Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Rady na cesty > nebezpečí

Na cestě

Iva a Ivan Brezinovi, kniha CESTA NA VÝCHOD / 11.05.2001
Všechny přípravy už máme za sebou a konečně jsme vyrazili na cestu. Jak se chovat, abychom nemoci předešli, a co dělat, pokud přece jen, nedejbože, onemocníme.
 

Co jíst a pít? Léčba v zahraničí Samoléčení

Co jíst a pít

  Na to, jak se v tropech stravovat, existují dva krajní názory. V populárních lékařských příručkách se často dočtete něco v tom smyslu, že byste neměli jíst a pít vůbec nic kromě importovaných západních konzerv, destilované vody a limonád, mýt si desetkrát denně ruce v dezinfekci a vlastně raději sedět doma a nikam nejezdit. Druhým extrémem je lehkomyslný fatální názor, že člověk má na cestě zkusit a ochutnat úplně všecko a jakákoli rizika ignorovat.

  Rozumným kompromisem je vyhnout se největším nebezpečím, ale nenechat si pobyt v cizí zemi pokazit stálým strachem z nákazy. Exotická kuchyně je důležitou součástí kultury cizí země a ti, kdo se s ní na cestě důkladně neseznámí, přicházejí o hodně. Riziko (které není zas tak velké) je nezbytnou součástí věci.

  Častá rada teoretiků, abyste si vybírali jen čisté restaurace, se sráží s realitou - "čisté" restaurace v našem slova smyslu jsou v Asii jen v drahých hotelech. Ani tady přitom nemáte jistotu, odkud pocházejí použité suroviny, jak jsou dodržovány hygienické zásady a zda není personál nakažen. Pokud jste očkováni proti žloutence a máte po ruce léky proti amébám, je proto skoro jedno, jestli budete jíst v drahých hotelech nebo u stánků na ulici s nižším hygienickým standardem.

Jediné rady, které má smysl dodržovat, jsou:
- nejezte nedostatečně tepelně upravené maso a ryby
- vynechte saláty ze syrové zeleniny a jídla ze syrových vajec (např. majonéza) či nepřevařeného mléka
- vyvarujte se ledu v nápojích, jehož velké bloky často pouliční prodavači tahají po zemi a roztloukají přímo na chodníku
- důkladně myjte či loupejte ovoce a zeleninu
- pokud nechcete oslepnout, nikdy nepijte podomácku pálený neznačkový alkohol, který bývá k dostání na vesnicích
- pokud možno se v přírodě nekoupejte ve stojatých sladkých vodách (na některých místech v Asii, především na Středním východě, hrozí nákaza schistozomózou, jejíž původce proniká z vody do těla kůží)

  Problematická je otázka pitné vody. Faktem je, že právě z ní můžete chytit většinu nemocí. Jestliže jedete do Asie jen na pár dní, rozhodně se proto vyplatí sledovat čistotu toho, co pijete. Všude dostanete stolní vody v plastikových lahvích a lahvové limonády, které jsou naprosto bezpečné (pozor ale na chytráky, kteří vybírají z košů prázdné lahve, plní je vodou z vodovodu a prodávají turistům). Bezpečné jsou také všechny horké nápoje.

  Pokud se ale do tropů vydáváte na delší dobu, nemáte prakticky šanci případnou nákazu z vody uhlídat. Nádobí, z něhož budete jíst, může být umyto v kontaminované vodě, led v nápojích se vzal kdovíkde, dokonale bezpečná není dokonce ani voda z kohoutku, kterou si budete čistit zuby a sprchovat se. I u vody proto platí, že paranoidní strach z nákazy je stejně zhoubný, jako zbytečné riskování. Ve velkých městech si můžete většinou bez obav čistit zuby vodou z vodovodu (ideální je, pokud z ní ucítíte chlór). Protože záleží na velikosti tzv. infekční dávky (tedy zjednodušeně řečeno na tom, kolik bakterií do vašeho těla z vody pronikne), je už pití asijské vodovodní vody oproti sprchování a čištění zubů o něco nebezpečnější. Ve městech to ještě většinou lze risknout, pozor si ale dejte u nedůvěryhodně vyhlížejících venkovských zdrojů vody. Návody lékařů na její převařování zní sice hezky, ale bohužel nejsou v praxi proveditelné (zkuste na cestě denně převařovat minimálně pět litrů vody na osobu po dobu deseti minut, jak odborné lékařské příručky radí!). Můžete ale použít některý druh tablet na sterilizaci vody - Sterilag, Aquasteril, Izosan či Phar-X Aqua, které jsou k dostání na hygienických stanicích a v některých českých lékárnách. Dalším možným řešením je pořídit si cestovní vodní mikrofiltr amerických firem PUR či MSR s dezinfekční vložkou. Tyto filtry váží zhruba půl kila a lze jimi připravit až čtyři sta litrů bezpečné pitné vody. Za cenu do dvou tisíc korun jej dostanete ve vybraných obchodech s tábornickou a horolezeckou výstrojí.

Nemocnice, lékaři, prevence

  Při závažnějších onemocněních se vždy snažte vyhledat lékaře či nemocnici (obvykle bývají lepší křesťanské nemocnice a ty, které vedou západní misionáři). Pokud vám vaše pojišťovna dala seznam svých smluvních nemocnic, obraťte se na ně, jsou většinou na špičkové úrovni. Spolehlivého lékaře vám také poradí česká ambasáda, asistenční služba zdravotní pojišťovny nebo recepce luxusních hotelů. Pokud budete dostávat injekci, ohlídejte si, aby byla použita jednorázová (disposable) nebo alespoň důkladně vysterilizovaná jehla a stříkačka, jinak hrozí nákaza sérovou žloutenkou, AIDSem a dalšími závažnými nemocemi (ze stejných důvodů se nenechte nikde tetovat ani propichovat si uši). Nejde-li o život, odmítejte krevní transfúzi, pokud nevíte, zda byla krev testována na přítomnost viru HIV.

  V některých asijských zemích (např. v Indii a Nepálu) existuje hustá síť odborných laboratoří, kde si můžete nechat udělat preventivní parazitologický rozbor stolice (stool test). Tam, kde tyto laboratoře nejsou, se můžete obrátit na každou nemocnici. Rozbor stojí jen zhruba 1 - 5 USD a bývá hotov za několik hodin, maximálně do druhého dne. V případě pozitivního nálezu doporučí příslušný lékař léčbu a předepíše léky. Pokud si necháte na cestě preventivní rozbor stolice občas udělat, výrazně snížíte riziko z dlouhodobé nákazy amébami a střevními červy, která může probíhat i bez příznaků a zdravotních obtíží.

Samoléčení

  Menší zdravotní problémy zvládnete na cestě většinou i bez pomoci lékaře (často se stačí zeptat prodavačů v lékárnách, jejichž znalosti medicíny bývají obstojné). V odlehlejších oblastech s nižší úrovní lékařské péče vám nezbude, než se i ve vážnějších případech spolehnout jen sami na sebe a na obsah vaší lékárničky. Při samoléčbě jakýmikoliv léky je nezbytné přesně dodržet dávkování a způsob užívání. Některé léky mají tzv. kontraindikace (nesmějí se brát v kombinaci s jinými léky, nebo při určitých zdravotních potížích), na jiné můžete být alergičtí. U antibiotik musíte vždy dobrat celou léčebnou dávku, i když příznaky nemoci pominou dříve. Některá antibiotika jsou na určité druhy infekcí neúčinná - pokud nezabere jeden druh, nasaďte jiný. O všech těchto věcech se poraďte předem doma se svým lékařem.

 
Související články
Jak jsem potkala v Indii trombózu
 
Přečteno 825x
 
 
Hodnocení článku:
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: