Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Amerika > Argentina

Náklady na cestu po Argentině

Monika Pospíšilová / 24.01.2006
Z hlediska ekonomické vyspělosti na tom byla Argentina z námi navštívených zemí nejlépe. Do roku 2002 patřila mezi nejdražší země na jihoamerickém kontinentu, kterou si mohl dovolit navštívit jen málokdo. Hodnota argentinského pesa se v té době rovnala hodnotě dolaru. Díky krizi, která postihla zemi na přelomu roku 2001 a 2002, ceny výrazně poklesly, ale úroveň, které Argentina do té doby dosáhla, zůstala zachována. Hospodářská krize bohužel zasáhla nejvíce chudší obyvatelstvo, zvýšila se nezaměstnanost, a tak i v Argentině narazíte na chudé čtvrti, žebráky a místa s horšími životními podmínkami.
 

Argentinci jsou velice přátelští a k turistům milí. V lednu a v únoru má většina Argentinců dovolenou, a tak jsme se spíše než se zahraničními turisty setkávali právě s Argentinci. Ekonomická situace se v Argentině poslední dobou (rok 2004) začala zlepšovat a většina Argentinců si může dovolit cestovat a vychutnávají si krásy své vlasti stejně jako zahraniční návštěvníci. Mnozí z nich jsou velkými nepřáteli dvojích cen, problému, s kterým jsme se v Argentině setkávali na každém kroku. Vstupy do národních parků jsou totiž diferencovány podle toho odkud pocházíte. Jste-li občan Argentiny a zároveň ještě provincie, v níž se park nachází, zaplatíte nejnižší vstupné. Pokud jste Argentinec žijící v jiné provincii, zaplatíte cenu dvakrát vyšší a pokud jste cizinec, cena pro vás je opět ještě navýšena.

V Argentině jsme za 46-ti denní pobyt utratili celkem 1 834 dolarů. Průměr na osobu a den tak činil 20 dolarů. O něco málo podražilo proti Chile ubytování, naopak se nám snížily výdaje na stravování. Argentina je země plná nádherných míst, která bohužel od sebe dělí velké vzdálenosti, a proto počítejte s vyššími výdaji na dopravu, organizované výlety a vstupy do národních parků.

Argentinskou měnou je argentinské peso, jedno peso má 100 centavos. Průměrný kurz se na přelomu roku pohyboval kolem 2,9 za jeden americký dolar. Papírové bankovky jsou v hodnotách 2, 5, 10, 20, 50 a 100 pesos, mince mají hodnoty 1, 5, 10, 25, 50 centávů a jedno peso. Stejně jako v Chile jsme se ani v Argentině nesetkali s falešnými penězi.

S výměnou cestovních šeků jsme nikde v Argentině neměli žádné problémy, dají se vyměnit jak v bankách, tak ve směnárnách, většinou dostanete rovnou argentinskou měnu. Poplatek za výměnu je různý. Zatímco některé banky si účtují provizi 10 %, jiné mění cestovní šeky s nulovým poplatkem. Většinou počítejte s 2 – 3 % provizí.

Stravování

Jídlo v Argentině nemělo chybu, hlavně argentinské steaky, ty jsou skutečně nejlepší na světě. Kromě steaků je také výborná „parillada“ – různé druhy masa, klobásy a párečky pečené na grilu. Podává se většinou s bílým pečivem a salátem. V restauracích se nabízí i pizza, různé druhy těstovin, kuře, zkrátka vše na co si jen pomyslíte. V levnějších restauracích se porce jídla dala pořídit za 1,5 – 3 dolary. Co je rovněž výborné je argentinské víno. Už za dolar koupíte v obchodě láhev dobrého argentinského moku. Dobré je i argentinské pivo. Zvláštností je, že se prodává pouze v lahvích o obsahu 970 ml. V obchodě ji koupíte zhruba za dolar. Další argentinskou specialitou jsou tzv. „facturas“ – různě plněné a zdobené šátečky z listového těsta výborné na snídani. Většinou se prodávalo čtyři až šest kusů za půl dolaru, pekárny byly skoro na každém rohu. Dvoulitrová minerální voda stojí čtvrt dolaru, ochucené nápoje jako je cola, mirinda apod. jsou dvakrát dražší. Co můžeme dál doporučit je argentinská zmrzlina, v „Heladerii“ koupíte čtvrt kila za dolar. V průměru jsme v Argentině denně za jídlo zaplatili 3 dolary za jednoho. Opět jsme ale stejně jako v Chile využívali možnost vaření v ubytovacích zařízeních – hostelech a v hospedaje, dá se tak poměrně ušetřit. Co jsme si ale nemohli nechat ujít byly restaurace typu „sněz co sníš“ („Tenedor libre“). Měly většinou otevřeno na obědy a večeře a za 6 dolarů jsme mohli ochutnat všechny možné speciality, vyzkoušet různé „parillady“ a opravdu dosyta se najíst.

Ubytování

Nejčastější možností ubytování v Argentině jsou „Hospedaje“, stejně jako v Chile, mnohem častejší jsou zde také hostely. Ve většině z nich se nabízí možnost uvařit si ve společné kuchyni, čímž se dají značně snížit výdaje na stravování. Ubytování je často nabízeno s jednoduchou snídaní. Cena prostého ubytování začíná na 4 dolarech za osobu, v turisticky více populárních oblastech jako je např. El Chaltén (Fitz Roy), Ushuaia, Puerto Iguatzú se dá sehnat levné ubytování kolem 8 dolarů. Rovněž vyšší ceny čekejte v hlavním městě, ale i tam se dá najít levné ubytování. Přímo u náměstí ve čtvrti San Telmo jsme bydleli v hostelu za 4 dolary.

V El Chalténu a v Calafate, kam jezdí poměrně velké množství turistů, je široká nabídka chatek pro více nocležníků, kde máte možnost spát ve vlastním spacáku na palandách za cenu kolem 5 dolarů. Nejmenší „dormitorio“ má většinou 4 postele, s největším jsme se setkali v městečku pod Fitz Royem - v jedné místnosti spalo na dvoupatrových postelích celkem 44 lidí!

Doprava

Argentinské autobusy jsou ještě dokonalejší než ty chilské. Mají velké pohodlné sedačky, během jízdy se nabízí občerstvení, pouští se filmy a k dispozici máte i WC. Nabídka autobusových společností a spojů je opravdu široká a téměř všechny autobusové společnosti jsou na úrovni. Pokud se ale dostanete do nějaké zapomenuté vesničky, může se stát, že budete mít s dopravou problém nebo vás nemile překvapí kvalita autobusu. V lednu a v únoru mají Argentinci dovolenou a hodně spojů bývá vyprodaných den i dva předem, především v turisticky atraktivních místech (Puerto Madryn, Bariloche, Ushuaia). Na rozdíl od Peru neplatíte v Argentině „uso de terminal“, ale u každého autobusu je pomocník, který skládá zavazadla do úložného prostoru a pak je v místě zase vyndává a za tuto službu od vás chce „dýško“.  

Cena a délka cesty na vybraných trasách v Argentině (prosinec 2004 – únor 2005) 

Trasa   Cena v dolarech       Délka cesty v hodinách
Tucumán – Cordoba 11  9
Cordoba – Mendoza    14   10
Río Gallegos – Calafate    10  4
Calafate – El Chaltén    15 5
Calafate – Puerto Natales (Chile) 14 6,5
Ushuaia – Río Gallegos    28 12
Río Gallegos – Puerto Madryn   32 17
Puerto Madryn – Bariloche   25 15
Bariloche – Puerto Iguatzú   68 38
Mercedes – Buenos Aires          18 9

Služby cestovních kanceláří a další služby pro turisty

Stejně jako v Chile je i v Argentině široká nabídka výletů do turisticky vyhledávaných míst. Ani zde jsme se nesetkali s průvodci, kteří by mluvili plynně anglicky, ale znalost angličtiny je v Argentině obecně lepší než v Peru a Chile. Ve větších městech mluví anglicky v informačních centrech a dokonce i v některých obchodech.

Výlet k nejvíce vyhledávanému cíli v Argentině – ledovci Perito Moreno stál 17 dolarů, na místě se ještě platil vstup 10 dolarů do Národního parku Los Glaciares, kde se ledovec nachází. Pokud budete chtít navštívit poloostrov Península Valdés a obdivovat rypouše, lachtany a tučňáky ve stejnojmenné rezervaci, počítejte s cenou 30 dolarů za výlet s agenturou plus vstupné 12 dolarů. Do národního parku Tierra del Fuego na Ohňové zemi se platí vstupné 4 dolary a k vodopádům Iguatzú se podíváte za vstupné ve výši 10 dolarů. Do národního parku Aconcagua je výše vstupného závislá na období a na počtu dnů, které chcete v parku strávit. Za třídenní povolení jsme v nejvyšší sezóně zaplatili 30 dolarů. Povolení pro horolezce, kteří se pokouší pokořit nejvyšší horu Ameriky, stojí v sezóně 500 dolarů.

Internet byl opět k dispozici téměř na každém rohu, v některých hostelech byl dokonce zdarma, pokud jsme tam byli ubytováni. Hodina stála většinou jedno peso. Stažení a vypálení fotek na CD nás přišlo většinou na dva dolary. Pohlednice se prodávaly většinou po jednom pesu, známka do Evropy stála něco málo přes dolar.

Veřejných prádelen bylo v Argentině také dostatek, někde praly na váhu, jinde odměřovaly prádlo v koších. Vyprání jedné takové várky stálo většinou do dvou dolarů.

Stejně jako v Chile se i v Argentině v místech, odkud se podnikaly pěší turistické výlety, dalo půjčit vybavení pro kempování. Jednoduchý stan se dal půjčit už za 3 dolary na den. Pokud se chystáte navštívit Argentinu v letním období a nevadí vám kempování, vezměte si stan vlastní. V mnoha turistických lokalitách a na okraji menších měst existuje poměrně široká nabídka kempů a tábořišť a takové „ubytování“ vás vyjde na míň peněz.

Nádherné čtyři měsíce v Jižní Americe nás vyšly celkem asi na 2 100 dolarů za osobu. A i když jsme někdy šetřili, hlavně na ubytování a občas jsme si sami uvařili místo abychom povečeřeli v restauraci, o to nejkrásnější jsme se nenechali nikdy ošidit. Někdy se nám cena za výlet nebo vstup do národního parku zdála přemrštěná, ale ta krása, kterou tam pak uvidíte, stojí rozhodně za to.

 
Související články
Největší a nejkrásnější – Perito Moreno
Národní park Los Cardones, severní Argentina
Výstup na Aconcaguu
Náklady na cestu po Peru
Náklady na cestu po Chile
Španělsky za pochodu
Argentinské výšlapy
 
Přečteno 3458x
 
 
 
Komentáře
Premrstene cenyJosef, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: