Výskyt malárie Zárodky malárie (plasmodia) přenáší na lidi komár anopheles, jehož výskyt je v jednotlivých mikroregionech vázán na roční období. Informace o aktuální situaci v každé malarické oblasti vám sdělí na hygienické stanici nebo středisku cestovní medicíny. Bez ohledu na velikost rizika vám většinou doporučí užívat preventivní léky. Osobně doporučuji prolistovat ještě internetové stránky Světové zdravotní organizace WHO, kde jsou u malarických mikroregionů uvedena období výskytu malárie a také léky, které jsou nejúčinnější antimalarickou prevencí (profylaxí) pro danou oblast.
Není však od věci poptat se na aktuální stav přímo na místě. Nepodceňujte ani bezrizikové zóny, za které jsou obecně považována větší města a hory nad 1 800 m.n m. Před pár lety propukla malarická epidemie v Addis Abebě, tedy ve výšce 2 400 m.n.m, kde se nakazili komáři krví infikovaného člověka a přenášeli ji dále.
Malárie silnější než prevence Stává se, že doporučované léky v 10 – 20 % případů malárii stejně nezabrání. Tato odolnost malárie vůči profylaxi však rozhodně není signálem k její ignoraci. Nespoléhejte se jen na léky. Repelent s vysokým obsahem účinné látky (třeba Autan lotion), dlouhé rukávy a kalhoty, funkční moskytiéra nad postelí (plus izolepa na jejich spravení...) a pálení tzv. moskyto coil - kadidlových spirálek s účinným insekticidem, rovněž výrazně snižují riziko nákazy.
Projevy nemoci Celkem existují čtyři druhy malárie, z toho pouze tropická je potenciálně smrtelná pro toho, kdo se nechrání profylaxí nebo zanedbá její léčbu. Během životně důležitého prvního týdne, kdy je nutné s léčbou začít, může její průběh zrádně připomínat jiná onemocnění, třeba úpal. Nemocný se cítí tak špatně, že nemusí ani rozeznat jednotlivé záchvaty, které se fakticky vracejí v třídenních intervalech. S profylaxí se příznaky omezují jen na obyčejnou zvýšenou teplotu, malátnost či nevolnost. Výskyt tropické malárie není striktně vázán jen na tropy.
Pro další tři typy malárie jsou charakteristické klasické záchvaty s horečkou a třesavkou, které jsou prokládány dvou až čtyřdenními stavy, kdy se člověk cítí téměř zdravě. Neléčené malárie (kromě tropické) odeznívají po 5 až 20 záchvatech. Ojediněle se záchvaty mohou vrátit do 3 let, u malárie se čtyřdenními intervaly záchvatů dokonce do 30 let. Malárii lze laboratorně prokázat jen z krve odebrané při záchvatu.
Léčba malárie Průběh nejen malárie, ale i jiných exotických nemocí, bývá u Evropanů atypický, takže zapomeňte na samodiagnózu, jejíž závěry bývají v těchto případech naprosto zcestné. Jestliže jste profylaxi brali, je malarický parazit částečně paralyzován, ale ne úplně. Věřte, že místní lékař, ač na to třeba vůbec nevypadá, pozná deset nejčastějších nemocí charakteristických pro danou oblast a ví, jak je léčit. Odebere kapku krve z vašeho prstu, prohlédne si ji v obyčejném mikroskopu a za půl hodiny víte, na čem jste. Trvejte však na tom, aby zdravotník rozbalil sterilní jehlu před vámi. Nezapomeňte lékaři sdělit, jakou profylaxi berete, a v jejím braní také pokračujte.
Nekomplikovaná malárie, která se podchytí včas, se léčí ambulantně. Koupíte si předepsaný lék a lékař vám dá sbohem, jako byste měli rýmu a kašel. Vy ale požádejte o lékařskou zprávu s razítkem, účtenku za léky a ošetření pro pojišťovnu. Léčení komplikovaných a pokročilých nákaz, kdy je třeba mimo jiné nemocnému několikrát vyměnit krev, je možné provádět jen ve specializovaných a dobře vybavených nemocnicích. A těch v malarické zóně moc není.
Ani negativní krevní test však neznamená, že malárii nemáte - malarický parazit není v určité fázi svého vývoje v krvi zjistitelný. Lékař proto většinou pro jistotu nasadí malarickou léčbu „naslepo“. V případě, že se chystáte do odlehlé malarické oblasti zcela bez dosahu lékaře, kupte si pohotovostní léčebnou dávku místních antimalarik a tu si v případě důvodného podezření z tropické malárie naordinujte. Poté co nejdříve navštivte lékaře, který rozhodne, zda je třeba v léčbě pokračovat. Jen nepatrné procento lidí úspěšně „přechodí“ tropickou malárii a nákaza u nich do několika měsíců po opuštění malarické oblasti vymizí.
Kontrola Některé „dovezené“ choroby se dlouho nijak neprojevují (třeba bilharzie) a když o sobě dají vědět, může být už pozdě. Proto je důležité nechat se vždy po návratu z exotiky vyšetřit v některém centru pro cestovní medicínu nebo na fakultě tropických nemocí, například ve Vinohradské nemocnici. Vyšetření tam je bezplatné. |