Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > jak vybrat

Moskytiéra – štít proti hmyzu

Redakce, Kateřina Sekyrková / 15.12.2004
Nenechají vás najíst, usnout, spát, odpočinout. Dohánějí člověka k šílenství. Není divu, že si jim v každé oblasti světa říká jinak – komár, midgees, black flyes, gnus.
 

V některých oblastech, zejména rovníkových, dokáží být i nebezpeční. Komár anopheles přenáší malárii, druh komára Aedes Aegypti pro změnu nebezpečnou horečku Dengue. Jednou z možností, jak se před nimi chránit, je schovat se za síť malých oček moskytiéry.

Asie
Ivan Brezina na základě svých zkušeností tvrdí, že ať děláte cokoli, všem komárům stejně neuniknete. Autor české cestovatelské bible „Cesta na východ“ nepovažuje za nutné pořídit si vlastní moskytiéru. „V malarických oblastech Asie bývá moskytiéra standardním vybavením i hotelů nižší třídy. Nelze však na to plně spoléhat. V Bangladéši se spí pod kvalitní moskytiérou i v těch nejlevnějších a nejšpinavějších hotýlcích, zatímco v sousední Indii ji nenajdete skoro nikde,“ varuje před obecně platnými výroky. Moskytiéru si dle jeho slov, nemusíte pořizovat při cestě do tropických hor, kde komáři nežijí, a do velkých měst, kde většinou nehrozí riziko onemocnění malárií. Obejdete se bez moskytiéry i v případě, že s sebou máte stan nebo u stropu na plný výkon puštěný stropní větrák. Může se ale hodit při spaní v asijské džungli a v přímořských oblastech.

Afrika
Lucie Kinkorová, autorka článku „Malárie démonizovaná a neznámá“, se při spaní v těch nejlevnějších afrických hotelech s moskytiérami sice setkala, ale použitelné byly až po zásahu jehly a nitě, případně izolepy. „Chce to zdravé oči, které najdou všechny dírky a trhlinky. A když v některém z afrických hotýlků moskytiéra není, je velmi pravděpodobné, že u konkurenčního hotelu bude,“ předává dále své osobní zkušenosti. Do oblastí Afriky s výrazným malarickým rizikem však pořízení vlastní moskytiéry doporučuje. „Při koupi si uvědomte, že komár anopheles je mnohem menší než "komár český" a pevná očka by tak měla být co nejmenší. Samotná moskytiéra by měla být naopak co největší, aby šla "nasadit" na různě velké postele a ještě zastrčit pod matraci,“ upozorňuje na nedůslednost majitelů moskytiér. Osobně se přiklání ke "kuželovité" variantě se zavěšením na jeden hřebík na stropě. Od zavěšené moskytiéry navíc odpuzuje komáry dlouhodobým insekticidem, do kterého je vhodné moskytiéru namočit.

Vhodnou moskytiéru měla problém v Čechách sehnat Karolina Dytrtová, která si ji nakonec koupila v prvním obchodu v keňském Nairobi. „V Čechách mi buď nevyhovoval tvar a provedení, nebo mě odradila cena. Závěsnou moskytiéru jsem v Keni pořídila za 550 Ksh (odhadem 200 Kč). Byla u ní přiložená impregnace, do které by se měla před prvním použitím namočit. Velikost „single bed“ pro dva lidi úplně stačila. Měli jsme ji dostatečně daleko od sebe, abychom se jí v noci po otočení z boku na bok nedotýkali. Dokonce jsme pod ní spali čtyři na patrové posteli. Byla dost dlouhá, před nálety komárů nás uchránila všechny. V etiopských horách bez komárů jsme spali ve stanu, v nižších polohách jsme je jen po česku důkladně na noc vymlátili a použili samozřejmě repelenty a odpuzovací spreje.“ Potvrzuje také zkušenost Lucie Kinkorové, že v hotýlcích a noclehárnách nízké cenové kategorie jsou moskytiéry většinou dost špinavé a velmi často potrhané. „Ona stačí jedna miniaturní trhlinka a mrchy moskyti si to přes noc roztroubí a naleze jich tam tudy třeba i dvacet. Takže vlastní moskytiéra, o kterou se sami staráte a pečujete, je záruka. Zvlášť na pobřeží v tropickém vedru je klidná noc bez ní téměř nemožná,“ přiklání se ke koupi vlastní moskytiéry. Zakoupenou moskytiéru postříkala Biolitem - insekticidním sprejem, který jí však svým intenzivním zápachem moc nevyhovoval a jako alergikovi se jí těžko usínalo. „Nezapomínejte i pod moskytiérou používat repelent. Já jsem byla velmi spokojena s Autanem.“

Kamčatka
„Velké moskytiéry se ukázaly nezbytné v tropických pralesích Asie i v Indonésii. Také není špatná kombinace hamaky a moskytiéry s pláštěnkou. Pro jednoho člověka je to lehčí než stan,“ uvádí další druh protihmyzového přístřešku Kamila Hnyková. Má recept i na kamčatské komáry, zvané gnus, kteří se vnucují do přízně lidí i za bílého dne. „V noci vůči méně vytrvalým gnusům stačí pustit větrák. Přes den se mi osvědčila moskytiéra na hlavu z jemné záclonoviny. Ušila jsem ji dost širokou, aby se dala přehodit přes kšiltovku a zasunout za tričko. Kamarádi zvolili klobouky, ale bylo jim v nich dost horko. Samostatná síťka byla praktičtější. K jedné kšiltovce a jednomu okraji síťky jsem našila suchý zip, takže se moskytiérka dala jednoduše přilepit nebo sundat.“

Aljaška
S podobnými komáry bojoval Aleš Hejna letos na Aljašce, kde pracovali se svojí přítelkyní na zmapování určité oblasti. „Mapujeme hodně v bažinách, komáři nás tedy doprovází celé horké léto. Hrůza. Každou hodinu se musíme stříkat repelentem, i když máme odhalené jen dlaně a obličej. Ve 30stupňovém horku se cítíme v dlouhých rukávech jak parní lokomotiva. Pro práci v opravdu mračných oblastech se tu prodávají klobouky s moskytiérou a dokonce celé obleky. Myslím, že na komáry účinkují dobře, ale je z nich hůře vidět - nic pro nás. Nám musí stačit repelent. Účinkuje podle obsahu složky DEET, která sice nemá zrovna dobrou pověst - ve velké koncentraci ohýbá plasty, ale na komáry působí dobře. Některé repelenty zde obsahují až 30 % Deetu. Naštěstí tady komáři nic nepřenášejí - velmi sporadicky West Nilus Virus, ale na ten většinou umírají jen lidé se slabší imunitou.“

Druhy moskytiér a jejich ceny
Moskytiéry jsou v Čechách k dostání ve specializovaných outdoorových obchodech, ale také v lékárnách a army shopech. Pokud není repelent součástí moskytiéry, ptejte se jaké přípravky je nutné a vhodné nanášet. Jsou známy případy, kdy se moskytiéra pod nánosem insekticidu rozpadla.

Jednoduché závěsné sítě proti hmyzu začínají cenově již na 500 Kč, závěsné moskytiéry tvarované pro 1 osobu stojí přes 700 Kč a pro dvě osoby přes 1200 Kč. Síťka přes obličej vychází v obchodech na 120 Kč, tvarovaný klobouk přes 300 Kč. Obleky proti hmyzu u nás využívají zejména myslivci a rybáři. Vybrané modely s malými očky ochrání svého majitele i před klíšťaty. Celý oblek proti hmyzu vyjde na 1300 Kč, v maskovaných barvách přes 2200 Kč. Moskytiéry jsou také pevnou součástí některých hamak, což oceníte zejména při spaní v tropických lesích. Jejich cena závisí na zpracování, kvalitní modely i s nepromokavým přehozem stojí přes 3000 Kč.

 
Související články
Bivakovací pytel - zlepšení vlastností spacáku
Autem australskou pouští
Jak jsme si užili levný stan
 
Přečteno 18931x
 
 
 
Komentáře
Indienitai, Reagovat
Nejlevnější moskytiery - www.army-eshop.czmoskyt, Reagovat
moskytiera do stredni amerikymartin, Reagovat
Špatná zkušenost - moskytiera TatonikaLukáš, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: