Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Evropa > Francie

Na lyžích po Mer de Glace

Marketa Svobodová / 21.11.2007
Přestaly vás bavit české sjezdovky plné lidí a vydřených míst? Nemáte-li chalupu na horách, pak lyžování v Rakousku či Itálii vyjde na podobný peníz jako u nás a kvalita je nesrovnatelná. Švýcarsko a Francie jsou už trochu dražší a vzdálenější, ale nabízí se řada zpestření i zcela obyčejného lyžařského zájezdu.
 

S kamarády jsme podnikali od naší kamarádky ve švýcarském Sionu výjezdy na různé sjezdovky a skialpy. Jeden z našich výletů vedl až do Francie, kde jsme sjeli na lyžích Mer de Glace („Moře ledu“). Je to velký ledovec severně od Mont Blancu a spolu s dalšími dvěma - Glacier du Tacul a Glacier de Géant - tvoří ledovcový splaz dlouhý téměř 13 km.

Ráno jsme přijeli do Chamonix kolem osmé hodiny a hned jsme uháněli koupit lístky na lanovku. Jenže ouha! U pokladny nás čekal pořadník a my jsme zjistili, že budeme čekat až do půl dvanácté. První fronta na vlek, co v Alpách vidím. Čas si krátíme prohlížením obchůdků a později ostatních lyžařů, zejména instruktorů a horských vůdců. Jeden nás obzvláště zaujal, nejdřív si skřípnul prsty mezi lyže, pak mu přímo ve dveřích do lanovky upadla rukavice a on málem ubil ostatní pasažéry svými lyžemi, jak se ji pokoušel zvednout.

Konečně jsme vyjeli nahoru do stanice na Aiguille du Midi. Tady se musí projít ledovým tunelem, a pak se člověk vyloupne na úzkém hřebínku, po němž sejde kousek pěšky na ledovou pláň, kde začíná vlastní sjezd. Tento úsek je trochu exponovaný a musíte být neustále ve střehu, aby vám nějaký nemotorný lyžař nepodrazil nohy. Ono se v těch sjezdových botách nechodí právě nejlíp… Největší hrozbou se tu však ukázal již zmíněný instruktor, když mu hned nahoře upadla lyže a prolétla kolem hlav těch rychlejších, co už sestoupili. Měl štěstí, že se mu na pláni zastavila, jinak by svou skupinku daleko nedovedl.

Na pláni už stačí jen nazout lyže a jet. Nejedná se o upravovanou sjezdovku, není to ale ani žádný adrenalinový zážitek prvosjezdu. Lidí je všude dost, kupodivu i dost takových, kteří jedou celou cestu z kopce a zastavují na každé bouli. To se týká hlavně těch skupinek s průvodcem, takže musíte pořád vymýšlet, kudy je objet. Nenechte si ale zkazit zážitek a raději se kochejte kopci okolo. V horním úseku, ve Vallée Blanche, je vidět na Col du Midi, Aiguille du Midi a Aiguille du Géant. Pak podjedete slavné Grandes Jorasses a Aiguille du Tacul. Dalekohledem můžete prozkoumávat trasy jednotlivých výstupů či jen tak prohlížet neznámé vrcholy. Pak následuje mírnější Mer de Glace a údolí se více otevírá. Na konci přejedete most, vyšlapete malý kopeček a pak už jen sjíždíte dlouhou cestou lesem po úbočí hor až dolů na parkoviště k Montenvers. Stopem se dá rychle dostat zpět k autu u lanovky a pokud bydlíte blízko, můžete ještě chvíli chytat bronz.

Třináct kilometrů člověk najezdí na sjezdovce za dopoledne. Tady ale jedete jeden ledovec v kuse a je to příjemná změna. Nejedná se o žádné prudké svahy a nemusíte se bát, že někde sjedete z cesty – lidí je tam v sezóně opravdu hodně, takže trasa je dost vyježděná. Někteří borci volí i vlastní cestu okolo vrcholů a dolů se pak řítí kolmými kuloáry. Všude je ale plno trhlin a překvapení, takže spíš doporučuji držet se vyježděné trasy. Jednomu průvodci skialpové skupiny se propadl dokonce klient, naštěstí byli navázaní. Jeďte se sem spíš kochat těmi překrásnými kopci, a jestli potřebujete více zábavy a adrenalinu, stačí si najmout místního guida - ten se vám už o nebezpečí postará.

 
Související články
Horský vůdce a průvodce po francouzsku
Jak se dobývá Mt. Blanc
Mont Blanc - v létě nebo v zimě?
 
Přečteno 1315x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: