Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody




Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > lyže a sněžnice

Lyžování na Šumavě

Redakce, Libor Bolda / 9.01.2002
Pokud jste byli na Šumavě naposledy před deseti lety, potom vás čekají milá i nemilá překvapení. Z Železné rudy je vietnamský ráj, a naopak z Prášil vcelku dobře vybavená horská samota. A samotné lyžování?
 

Pláně - centrální Šumava
Železnorudsko
Lipenská oblast

   Dáváte si rádi v zimě trochu té lyžařské klasiky? Tratě klasických bílých stop jsou vydatně zásobovány každoroční nadílkou prašanu a každý moc dobře ví, že Šumava je pro klasické lyžování doslova rájem.

   Pro alpské disciplíny zde takové podmínky nejsou, ale i tak se nabízí velmi široké spektrum sjezdovek od nejnáročnějších až po "dětská" hřiště. Na Šumavě obecně čekají lyžaře oproti minulým létům lepší, ale dražší služby, což je trend, který vládne všem českým horám. Je zde patrný vliv sousední, německé konkurence a investic z programů EU (Phare). Ty však bohužel nerozhodují o přídělu sněhové nadílky. Loni Šumava bojovala s nedostatkem sněhu, ale místní podnikatele to neodradilo. Právě naopak.

Zadov, Churáňov a Nové Hutě, Modrava, Kvilda

   Lyžařský areál Zadov na Šumavě se nachází v nadmořské výšce kolem 1000 metrů. Zadovský areál je ideální pro poznávání centrální části Šumavy, na šumavských pláních (1100 - 1200 m n.m.) se na běžkách určitě nudit nebudete. Zdánlivě nenáročný terén plání a pravidelně upravované trasy jsou velkým lákadlem pro všechny milovníky běžeckého lyžování. Nelyžuje se totiž jen na Zadově, na "prkýnkách" se můžete rozjet k atraktivním cílům šumavského okruhu (Pláně, Zhůří, Kvilda a Horská Kvilda, Jezerní slať, Modrava, Filipova Huť, Prameny Vltavy, Březník ad.). Tato nádherná místa Národního parku Šumava si vaší pozornost určitě zaslouží. Plán na sezónu 2001/2002 na Zadově byl zprovoznit 80 až 120 kilometrů lyžařských stop a podle finančních prostředků je upravovat nejméně dvakrát týdně. Šumavské pláně jsou také specifické tím, že je to jedno z nejchladnějších míst republiky, sníh se zde dlouho drží. Takže i na konci sezóny ve vyšších polohách Kvildy a Modravy ještě najdete až nečekaně dobré podmínky pro lyžování.

   Na Zadově nepodceňují ani nároky sjezdařů. Spolu se sousedními Novými Hutěmi a Churáňovem je lyžařům k dispozici sedm kilometrů různě náročných tratí na devíti sjezdovkách, novinkou je 1,5 Km umělého zasněžování v areálu Kobyla. Na krátkých nenáročných sjezdovkách si můžete zalyžovat i třeba na Kvildě a na Modravě. Blízký malý areál Nových Hutí láká k pobytu spíše náročné běžkaře, nebo nenáročné sjezdaře.

   Letošní zima přinesla vylepšení podmínek na Zadově i pro snowboardisty. Ti se zde poprvé na Šumavě také představí v soutěžích. Doplní tak pestrý program běžeckých závodů, které Zadov pravidelně hostí.

   Cena denního skipasu v sezoně 2001/2002 stojí 310 Kč pro dospělé, děti zaplatí 210 Kč. V zadovském areálu je lyžařská škola. Možnosti ubytování jsou v horských střediscích centrální Šumavy poměrně široké (penziony, turistické ubytovny, priváty), ale kapacita bývá v sezoně zpravidla naplněna. Proto doporučujeme si pobyt včas rezervovat. Parkování je možné na vyznačených parkovištích, zpravidla v každé obci. Pozor si dejte na pokuty za parkování mimo parkoviště, pohybujete se stále v Národním parku nebo v Chráněné krajinné oblasti.

Železná Ruda, Pancíř a Špičák

   Nejznámější lyžařské středisko Šumavy Špičák konečně vyslyšelo volání po společném skipasu na sjezdovky na Špičáku a na Velkém Javoru v Německu. Společná jízdenka se tak stala hitem letošní sezony. Provozovatelé sjezdovek se dohodli na společném systému jízdenek. Jedna jízdenková karta by měla platit na Špičáku i na javorských sjezdovkách. Má to ale svůj háček. Platí pro návštěvníky, kteří si koupí na Špičáku minimálně dvoudenní jízdenku, pak si mohou koupit jednodenní jízdenku do střediska Javor nebo Geisskopf za české peníze se slevou 6DM na Javor a 4DM na Geisskopf. Obdržíte poukaz, který si může kterýkoliv den v této sezóně u pokladny vleků vyměnit za denní jízdenku (pozor, cena se bude měnit, až začne platit nová měna Euro). Další investice středisek směřovaly do nákupu nových kvalitních sněhových děl a rolb.

   Železnorudsko tak nabízí nejkvalinější služby pro lyžaře na Šumavě, pomineme-li blízký německý areál na Javoru. Sjezdaři si přidou na své na Špičáku za 300 korun, děti platí 210 korun za denní jízdné. Špičák nabízí celkem 5 kvalitních sjezdovek s různou obtížností (2x modrá, 2x červená a černá), na nich je v souhrnu pokryto asi 2,5 km novými děly na umělý sníh. Pravidelnou atrakcí bývá večerní lyžování na Lubském svahu. Na Špičáku je plno zejména o víkendu, u vleků jsou vleklé fronty, více lyžování si proto užijete během týdne. Za hezkého počasí nepohrdněte pohledem z vrcholu na zasněžené Alpy.

   Běžeckému lyžování je na loukách za sportovním areálem na Špičáku k dispozici 3 Km upravených tratí pro klasiku i bruslení, nebo se nechte třeba vylákat na nenáročný "bruslařský" výlet na Černé jezero. Parkovat je dobré např. na Špičáckém sedle, nebo dole u vlakového nádraží. V areálu je lyžařská škola, servis a půjčovna lyží.

   Železnorudské Samoty si přichystaly jako novinku nový krátký vlek pro malé lyžaře a dvě sněhová děla, která budou sloužit k výrobě sněhu pro dolní část sjezdovky, která bývá brzy vydřená. Belveder a a lyžařský svah u nádraží v Železné Rudě mají od letošní sezóny jednotné jízdné 280 korun/den. K dispozici návštěvníkům je půjčovna lyží a lyžařská škola. V provozu jsou i sjezdovky Hofmanky, Godlhof i Pancíř. Pancířská rozhledna je v provozu a je opět velkým lákadlem k výhledu a za dobrého počasí můžeme dohlédnout i na Alpské velikány.

   Běžkaři najdou v okolí Železné Rudy mnoho kilometrů upravených tratí. K oblíbeným trasám jako je jezero Laka, Debrník, Hofmanky, Pancíř a po hřebeni na Můstek, nebo stopám směr Gerlova Huť - Nový Brunst přidávají lyžaři-běžci svoji libůstku - "sjezd do Nýrska". To ovšem pokud to sněhové podmínky dovolují. Pěkné prostředí pro běžky nabízí i blízká Hojsova Stráž nebo Brčálník.

Kubova Huť a Kramolín

   Pod Boubínem v Kubově Huti je malé, ale oblíbené lyžařské středisko s nejvýše položenou železnicí v České republice. Vhodné je zejména nenáročné sjezdaře, nebo pro ty, kteří stojí na sjezdovkách poprvé. V běžecké stopě se projedete nádhernou přírodou okolí známého Boubínského pralesa, nejzachovalejší části původního šumavského hvozdu.
Nejlepší podmínky k lyžování v lipenské části Šumavy nabízí areál Kramolín. Všech 5 sjezdových tratí různé obtížnosti bývá upraveno, v provozu jsou všechny vleky. Kvalitně jsou připravené i lyžařské běžeckých okruhy (na klasický způsob i bruslení) v celkové délce téměř 40 kilometrů. Kromě toho je běžkařům k dispozici upravovaná turistická trasu spojující Kramolín, Moravici, Svatonínu Lhotu, Frymburk, Kobylnici a Lipno. Délka se bude měnit podle aktuálních sněhových, ale také ledových podmínek, protože trasa je vedena i po otevřených loukách v nižších polohách a z Frymburku do Lipna nad Vltavou dokonce po zamrzlé hladině Lipna. Takže si asi každý přijde v Kramolíně na své. A to i včetně snowboardistů, pro které si Kramolínský areál připravil U-rampu i pyramidu.

 
Související články
Jarní lyžování
Upravené běžkařské tratě
Běžkařské okruhy na německé a rakouské straně Šumavy
Na běžkách na Poledník
Výherní Bílá stopa na Šumavě
Nejvyšší hora Šumavy Grosser Arber na kole
Méně známé lyžařské běžkařské tratě v západních Čechách
Zimní přechod Trojmezné
Zimní výstup na Grosser Osser
Skibusy do českých a moravských hor 2012/2013
Zimní mapy - Šumava
 
Přečteno 7692x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: