Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Balkán na motorce

Maďarská realita

Milan Loucký / 23.04.2007
V létě 2006 jsem se vydal na mojí motorce Aprilii 650 Pegaso na cestu po balkánských zemích a přes Slovensko a Maďarsko jel do Srbska, Bosny a Hercegoviny, pak kolem Jadranského moře po chorvatském a černohorském pobřeží do Albánie a Makedonie. Dále přes celé Bulharsko k Černému moři, a Rumunskem zpět do Maďarska, kde jsem cestu potupně ukončil.
 
Odjezd z Prahy se příliš nezdařil, ještě v ČR jsem projel třemi přívalovými dešti a vše mi promoklo tak, že jsem se na dva dny zabydlel na rodné jižní Moravě u rodičů a vše pořádně vysušil – teda kromě mobilu, ten už se rozchodit nepodařilo.
Takže vyrážím až 9. srpna a přes Slovensko (Trnavu, Galantu atd.) jedu do Maďarska. Tam mířím na Györ. Zastavuju v malém městě a měním 40 Euro, kupuju housky (spíš takové nepovedené bulky) a bůčkový krém. Dále jedu na jihovýchod, na Balaton. Překvapuje mě, jak je příroda u nejznámějšího maďarského jezera kopcovitá. Pak přejíždím typicky maďarskou krajinu – pusztu; jen rovina a pole se slunečnicemi či kukuřicí, občas osamělé stavení. Hledám místo na spaní, ale lesík, který se mi líbil, používají Maďaři jako skladiště odpadků. Další ojedinělý les je jakási lužní rezervace, takže až za tmy si ustýlám na poli půl kiláku od silnice.
Spím pod pončem, které je vyztužené duralovým obloukem, a na alumatce (a samozřejmě ve spacáku). Tenhle přístřešek se mi už osvědčil na cestě po Kurdistánu, či na Ukrajině, teď jsem jej akorát obohatil o moskytiéru zavěšenou na provazech pod tímhle pončo-stanem.
K ránu prší, a padá mlha, takže se pole mění v mazlavé bláto. Nocoval jsem asi 50 km od srbské hranice a k té mám teď namířeno, ale cedule na hraniční přechod Bajmok jsou přeškrtlé. Bloudím, ale nevzdávám to. Z cedule v maďarštině jsem docela zmatený; buď se bude přechod od listopadu ´06 rekonstruovat (ale proč jsou silniční směrovky proškrtlé už teď?) a nebo bude od listopadu ´06 teprve zprovozněn (ale proč ho mám zakreslený v mapě jako fungující?). Druhá možnost byla správná a já se blížím po čím dál víc rozbité staré asfaltce k ještě neotevřenému, novotou zářícímu terminálu. Sto metrů před ním asfalt mizí a v prachu se objevují stavební náklaďáky, technika a dělníci. Po krátké neplodné konverzaci to otáčím a jedu zpět. Cestou ještě očumuju vojenské pevnůstky z (asi) 30. let 19. stol. a pak stáčím na východ a jedu na Tompu, k dalšímu přechodu. Tam přejíždím hranici se Srbskem, na celnici je to naprostá pohoda, žádná pruda.
 
Následující díly
2. Srbské trendy a manýry
3. Srbská pomocná ruka
4. Srbská hlasitá tichá pošta
5. Bosna a Hercegovina
6. Sarajevo
7. Minová cesta do Mostaru
8. Za zábavou do bývalého kempu
9. Chorvatsko a Černá Hora
10. Albánie a Makedonie
11. Silniční pravidla v Albánii
12. Albánie bez orlů
13. Makedonie
14. Bulharsko na motorce
15. Rumunsko po dvou letech
16. Domluva s Maďary
17. Předčasný konec cesty
 
Přečteno 1885x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: