Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > lyže a sněžnice

Na běžkách na Poledník

Redakce, Kateřina Sekyrková / 29.03.2005
Do Prášil se vracejí z túry běžkaři v tričkách. Na terase horské chaty se chladí pivem dámy v plavkách. Okolní nekonečné pláně se zbytky sněhu připomínají flekatou krávu. Předpověď počasí meteorologům opět nevyšla. Celý velikonoční víkend z jasného nebe nezapršelo.
 
Přecházíme s běžkami na ramenou suchou silnici s bahnitými krajnicemi. Široká a opuštěná běžkařská stopa vedoucí na Poledník jistě mrzí pěší kolemjdoucí. S výrazem zřejmé výhry v podobě běžek na nohou si nasazujeme sluneční brýle. Čelenky a rukavice se stávají zimní minulostí. Větrovky rozepínáme po prvním kilometru. Na dalším kilometru, v prudkém stoupání na Zelenou horu, bychom je nejraději zahodili.
S bruslařským stylem jízdy se v rozehřátém sněhu boříme, ale sedřenou skluznici zde nebudou mít lyžaři ani za týden. Více než dvoumetrová sněhová nadílka z upravených stop odchází pomalu. Pevnější sníh si užíváme v chládku lesa, ale jeho barva připomíná šedé sněhové návěje u silnic. Jak jsou ty jehličnaté stromy nepořádné! V létě svůj odpad maskují mechem nebo barvou země, přes zimu novým sněhem, ale na jaře je prozradí i menší kousek opadaného lišejníku.
Po odpočinku na vyhlídce Pod jezerním hřbetem vjíždíme jen v triku na liduprázdnou běžkařskou dálnici vedoucí širokým lesním průsekem na rozcestník pod Zelenou horou. Upravené dvouproudé stopy mírně stoupají a zatáčí jen s nepatrným poloměrem. Dálnice jak má být. Jen ty služby pokulhávají. Kdysi zde stávávaly domky a sklárna, dnes na civilizaci narazíte v 5 km vzdáleném Srní nebo více než 10 km odlehlé Modravě.
Je po poledni a teplota na slunci šplhá až do letních hodnot. Trápíme se rychlostí svého pohybu vpřed, který připomíná ve sluncem rozehřátém sněhu šlapání zelí na místě. Rezignujeme na bruslení a táhneme tělo vpřed klasickým stylem jen s pomocí rukou. Je lepší mít na jaře namožené ruce nebo v zimě chladem modrající prsty? Hlasuji pro jaro.
Od rozcestníku pod Zelenou horou stoupáme lesem k Předělu, křižovatce cest položené 1 km pod Poledníkem. Oblékáme se, les má stále zimní dech. Potkáváme první výletníky. Už jsme se báli, že jsme se vrátili do osmdesátých let a pohybujeme se v zakázaném pohraničním prostoru. I když vstup do některých částí tohoto území je omezen dodnes. Velmi citlivý tetřev hlušec si zde od 1. října do konce června vybírá zasloužený klid. BOhužel stopy vedoucího do jeho rajónu svědčí o tom, že si o klidu může nechat zdát.
Z Předělu na Poledník překonáváme nepříjemné převýšení lesem. I zde je stopa upravená a nejnižší větve nepořádných jehličnanů jsou ohnuté do tvaru sukének. Jen větve více než metr nad zemí jsou uvolněné ze sněhového objetí. Na vrcholu trčící rozhledna na Poledníku ve tvaru stromu je zavřená, zastřešené lavice opuštěné. Na horizontu se nad kopci zvedá inverzní černý opar. Slunce zašlo za obrovský vysoký mrak. Jarní teplota vzduchu rychle klesla na zimní. Není důvod zde setrvávat.
Rádi si navlékáme si proklínané větrovky a při prudkém sjezdu zpět na Předěl míjíme skupiny lyžařů. Líhnou se za každým stromem. Jakmile u přehledné křižovatky na Předělu zpomalíme, zmizí. Následujících 5 km je jen z kopce. Známe jej. Druhá zatáčka je zrádná. Ráda shazuje lyžaře k zemi. Absolvujeme celý sjezd bez zranění jen díky dobře upravené stopě. Jakýkoliv pohyb mimo ni znamená v takové rychlosti pád do těžkého sněhu přímo za nosem. 
Najíždíme zpět na sluncem rozpečenou rovinku. Okolní břízky se zalepenými pupeny mají fialový nádech, který za pár týdnů vystřídají zelené listy. Určitě je v tomto sněhově bohatém roce uvidí i lyžaři. Cyklista s lyžemi přivázanými na štangli nebude letos na Šumavě výjimečný úkaz.
 
Související články
Zapomenutý závod - vzpomínka na Hanče a Vrbatu
Jarní lyžování
Jizerská padesátka na vlastní oči
Lyžování na Šumavě
Jarní lyžování ve Val di Sole
Běžkařské okruhy na německé a rakouské straně Šumavy
Nejvyšší hora Šumavy Grosser Arber na kole
Zimní přechod Trojmezné
Soutěž o encyklopedii o Šumavě
Hlubokým sněhem z Jeseníku na Šerák
Zimní výstup na Grosser Osser
 
Přečteno 2645x
 
 
 
Komentáře
Na Šumavě bylo opravdu pohádkověPaleček, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: