Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nedej se

Nadháněči v asijském pojetí

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 18.06.2001
K asijskému koloritu patří nadháněči, kteří se snaží cizince přemluvit k ubytování v hotelu či návštěvě krámku, aby tak od majitele získali provizi. Číhají na vás nádraží a v okolí turistických památek.
 

    Nadháněči jsou fantasticky neodbytní a používají nejrůznějších psychologických fíglů. Pokud se jimi necháte zlákat, bude vás nákup či ubytování stát mnohem víc, protože nadháněči shrábnou na provizi až polovinu toho, co jste zaplatili. Také smlouvání o cenu bude těžší. Někteří majitelé hotelů odmítají nadháněčům za jejich služby platit. Protože jsou nadháněči i mezi řidiči rikš a taxíků, můžete se pak při cestě do vámi vybraného hotelu dozvědět, že je bohužel zachvácen morem, zamořen krysami, vyplaven monzunem, nebo je prostě zcela beznadějně obsazen, ale řidič zná naštěstí jiný, lepší. Aby vás taxíkáři ulovili, číhají často u nádraží a tvrdí, že autobus či vlak nejede, protože spadla silnice nebo se horkem pokroutily koleje.

    Důležitým pravidlem proto v Asii je nevěřit žádným samozvaným rádcům a každou informaci si ověřit z několika nezávislých zdrojů. Nedejte také na povídačky o tom, že vám chce někdo ukázat "bratrův obchod", "přítelovu šperkařskou dílnu" nebo "hotel naší rodiny", vždy jde o nadháněče, který z vaší kapsy zinkasuje provizi. Zvláště sofistikovaným trikem nadháněčů je pověstný jednodenní autobusový výlet z Dillí na Tádžmahál, na který jsme se nachytali i my. Spočívá v tom, že budete kvůli provizím v Agře voženi celý den autobusem od jednoho krámku k druhému a nuceni "výhodně" nakupovat a na Tádžmahál nakonec zbude sotva půlhodinka.

    Nadháněčské fígle jsou dovedeny k dokonalosti v indickém Dillí. V ulicích jsou takzvaná turistická informační centra, která většinou patří protřelým Kašmířanům. Jediná turistická "informace", kterou zde můžete získat, je, že celá Indie nestojí za nic a je nebezpečná. Ráj na zemi je jenom v Kašmíru na jejich hausbótu, kam se lze dostat pouze jejich autobusem. Při noční cestě rikšou z letiště se vám také může stát, že budete zastaveni muži v policejních uniformách, případně na rikšu ze tmy přiletí několik kamenů. Na oko vyděšený řidič vám vysvětlí, že ve městě zuří náboženské nepokoje. Pahárgandž, oblast levných hotýlků, kam máte namířeno, je neprodyšně uzavřen a jde tam o život. Jedinou možností je přežít noc za sto dolarů v nedalekém hotelu jeho synovce a ráno odjet co nejrychleji bratrovým soukromým džípem za dvě stě dolarů na strýcovo velbloudí safari za tři sta dolarů. Jinak vám prý hrozí jistojistě smrt. "Indie?! Ty vole, tam je to pěkně vo držku!", šeptal po tomto zážitku už v bezpečí pražské hospody náš kamarád Spíťa.

    Služeb nadháněčů se dá využít jen v případě, že přijedete do města, kde neznáte žádný konkrétní hotel. Řekněte jim, že hledáte ubytování určité ceny. Tam, kam vás odvedou, požaduje majitel většinou víc, ale trvejte na tom, co vám vaši průvodci slíbili. Většinou nakonec sleví. Ne vždy ale tato metoda funguje - někdy slibují nadháněči naprosto nereálné věci, ukazují fotografie pohádkově levných a přepychově vybavených pokojů atd., ale realita je pak zcela odlišná.

 
Související články
Úplatky při cestách na východ
Celní hra v postsovětských zemích
Lapálie s vízy do Tibetu
Kulturní šok Made in India - záruka kvality
 
Přečteno 1116x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: