Vyhledej
Rady na cesty
> cesty s dětmi
> doprava
> nebezpečí
> nedej se
> praktické
> ubytování
Vybavení
> jak vybrat
> literatura
> materiály
> novinky
> testovna
Turistika
> cyklo
> expedice
> hory
> lyže a sněžnice
Práce v zahraničí
> zkušenosti
On-line cesty
> seriály
> blogy
> humor
Nejčtenější články
Novinky emailem
Partneři

Portál o inline bruslení nejen na Ladronce

přehledný seznam kempů

Spolujízda.eu - server pro spolujízdu

Diashow ze Severní Ameriky

Královédvorsko
 Ubytování, restaurace, turistika ve Dvoře Králové n. L. a okolí.

www.Cottage.cz
Portál o turistice a ubytování v NP České Švýcarsko.


Vybavení do přírody
Naše ikona:

Průvodce světem vybavení a cestování

.

ČRAfrikaAmerikaAsieAustrálie a OceánieEvropaStř. východ
KALiMERA > Turistika > hory

Lezení na Mařence

Jan Růža / 16.11.2011
Nejspíše každý, kdo se trochu zajímá o lezení, někdy slyšel o lezeckých oblastech, souhrnně nazývaných Vltavská žula. Mluvíme o oblastech mezi přehradou Orlík a Štěchovicemi, které po staletí řeka vytvářela a tvarovala do současné podoby. Nejznámější oblastí je bezpochyby hojně navštěvovaná oblast Roviště, kde se scházejí jak lezci z Prahy, tak ze Sedlčan a okolí.
 

Přístup


Ke skalám se nejlépe dostanete cestou z Krňan na Teletín, kde asi po třístech metrech odbočíte na cestičku vedoucí k osadě Proudy. Jedná se spíše o lesní cestu, takže jedete-li autem, vyplatí se mít vyšší světlou výšku, neboť příjezdová cesta je velice hrbolatá. Také nalézt správnou přístupovou cestu není nejjednodušší úkol a i po té, co jsem již oblast navštívil, jsem se ještě dvakrát dokázal ztratit. Asi padesát metrů za poslední chatou, ke které se dá dojet autem, se dáte prudce lesem z kopce, až dojdete k chatce, která ční nad řekou. Kolem její verandy sejdete dolů po stezce, přímo pod skály.Zpočátku uvidíte spíše kratší cesty, ale jak budete sestupovat dále, skála se bude zvyšovat a po chvíli se dostanete k řece. To už se před vámi tyčí monumentální centrální stěna oblasti, která měří téměř oněch zmiňovaných sto metrů a člověku pomalu vyrazí dech. A co teprve když zjistíte, že zde není jištění každých pár metrů jako ve Frankejuře nebo Arcu, ale že některé směry mají jen jedno osazené sporadické jištění po pětačtyřiceti metrech a ještě k tomu z nejspíše podomácku vyrobeného z kusu plechu.

Lezení


Většina linií je osazena starými skobami, které jsou natlučeny tam, kde je prvovýstupce považoval za důležité. Cesty jsou zde totiž hodnoceny ve stupnici Welzenbacha, tedy do VII. Z toho vyplývá, že většina cest je obtížnosti V až VI. Osazení odpovídá i filosofii lezců, jež cesty vytvářeli. Jištění tedy nepotkáte třeba dvacet metrů, protože buď není potřeba, nebo ve většině případů jde vytvořit s použitím skob nebo smyc. Zato pokud se přiblížíte k převisu, jištění bývá ve vzdálenosti jednoho až dvou metrů od sebe.

Stěna celkově působí celkem kompaktně. Bohužel jen na první pohled. Skály jsou hodně zvětralé a hodně opadávají. Pokud sem vyrazíte na jaře, stačí jen chvíli stát a poslouchat jak kameny z okolí míří do řeky. I přes veškerou snahu správců oblasti udržet ji čistou, bez volných bloků, je zde riziko stále relativně vysoké a je potřeba ho brát v potaz. Zažil jsem zde i nebezpečí lidské blbosti a ignorance, když někdo z pozemku chaty nad skalou hodil dolů kládu, která shodila prvolezce ze stěny dolů. Tato hrůzostrašně znějící událost (slyšel jsem to z centrální části stěny) naštěstí skončila jen s modřinou na zádech výše zmíněného lezce, nicméně znamenala pokažený den a mnoho a mnoho nadávek.

Doporučení


I když se zde dá zalézt bez zakládání vlastního jištění, vřele doporučuji sebou vzít sadu vklíněců, friedů a nějaké smyčky na dojištění cest. Většina cest je alespoň na vrcholu osazena slaňáky, ale najdou se i cesty, které končí v lesním porostu, a pro slanění budete muset použít nějaký strom. Občas je variantou i poprosit chataře, aby Vás pustil pryč ze svého pozemku.
 
Související články
Pár tipů pro zimní lezení
Související odkazy
horolezecký průvodce
 
 
Přečteno 11039x
 
 
 
Komentáře
To není žula!Libor, Reagovat
 
Přidat komentář
Vypsat označené komentáře
Vypsat všechny komentáře
Zobrazit všechny chronologicky
 
Poslat odkaz
Tisk
Zpět
Inzerce | O nás | Tištěná verze
KLUB KALiMERA
jméno:
heslo:
Přidat článek
Chcete se přidat?
Střípky
Běžky pro turisty i aktivní sportovce - podle čeho vybírat a jaké si koupit?Jak připravit své nové běžkyKontakty na horskou službu
Komerční sdělení
Vybavení na běžky - lyže, boty, hole, bundy, termoprádlo
Štěrba nabízí: