat
Lež !Jenda, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: