Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Vybavení > testovna

Membránová bunda Tilak Evolution

Ivan Brezina / 3.01.2007
Tuhle bundu sice můžete používat i jako pláštěnku do města, ale bude to stejné, jako kdybyste vyrazili pro brambory v Mercedesu. Špičkový technický model je totiž primárně určen pro extrémní uživatele: skialpinisty a horolezce.
 

Neprofuk

Velmi dobrou zkušenost jsem ale s Evolutionem udělal i při klasickém lyžování na sjezdovce. Použitý třívrstevný Gore-tex XCR Chandra vás dokonale ochrání před známým ochlazovacím ("windchill") efektem větru (například při rychlosti větru 40 km/h a teplotě 0°C je skutečně pociťovaná teplota -30°C). Zjednodušeně řečeno: Evolution je moje vůbec první bunda, kterou skutečně neprofoukne zima. Chlad jsem nepociťoval ani při sjezdu ve vánici, kdy se windchill efekt samozřejmě sčítá.

Nepromokavost a prodyšnost

Také izolačním vlastnostem proti vodě se nedá nic vytknout. Bunda nepropustila ani kapku nejen při březnovém celodenním lyžování v drobném dešti, ale ani při květnovém přechodu rumunského pohoří Šureanu, kde vodě vydatně pomáhaly těžké popruhy a záda batohu.  Gore-tex typu XCR má o 25 % lepší prodyšnost než klasická goretexová membrána. V praxi to znamená, že se v Evolutionu nebudete potit ani při chůzi s těžkým batohem do prudkého kopce. Podmínkou je ale samozřejmě dostatečný teplotní gradient mezi vnitřním a vnějším prostředím, protože na fyzikální zákony zatím ještě žádná bunda na světě nevyzrála. V zimě to není problém, v létě stačí rozepnout velké větrací otvory pod pažemi. 

Detaily

Všechny zipy jsou voděodolné a jejich poutka jsou opatřena neoprénovými "packami", aby necinkala. Horní konec hlavního zipu je překryt zvláštní parkovací "kapsičkou", takže vám nerozedře bradu. Geniálně jednoduché stahování rukávů suchými zipy má na koncích umělohmotné úchytky, takže se dá snadno ovládat i v těch nejneohrabanějších palčákách. I přesto, že jde o třívrstvou bundu do nejnáročnějších podmínek, je Evolution lehký (730 gramů) a skladný. Výrobce toho dosáhl především laminací zipů a štítku kapuce místo šití a také použitím užších švů a přelepovacích pásek.

Střih

Promyšlený anatomický střih působí velmi moderně a elegantně. Především je ale vysoce funkční: Evolution skvěle sedí na těle, nikde neškrtí a nikde naopak neodstává. Vsazení rukávů "jehlanovitým" způsobem umožnilo konstruktérům rozšířit oblast kolem ramen. Při zvednutí rukou do pravého úhlu tak v bundě připomínáte netopýra. Pozor, to je pochvala! Bunda se totiž díky tomuto fíglu nevyhrne v pase ani o milimetr. Právě proto taky může být relativně krátká, aniž by to vadilo. Ze stejného důvodu má naopak velmi dlouhé rukávy. To, co vám při zkoušení v obchodě může připadat jako samoúčelné plýtvání materiálem, oceníte třeba při zimním lezení: ruce můžete v Evolutionu libovolně natahovat dopředu či zvedat, aniž by vám táhlo na zápěstí.
Bunda má dvě prostorné náprsní kapsy (mimochodem: lehce šikmé zipy starších modelů se mi zdály vzhledem k celkové siluetě bundy hezčí, ale to je věc estetického cítění). Kapuce se dá snadno regulovat ve všech směrech a lehce přizpůsobit čepici. Ani při nejrychlejším sjezdu se tak Evolution na rozdíl od jiných bund nenafukuje a nemrská kolem hlavy. Další výhodou kapuce je její výška. Po zapnutí zipu až nahoru vás díky ní Evolution chrání až po nos, takže v kombinaci s brýlemi člověku nemrzne ani centimetr obličeje. Oceníte to hlavně ve skutečně extrémním mrazivém a větrném počasí, kdy jiní už musejí sáhnout po masce či kukle.
Tato kategorie bund je už automaticky vybavena protisněhovým pásem. Zatímco loňský model Evolutionu ho měl přišitý "natvrdo", letošní ho už má odepínací, vlaminovaný bez použití švů. Když už se vracím k laminování: pokud se nepletu, Tilak s ním na českém trhu začínal jako první. Krejčovské zpracování je perfektní, asi i proto, že Tilak na rozdíl od některých jiných českých výrobců nepřesunul výrobu do levnější Číny. Jeho bundy vznikají v Šumperku, což je na výsledku samozřejmě znát. 

Comfort mapping

Jak už ostatně napovídá i název bundy, na této "vlajkové lodi" firma testuje technologické novinky, které pak teprve postupně zavádí do zbytku svého sortimentu. V letošním roce (2006) je to koncept nazvaný comfort mapping. Na ramenou, která jsou chladově nejexponovanější částí každé bundy, je použit Gore-text Soft Shell Waffle. I když Evolution sám o sobě nehřeje (od toho je tu až druhá izolační vrstva), částečně zateplená ramena jsou v extrémních podmínkách výhodou.  

Slabá místa

Bundě lze vytknout jen dva drobné subjektivní nedostatky. Prvním je malý výběr barev (loni limetková a červená, letos červenooranžová a červená). Zdá se ale, že výrobce si to uvědomuje, protože spektrum barevných variací svých jiných modelů bund už letos podstatně rozšířil.  Diskutovat by se dalo také o délce Evolutionu. Pro většinu aktivit, ke kterým je určen, je délka ideální (bunda je totiž konstruována s ohledem na bederní pás batohu). Pokud navíc máte gore-texové kalhoty se zvýšeným pasem (u Tilaku stejnojmenný model, tvořící komplet s bundou), není co řešit. Výrobce by ale i tak mohl nabídnout i prodlouženou variantu. Takový "klon" Evolutionu by navíc šlo opatřit další dvojicí kapes na ruce. Ty u funkční bundy záměrně chybí, protože se předpokládá, že v rukavicích neustále svíráte cepín nebo hůlky. Extrémní lyžař či alpinista by sice další kapsy moc nevyužil, ale spektrum potenciálních uživatelů Evolutionu z řad "normálních lidí" by se díky tomu rozšířilo. A k oběma úpravám by stačila jen zcela minimální úprava střihu.

 
Související články
GORE-TEX XCR
Bunda Pinguin Parker z materiálu Gelanots
Bunda Tilak Lost Arrow
Softshellová bunda Tilak Ogre Action
 
Přečteno 8974x
 
 
 
Komentáře
Bunda prodlouzena? Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: