Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Balkán na motorce

Minová cesta do Mostaru

Milan Loucký / 15.06.2007
V kempu mě čeká překvápko. Jak celý den pršelo, plachta napnutá na stromě nad motorkou se postupně naplnila vodou (hodně vody to bylo, né jen dva nebo tři litry) a já ji musím odtamtud dostat, aniž bych polil sebe, motorku, nebo můj pončostan. Daří se, já i ohlý stromek jsme si oddechli, ovšem není to úplně bez obětí- ale co, kalhoty zítra uschnou, recepční mě ujistil, že nás čeká „sunny day“.
 

Ležení pod pončem je v suchu, a tak se soustředím na klidné usínání. Ale ta balkánská káva je fakt drsnej nakopávák a do půl druhé v noci čumím jak sova a spánek nikde. Když už jsem konečně zabral, proběhla kempem smečka psů a jeden zakopl o šňůru mého„stanu“- probudilo mě trhnutí a zavití toho čokla tak, že jsem se dost vyplašil a už zas nemohl usnout.

Pyrotechnici v akci

Ráno pořád leje, ale před desátou se obloha konečně trhá, vykukuje slunko a dost rychle všechno vysouší. Jedu ještě do Ilidži na kafé, tam, kde jsem ho pil včera večer. Když jsem po něm včera neusnul, tak by mě dnes mohlo aspoň probudit, ne? Barman si mě samozřejmě  pamatuje a daruje mi svou automapu BiH. Ta je mi naprd, protože mám lepší, ale nechci urazit jeho pohostinnost a s díky ji po chvíli přemlouvání přijímám. Snídám burek (placka plněná masem) a opouštím Sarajevo. Jen kousek za ním projíždím okolo zcela vypálených a rozstřílených domů, které už asi nikdo nespraví a nezabydlí. Po 60 km se cesta potkává s řekou Neretvou, podél které vede do Mostaru. Jedu kolem Jablaničko jezera a za ním se točím na jih, stejně jako Neretva. Několikrát míjím zaminované přístupy do okolních kopců, nápis s lebkou a zkříženými hnáty, nebo nápisem PAZI MINE na cedulích neodradí jen sebevraha. Také míjím pyrotechniky v akci (myslím, že z bundeswehru).

Mostar

  Ze severu se blížím k Mostaru, přejíždím Neretvu a parkuju motorku kousek od symbolu města, kamenného klenutého mostu, zvaného Stari most. Byl dostavěn v r. 1566 a spojoval břehy řeky až do listopadu r. 1993, kdy jej chorvatské vojsko (tehdy bojující proti Bosňákům) zasáhlo dělostřelbou. Deset let na to byl most znovu postaven stejným postupem, jako předchůdce. Při stavbě se využila i spousta původních kamenů, které při dělostřeleckých zásazích spadly do řeky. Přecházím po něm Neretvu a jdu dlouhou starou uličkou plnou obchůdků se stejným sortimentem jako v Sarajevu, ale tady ještě navíc s válečným artiklem, jako jsou helmy, bajonety, střepiny z granátů, a k dostání jsou i videa s historií, zánikem a obnovou mostu.  Jdu až do nové části města, tady je většina domů opravených, ale stopy války se ještě nepodařilo úplně odstranit a i v centru jsou některé budovy rozstřílené a nepřístupné. Posílám pohledy, ochutnávám zeljanicu,  placku se zapečeným špenátem. 

 
Předchozí díly
1. Maďarská realita
2. Srbské trendy a manýry
3. Srbská pomocná ruka
4. Srbská hlasitá tichá pošta
5. Bosna a Hercegovina
6. Sarajevo
Následující díly
8. Za zábavou do bývalého kempu
9. Chorvatsko a Černá Hora
10. Albánie a Makedonie
11. Silniční pravidla v Albánii
12. Albánie bez orlů
13. Makedonie
14. Bulharsko na motorce
15. Rumunsko po dvou letech
16. Domluva s Maďary
17. Předčasný konec cesty
 
 
Přečteno 1939x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: