Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Balkán na motorce

Makedonie

Milan Loucký / 9.08.2007
Tato malá země se v historii stávala jablkem sváru mezi Srbskem, Bulharskem a Řeckem, každý ji považoval za svou zájmovou oblast. Patří mezi nejchudší státy bývalé Jugoslávie. Bulhaři jsou dodnes přesvědčení, že makedonština je jen dialekt bulharštiny, Řecko dlouho odmítalo Makedonii uznat jako samostatný stát, ačkoliv jím je od r. 1991.
 

Jezero Ohridsko

Po chvíli bloudění nacházím kemp u největšího makedonského jezera Ohridsko, kterým probíhá  alb.-mak. hranice. Kupuju si flašku mak. vína a kecám s mladou prodavačkou a jejím klukem. Pak nabízím dvou mladým Makedoncům, aby si dali se mnou, ale jsou to jacísi sportovci a místo vína si jdou zaběhat, vystrojení jak cvičme-v-rytme. Tak si po koupeli v Ohridu otvírám litrovku a sám z ní usrkávám. Občas komunikuju s malýma klukama, kteří se  na něco ptají, pak se půl hoďky dohadují a znovu se jdou na něco ptát a tak pořád dokola. V kempu jsou k pronájmu i chatky, teda spíš karavany bez kol, postavené na špalkách. Já si ale, k všeobecnému zájmu místní omladiny, stavím svou stříšku z ponča a pak dál usrkávám vínko,  pokuřuju makedonská cigára zn. Drava a pod baterkou dopisuju cancák. Mládež až do noci cosi řeší na blízkém hřišti, a tak občas poslouchám libozvučnou makedonštinu.

Silnice a la ementál

Ráno si jdu zaplavat, abych z hlavy vyvětral ten litr vína a objíždím jezero až do města Ohrid. Silnice nejsou v moc dobrém stavu, na některých místech chybí poklopy od kanálů a tak tam místní vráží nastojato pneumatiky, aby to řidiči nepřehlídli. V nepozornosti vjíždím do jiné díry a je to rána jak prase. Okamžitě kontroluju ráfek a pneu, ale jsou v pohodě. I tak proklínám zdejší správu silnic.
Ve městě měním peníze, tankuju a očumuju tržiště a obchůdky. Pak jedu dál kolem jezera a téměř celé jej objíždím. Před albánskou hranicí (na jihu Ohr.jez.) to točím pryč a opouštím ohridské pobřeží. Stoupám po malé silničce do NP Galičica. Procházím si opuštěná mak. kasárna s výhledem na celé “Ohridsko ezero“ a dál mířím krásnou krajinou k dalšímu jezeru, Prespansku.  Za náhorní plošinou plnou horských přízemních rostlin a barevných květů klesám k velké vodní ploše. Prespanko jezero je trochu menší než Ohridsko, tvoří nejjižnější bod MK a střetává se zde s hranicí ALB a Řecka.

Luxusní stáj policie

Od Prespanska jedu do Bitoly, pak na Prilep. Zastavuju na výbornou hovězí polévku s chlebem. Pozoruju silniční provoz – zdejší autopark tvoří kromě starších aut ze západu hlavně nové i obstarožní Žigulíky a Zastavy. Ovšem místní policie se hrdě vozí v Chryslerech Stratos a  motohlídky na BMW C 1200. Z Prilepu jedu kolem Skopje, hlavního města tohoto dvoumilionového státu, po dálnici do Kumanova. Cesta jde přes kopce se stepním porostem, ale já už to moc nevnímám, protože kopcovité krajiny a krásných pohledů  jsem si užil víc než dost. Z Kumanova jedu přímo na bulharskou hranici, celou MK jsem projel od jihozápadu na severovýchod.

 
Předchozí díly
1. Maďarská realita
2. Srbské trendy a manýry
3. Srbská pomocná ruka
4. Srbská hlasitá tichá pošta
5. Bosna a Hercegovina
6. Sarajevo
7. Minová cesta do Mostaru
8. Za zábavou do bývalého kempu
9. Chorvatsko a Černá Hora
10. Albánie a Makedonie
11. Silniční pravidla v Albánii
12. Albánie bez orlů
Následující díly
14. Bulharsko na motorce
15. Rumunsko po dvou letech
16. Domluva s Maďary
17. Předčasný konec cesty
 
 
Přečteno 1360x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: