Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Austrálie a Oceánie

Nebezpečná australská hygiena

Redakce, Kateřina Sekyrková / 30.10.2002
V tropických oblastech a pustém vnitrozemí Austrálie může být nedostatek vody celkem nepříjemný problém. Máte-li vodu na pití, budete řešit, kde smočit nožku a čím si čistit zuby.
 
Je sice pravda, že cestovatel nemusí lézt každý večer do spacáku namydlený, ale občas se rád umyje snad každý z nás.
V tropech, tedy severní části ostrova, se ve všech vodních tocích objevují sladkovodní krokodýli, ve větších řekách i krokodýli mořští. Přiblížení se k vodnímu toku a následné koupání jsou svým způsobem sebevraždou. Atraktivnost koupání ve vodách australských národních parků je však zřejmě silnější než předpokládaná krokodýlova chuť k jídlu, a tak se čas od času dočteme o obětech čtyřmetrových zlých krokodýlů. Naposledy se takto dostala do krokodýlích útrob v národním parku Kakadu 24letá Němka, která neodolala spolu s dalšími členy turistické výpravy svlažení v řece. Přitom krokodýli napadají člověka jen výjimečně, a to v případech, kdy jim člověk leze přímo na talíř, tedy na místa, kde si krokodýli běžně shánějí potravu a která jsou označená varujícími cedulemi. Kdo z nás by nejedl, když má plné koryto... Skutečně bezpečně se lze koupat v menších říčkách a potocích, a to jen na těch úsecích, kde jsou několikanásobné peřeje či vodopády. Krokodýli mořští obvykle vodní kaskády nepřekonávají a sladkovodní krokodýl na vás může zaútočit jen omylem v kalné vodě, která obvykle ve vodopádech není.

V pouštích a savanách nastává jiný problém - naprostá neexistence vodních nádrží a toků. Každodenní koupel vám tak spolehlivě zajistí jen voda, kterou vezete s sebou ve voze. Jako nejúčinnější pomůcka ke kvalitnímu osprchování celého těla vám i v Austrálii poslouží takzvaná "Gruzínská sprcha", která je nejen jednoduchá a spolehlivá, ale dá se s trochou šikovnosti vyrobit přímo na koleně. K její výrobě je nejvhodnější PET láhev od balené vody nebo limonády o objemu 1.5 litru,  dvoulitrová láhev se již špatně drží. Do víčka této láhve uděláte rozpáleným drátkem nebo jen nožem alespoň pět otvorů, z nichž jeden by měl být vždy ve středu víčka. Dbejte na to, aby byly otvory ve víčku kolmé, případně alespoň vystředěné od osy lahve, aby se vám praménky vody nesbíhaly. Láhev mačkáme jednou rukou, případně ji mačká někdo jiný. Osprchujeme se tak jemnými tryskajícími praménky, potom se již jen stačí namydlit a opláchnout zbytkem vody z lahve. Při troše cviku s překvapením zjistíte, že k umytí jednoho člověka stačí jen 1.5 litru vody.  V mimořádně teplých dnech na severu Austrálie či ve vnitrozemí slouží během dne i jako příjemné osvěžení.

Zvýšenou pozornost věnujte nejen čistotě, ale také stavu vašich dolních končetin. Jakoukoliv odřeninu či puchýř je nutné v tropech a na poušti ošetřit zásypem a odumřelou tkáň odstranit. Chodidlo by mělo alespoň ráno a navečer větrat v lehké obuvi. Do uzavřených bot používejte každý den zásyp proti plísni a v případě, že mezi prsty nohy zjistíte rozpraskanou či zarudlou kůži, ihned použijte odpovídající protiplísňový prostředek. Podlehněte také hysterickým výkřikům o ozónové díře a pravidelně používejte balzám na rty s vysokým UV filtrem, stejně jako účinný opalovací krém na obličej. Než si vaše kůže zvykne na prudké sluníčko, mažte si nos a ušní boltce alespoň dvakrát denně.

Zpracováno na základě informací z projektu Australis
 
Související články
Cestování po Zélandu - hladoví a bez peněz
Let s koly až do Austrálie
Autem australskou pouští
Proč tolik mladých lidí míří do Západní Austrálie?
 
Přečteno 1414x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: