Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > lyže a sněžnice

Lyžování na střeše Srbska

Martin Polák / 21.02.2009
Komu v dobách eura a umělého sněhu zbyla v duši aspoň špetka slovanské vzájemnosti, rozhodně by si neměl nechat ujít lyžování na Balkáně. Nemusíte se učit der die das, ani anglicky nemusíte umět (naopak je to někdy na škodu) a přesto se celkem bez problémů domluvíte. A když si dáte tu práci, a třeba formou hry si promrskáte slovíčka na cestě autem do hor (asi 20 vyučujících hodin), budete se po příjezdu cítit skoro jako doma na Slovensku.
 

Do Srbska autemBelehrad, Slovinsko

Cesta do srbských hor je docela úmorná: D1, Maďarsko křížem krážem, srbská polodálnice, totiž opravdu polovina dálnice (dva pruhy oddělené přerušovanou čarou a vpravo pruh odstavný, kde prostřední pruh je předjížděcí pro obě strany), srbská dálnice a 250 km 1. třídou do hor. Někdy je cestu lepší rozložit do dvou dnů a jednu noc strávit třeba v Bělehradě a užít si jeho nočních radovánek. Z Bělehradu potom míříte po dálnici na jih a cca po 100 km odbočíte na jihozápad, směr Kragujevac, dále pak přes královské město Kraljevo směr Novi Pazar a Podgorica.

Srbský venkov

Jakmile sjedete z dálnice, můžete začít obdivovat zvláštnosti srbského venkova: zdánlivý chaos, zdánlivý pořádek, policejní hlídky tam, kde je opravdu nečekáte, ohleduplné řidiče, kteří vás před nimi blikáním varují, kavárny (kafany) podél cest, kde se dá dost často i slušně najíst. Mezi motoristická překvapení patří také nečekané půlmetrové jámy v silnici a mraky volně pobíhajících psů, kteří si s vámi kdykoliv rádi zazávodí.

Vjezd do hor

 Jak se blížíte městu Kraljevu, zvedají se před vámi temné obrysy hor.  Za městem se do nich ponoříte a pokračujete klikatou silnicí, která kopíruje meandry divoké řeky Ibar. Podle ní pak jedete až k nepřBalkánské výhledy ze sjezdovkyehlédnutelné odbočce na Kopaonik, lyžařské středisko ve stejnojmenném horském komplexu, kde se i nachází nejvyšší hora Srbska Pančičev Vrh 2078 m n.m. Může se vám jednoduše stát, že až k tomu rozcestí jste ještě nezahlédli (přes třeskutou zimu) ani vločku, ale nezoufejte, i kdyby zima ani nebyla. Za odbočkou začne cesta prudce stoupat a teplota pomalu klesat. Stalo se nám, že jsme takto ze 14 st. nad nulou vyšplhali do mínus 1.

Horský monument

Po asi hodině jízdy do kopce přijedete do horského střediska, kterému vévodí obrovský hotel z dob tatíčka Tita připomínající Drákulův hrad. Dlouhé šikmé střechy a z nich rostoucí věže s odhalenými mohutnými trámy a zdmi s kamennými aplikacemi. Převažující kombinace barev bílá a tmavě hnědá. Hotel tvoří téměř uzavřený rondel (podobně jako paneláky v Praze), v jehož vnitřním bloku je umístěno pod přesahující střechou množství krámků, butiků, fastfoodů a barů, které vám příjemně zpestřují odpočinek mezi lyžováním.

Koření srbského sjezdování

Lyžování na Kopaoniku se liší od běžného lyžování v mnoha směrech. Přesto, že všude visí cedule „Desatero bezpečného lyžování“ v několika řečech, zásady se nedodržují. Dokonce to vypadá, že některé z nich zásadně. Ve frontách na vleky se předbíhá a dokonce lyžařská drobotina má právo vám i přejíždět lyže. Stejně tak má i drobotina právo sáňkovat a jinak skotačit po sjezdovce. V kombinaci s dozorujícími babičkami, dědečky a hustou mlhou vám vykouzlí z lyžování napínavý adrenalinový zážitek. Stejně tak potkáte kdykoliv a hlavně kdekoliv na trase sjezdovky turistickou pěší výpravu, hloubící do sjezdovky krátery a hrající si na živý slalom. Výjimkou nejsou ani pokuřující džentlmeni, řešící bezpochyby nějaký neodkladný zádrhel. Ostatní kolegové lyžaři za nimi rozhodně nezaostávají a neustále vás vyvádí z míry podobnými špílci. Vrcholem je plužící lyžařská školka napříč černou sjezdovkou.

Sjezdařské terény

Na displejích s aktuálním stavem sjezdovek je označena většina z nich neustále v provozu, ale ve skutečnosti to bývá jinak. Tady se nudit nebudete, překvapení tu číhá na každém kroku. Z lyžařských terénů tu poznáte jak standardní klasiku, tak i nefalšovanou divočinu. Všude, kde nerostou stromy, se dá lyžovat, což ocení hlavně freerideři. Začátečníci si užijí dlouhé mírné sjezdy po hřbetech kopců  a když se cítí na víc, spustí se prudším svahem do údolí a pokračují údolím. Černé sjezdovky jsou tam i takové, že na startovní hraně se vám zatočí závratí hlava a pokud máte volnou cestu, nejlepším řešením je na chvíli si užít volného pádu. Sjezdovky jsou perfektně upravované a když na ně vyrazíte ještě než se srbští lyžaři probudí (kolem 11. hod), zažijete „Den Trifidů“ na lyžích - jste tam sami! Za pěkného počasí si můžete vychutnávat panoramata Dormitor na hranici s Černou Horou, makedonského pohoří Šar, bulharské Staré Planiny a rumunských Karpat!

Číselné informace

Startovací stanice (se strašidelnými hotely)  je ve výšce 1 700 m n.m., konečné stanice vleků ve výšce cca 2 000 m n.m.  Vleků je tam 21 a celková délka sjezdovek je skoro 60 km. Skipas na týden = 6 dní = 90 Eur. Ubytování: za cca 50 Eur/noc/apartmán. Více info na  www.infokop.net.
 
Související články
Lyžování na Balkáně - Rumunsko
Vlakem po Srbsku a Černé Hoře
Pobyt u srbského pekaře
Lyžování v bulharském Bansku
Související odkazy
Web skiareálu Kopaonika
 
 
Přečteno 4732x
 
 
 
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: