Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > On-line cesty > seriály > Půl roku v Africe

Líný průvodce a bloudění po Bale

Lucie Kinkorová, Petr Drbohlav / 30.07.2003
Strkám našemu průvodci pod nos ešus s horkým čajem. Očima zarudlýma od nevyspání unaveně pátrá, co se děje. Dvoje sušenky, které jsme si mohli dovolit mu darovat, už zbaštil, a než jdeme spát, půjčují mu kluci svoje náhradní košile.
 
Bez koně nepůjdu
Ve slabé záři ohně, odrážející se od skalního převisu vypadá jako právě procitlá mumie. Je to statný horal a po Bale běhá jako srnka, zatímco my první den ztěžka rozdýcháváme v řídkém vzduchu ve třech tisících každý rychlejší krok. Jenže nás průvodce je tak líný, že raději pověřuje kamaráda, aby mu sehnal nějakého koně a přivedl ho i s jeho stanem, oblečením a proviantem za námi. Před vstupem do parku jsme proti místním zvyklostem odmítli najmout si koně s tím, ze si svoje krosny poneseme sami. A když nemáme koně my, nebuď ho mít ani nás průvodce. Bohužel, kůň nedorazil ani první ani druhý den. My sami máme jídlo na čtyři dny, ač trek trvá dní pět. Nemůžeme ho tedy ani náhodou živit.

Ráno ho nacházíme u vyhaslého ohně pod vedlejším převisem se suchou lobelii pod hlavou. Po dvou dnech bez jídla a dvou bezesných noci na hole zemi to vzdává. Ukazuje nám kudy máme pokračovat a vrací se zkratkou do vesnice. Byl to pro něj tvrdý boj. Moc chtěl peníze za celý trek a pořád naivně doufal, že ho kůň dostihne. Jo, kdyby nebyl tak líný a sehnal si koně sám? Sám se vytrestal.

Divočinou bez turistického značení
Náš směr je nám jasný, ale jen první tři hodiny pochodu. Krajina Na Bale je čarokrásná. Je to takový malý, divoký a přitom rozkošný bratr velkého Simienu. Máme zde ale celé dny hory jen pro sebe, narozdíl od celkem hustě osídleného Simienu, nově proťatého prašnou silnici a posetého turistickými kempy, mimo které se nesmí spát. Tady si můžeme chodit, jak chceme, po cestičkách vyšlapaných domorodci, po vlčích stezkách nebo jen tak, nazdařbůh. Nad námi se tyčí hora připomínající píšťaly ohromných varhan a pod ní obklopuje lán zlatavě vysoké trávy kamenné moře jako nekonečná písečná pláž. Máme překročit řeku, pokračovat údolím dál nebo zahnout doprava? Naštěstí přímo pod námi převádí nějací lidé přes brod stádo dobytka. Setkání s místními horskými pasáky probíhá poklidně, jen se nás velmi bojí, odmítají s námi mluvit a na jakoukoliv otázku na směry nás posílají zpět, odkud jsme přišli. Další pasák, kterého uplácíme bonbonem, aby se na nás alespoň podíval a přestal si na chvíli vylévat vodu z gumovky, nás asi poslal špatně. Běhající večeře na stolové hoře Po třech hodinách prodírání se dvoumetrovým vřesem dobývají kluci rozlehlý „vrcholek“ stolové hory, po němž se to jen hemží divokými králíky s puntíkatými ušima. Už jste někdy viděli králíka ve čtyřech tisících?! Protože se naše zásoby jídla značně ztenčily, pokoušíme se nějakého ušáka ulovit. Ale jsou rychlejší a naše kličkování po skalách je jen pro králíkům. Jako každý den i dnes přichází odpolední kroupovo-dešťová přeháňka. Když se opět vyjasní, marně pátráme po tom, kde se vlastně nacházíme. Hladina jezera Garba Guracha, ke kterému jsme dnes měli dojít, se nikde na obzoru neleskne. Ale to nevadí, stejně je to tu nádherné. Na mrazivě jasném nebi se pomalu rozsvěcuje stříbrný měsíc a nás čeká velmi chladná noc. Místo karimatek, o které jsme cestou přišli, si leháme na vyprázdněné krosny a oblékáme veškeré oblečení. Ještě, že jsme se do Afriky vypravili se zimními spacáky!

Studený potůček, klikatící se šťavnatě zelenou travičkou, v nás vyvolává vzpomínky na Velikonoce na českém venkově. Dokonce i husy se spokojeně batolí na druhém břehu. To, že tyhle jsou endemické pro Etiopii nic nemění na tom, že máme hlad, a živě si velkého opeřence dovedeme představit na rožni a ještě živěji v našich žaludcích. Ač husa hloupá vypadá těžkopádně a líně, je velmi plachá a z běhu do kopce o život se k našemu velkému zklamání stává let. Náš lov holýma rukama zase končí fiaskem.

Zdoláváme vrchol Malého Batu a i ve 4200 m.n.m. narážíme na nezmary lobelie. Seshora konečně vidíme, kde jsme včera sešli z cesty a určujeme azimut pro návrat do vesnice.

 
Předchozí díly
1. Expedice Afrika 2003
2. Ubezpečovaná bezpečnost
3. Černé přepadení
4. Svazijsko-mozambická mozaika
5. K pohoří Chimaninami
6. Jak jsme nevystoupili na Mt. Bingu
7. Hora za mouku a cukr
8. Lapálie v Tanzánii
9. Běloši na ukrajině v Tanzánii
10. Bydlo v Tanzánii
11. Výstup a pád do protikladů
12. Maasajské čarodejnice
13. Jezero v kráteru Ngozi
14. Na dřevěné bárce na Zanzibar
15. Život v Zanzibaru
16. Keňa zchlazující
17. Záchod a sprcha po etiopsku
Následující díly
19. Zakeřná vysokohorská nemoc
20. Ten Lalibela plný nejen kostelů, ale i překvapení
21. Vydřiduši na vyschlém Nilu
22. Etiopské památky a efektivita
23. Letargie v etiopské státní nemocnici
24. Aksum – město nechráněných a nehlídaných památek
25. Etiopský Kocourkov
26. Úzkými uličkami Hararu
27. Dětský terror po etiopsku
28. KEŇA, lidé a bandité
 
 
Přečteno 710x
 
 
 
Komentáře
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: