Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > hory

Mont Blanc - v létě nebo v zimě?

Karel Umlauf / 19.02.2003
MB není technicky náročná hora, ale je v Alpách nejvyšší, tedy slavná, a hlavně relativně snadno dostupná. Podle statistik zahyne na MB každý rok cca 100 lidí. Při předpokládaných 10 000 návštěvnících ročně je to 1%.
 
Vzhledem k tomu, co se na tom "kopci" vidí, se divím, že to není více. Omrzlí japonští turisté ověšení šrouby do ledu, potácející se v půl čtvrté ráno do chaty Valot, déšť kamenů ve stěně Gouter shazovaný desítkami turistů bez helmy a bez jakékoliv horolezecké průpravy…. Účelem tohoto článku není však odradit vás od úmyslu pokusit se zdolat tuto horu, ale ozřejmit objektivní nebezpečí v závislosti na zvoleném ročním období.

Výstup v mimosezóně

Během zimního období máte na výstup a sestup méně času. Den je kratší, počasí proměnlivější a výstup se stává s větším množstvím sněhu namáhavějším. Nový sníh znamená také větší riziko pádu do trhliny. Obvykle se doporučuje vyrazit až třetí den po napadnutí nového sněhu, který se mezitím nad trhlinami propadne nebo alespoň usedne. Lépe pak uvidíte, kde se nacházejí nebezpečné prohlubně. Zato neuvidíte kroužit nad kopcem, na rozdíl od léta, záchranné vrtulníky a musíte se tak spolehnout sami na sebe. Nemile překvapit vás mohou i kompletně zazimované horské chaty bez jakékoliv možnosti bivaku. Nám se to stalo na Gouteru, přestože by podle informací z průvodců měly být zimní bivakovací místnosti na jinak prázdných a zamčených chatách otevřené.
Nefunguje také zubatka na Le Nid d´Aigle v 2372 m.n.m, samotný výstup začíná tedy relativně nízko, už v 1790 m.n.m u stanice La Hutte. To má však i své výhody - čím pozvolnější je nástup, tím spíše se vyhnete problémům s adaptací na nadmořskou výšku.
Stál jsem na vrcholu celkem třikrát. Nic se nevyrovná zážitku z liduprázdné hory. To se vám v sezóně rozhodně nepodaří.

Sezónní masovka
Nebezpečí pádu do trhliny však v sezóně příliš neklesá. Velmi zrádný je pocit relativního bezpečí na vyšlapané "pěšině", po které přešly desítky lidí před vámi. Pokud cesta vede přes puklinu, není vůbec podstatné, kolik lidí už přes ni před vámi prošlo. Viděl jsem na vlastní oči probořit se člověka uprostřed velmi frekventované stezky. Známé jsou i případy, kdy se pádem do pukliny smrtelně zranil horolezec, který se odvázal z lana kvůli vykonání potřeby a udělal jen pár kroků stranou. 

Osobní rady a tipy
Na základě svých osobních zkušeností každému doporučuji nepodceňovat dobrou přípravu - např. zimní Roháče nebo jiné části Tater. V zimě zvolte pro výstup cestu přes Gouter, která je sice technicky náročnější v porovnání s Bossonským ledovcem nebo Aguille de Midi, ale riziko pádu do ledovcové pukliny je zde nejmenší. V létě se jí naopak vyhněte. Pokud se nestihnete aklimatizovat výstupem na některý z nižších vrcholů, nesnažte se dobytí vrcholu uspíšit lanovkou.

 
Související články
Zimní přechod Trojmezí
Havajská vlna na Róně
Na lyžích po Mer de Glace
 
Přečteno 2475x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: