Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Amerika > Argentina

Národní park Los Cardones, severní Argentina

Redakce, Petra Bielinová, Karel Wolf / 6.08.2002
Konečně je pro nás Argentina finančně dostupná. Argentina měla téměř 10 let vládou pevně stanovený kurz argentinského pesa k dolaru v poměru 1:1 a uměle tak udržovala Argentinu na vysoké ekonomické úrovni.
 
Během několika let se však Argentina mohutně zadlužila, a proto není divu, že kurz 1:1 musel někdy padnout. Od ledna tohoto roku se kurz pesa propadnul na 3,5:1 a cestování po Argentině si konečně mohou dovolit i běžní smrtelníci z Čech.

Dnes se nacházíme v severní Argentině v provincii Salta. Odjeli jsme ze stejnojmenného města směrem na západ do národního parku Los Cardones. Asi 100 km jsme v andských hřebenech drkotali 4 hodiny. Za městem zmizela asfaltka a polní cesta nám poskytovala ve starším autobusu dokonalou masáž. Na náhorní plošině ve 3000 m.n.m. se najednou objevila 12 km dlouhá silnice rovná jako pravítko. Říká se jí Recta Tin-Tin a prochází naším vysněným parkem Los Cardones. Park dostal jméno podle obrovských sloupovitých kaktusů, které dosahují výšky až 5 metrů. Do parku jsme dorazili dávno po setmění, a tak nám nezbývalo než popojít několik stovek metrů od silnice a postavit stan mezi křovinami, které se chrání v této výsoké aridní oblasti silnými trny. Během noci teplota klesla hluboko pod nulu, a ani několik vrstev oblečení nám ve spacáku nepřinesly klidný spánek.

Okolo 8. hodiny ranní  na nás konečně začaly dopadat paprsky slunce, a my tak mohli sundat čepice a rukavice. V dálce se nám vybarvovaly sloupovité kaktusy. Celá oblast byla totálně vyschlá a nám začaly docházet zásoby vody.

V jednu chvíli však svitla naděje. V dálce mezi kaktusy a křovinami se objevil stařík v klobouku, který směřoval z pouštní oblasti k silnici daleko za námi. Po pár větách jsme se dozvěděli, že asi hodinu odtud se nachází vesnice. Ve víře, že potkáme více lidí, od kterých bychom mohli dostat vodu, jsme se vydali tím směrem. Narazili jsme ovšem jen na opuštěné hliněné domky, a nikde nikdo. Nikde žádné lamy, ani vikuně. Jen jeden pes pravděpodobně hlídal obydlí samotáře, kterého jsme potkali.

Voda dávno došla, a teď přišla na řadu trpělivost. Jít dál, nebo se vrátit? Poslední naději nám daly husté traviny, které jsme zahlédli z menšího kopečku. Sundali jsme batohy, ukryli je mezi kaktusy a s jednou prázdnou lahví jsme šli zkusit štěstí. Asi po půl hodině chůze se v široké průrvě opravdu zaleskly vlnky menšího potoku. Celá oblast byla fantastickou oázou nejen pro nás, ale i pro guaňáky (Lama guanice), vzdálené příbuzné velbloudů, které jsme zahlídli v dálce.

Bylo zřejmé, že v letním období (prosinec - leden), kdy přicházejí krátké přívalové deště se z tohoto potůčku stává silná řeka, po níž dnes zůstává akorát hluboce vymleté koryto. Na základě vysokého obsahu železa a jiných minerálů se celá oblast skvěla v různých odstínech červené barvy.

Korytem říčky jsme pokračovali dále ještě několik stovek metrů. Na levém břehu se najednou objevil domek se solárními panely. Od místního správce parku jsme se pak dozvěděli, že v této oblasti žádné vesnice nejsou a že na ploše 64 000 ha žije asi 30 samotářů.

Vzhledem k tomu, že autobusy jezdi jen jednou denně (ráno), nezbylo nic jiného než stopovat. Míříme do Bolívie, odkud dostanete další zprávu.

Další informace o národních parcích v Argentině naleznete na:
- www.parquesnacionales.gov.ar
- www.turismosalta.com
 
Související články
Náklady na cestu po Argentině
Výstup na Villarricu a adrenalinové rafty
Argentinské výšlapy
Patagonské impozantní vrcholky
 
Přečteno 781x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: